آسیب‌های قلیان به جوانان بازگو شود / فرهنگ‌سازی اولی‌تر از برخورد قهری

رئیس شورای سلامت استان اردبیل گفت: از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها و خود خانواده‌ها باید آسیب‌های ناشی از کشیدن قلیان به جوانان بازگو شود تا آنها از این کار نهی شوند.

اردبیل نیوز: اکبر نیکزاد صبح امروز در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی در استانداری اردبیل اظهار داشت: اراده ملت ما به ویژه جوانان و نوجوانان این سرزمین به حدی بالاست که قلیان سهل است حتی می‌‌توانند ریشه بسیاری از مفاسد و کارهای آسیب‌زا در حوزه سلامت اجتماعی را بخشکانند که در این مسیر باید همت و همراهی مسئولان و دلسوزی رسانه‌ها و آگاه‌سازی آنها را به شکل مستمر شاهد باشیم.

وی با اظهار تاسف از رغبت برخی از جوانان به استعمال قلیان گفت: بنده بارها به عنوان یک دوست در کنار آنها حاضر شدم و از آنها خواستم تا به جای کشیدن مواد دخانی و استعمال قلیان به ورزش و کارهای تفریحی سالم و بی‌ضرر به سلامتی بدن اقدام کنند و اجازه دهند برنامه‌ریزان حوزه سلامت نیز برنامه مدونی را در ارتقای شاخص‌های مورد نظر داشته باشند.

استاندار اردبیل افزود: در وهله اول ضرورت دارد قبل از هر اقدام قهری و سخت‌گیرانه آموزش و فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها را در اولویت قرار دهیم تا خطرات استفاده از قلیان چه در قهوه‌خانه‌ها و چه در منازل به گوش جوانان و خانواده‌ها برسد تا آنها اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهند.

شاخص‌های سلامت باید احصا شود و خودمان را با استانداردهای جهانی مقایسه کنیم

نیکزاد در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ما در اولین جلسه کارگروه سلامت در سال جاری از متولیان این حوزه می‌خواهیم تا شاخص‌های سلامت را تعیین کنند و بگویند که ما در تخت‌های بیمارستانی، تعداد پزشکان، آمبولانس و … به عنوان شاخص‌های اصلی در ارتقای سلامت جامعه چه کمبود‌ها و عقب‌ماندگی‌ها داریم تا نسبت به آن هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی انجام شود.

وی افزود: اگر این چارچوب در کارگروه سلامت تعیین شود حرکت ما به سمت حفظ سلامت مطلوب شتاب بیشتری گرفته و قادر خواهیم بود شاخص‌ها و توانمندی‌های خود را ارتقا بخشیم.

نباید عده‌ای سودجو با افتخار عسل سبلان بازی کنند

اردبیل نیوز: استاندار اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود موضوع کنترل کیفی آب، غذا و خوراکی‌ها را از سوی بهداشت در حفظ سلامتی و ارتقای شاخص‌های آن ضروری اعلام کرد و بیان داشت: باید با حساسیت بیشتر کنترل مواد غذایی و مراکز عرضه این مواد مورد اهتمام قرار گیرد به طوری که با تلاش دستگاه‌های دخیل همچون بهداشت، دامپزشکی و تعزیرات عسل‌های تقلبی کشف شده معدوم‌سازی شد.

نیکزاد تصریح کرد: نباید عده‌ای سود‌جو و فرصت‌طلب از عنوان عسل و شهد شیرین دامنه سبلان سوء استفاده کنند و به گردشگران و مسافران عسل تقلبی ارائه کنند در حالی که خود ما قادر هستیم در مجموعه‌های تولیدی همچون کیمیا عسل و سبلان شهد بهترین عسل را بسته‌بندی و با مرغوب‌ترین شکل به مردم عرضه کنیم.

بر زمین ماندن اجساد در صحنه تصادف در شأن مسئولان ما نیست

این مسئول از خدمات و زحمات اورژانس در امداد‌رسانی به حادثه‌دیدگان تصادفات فوتی و جرحی در جاده‌ها قدردانی کرد و ادامه داد: در شأن مدیران و مسئولان استان نیست که به دلیل برخی ناهماهنگی و قصور ساعت‌ها اجساد متوفیان تصادفات فوتی کف جاده یا خیابان باشد.

رئیس شورای سلامت استان یادآور شد: هر چند اولویت با انتقال مصدومان و مجروحان است اما اگر شده با خرید و راه‌اندازی چندین دستگاه آمبولانس و خودروهای حمل جسد باید در این امر هماهنگی و همکاری لازم صورت گیرد تا جسدی ساعت‌ها بر روی زمین باقی نماند.

اجرای طرح پزشک خانواده سلامت واقعی را تضمین می‌کند

نیکزاد در بخش دیگری از سخنان خود موضوع آزمایش و تست افراد از لحاظ سلامت را یادآور شد و ابراز داشت: تست دادن در حوزه آگاهی از سلامت تک تک افراد جامعه جزو ضروریات است و در این زمینه افراد جامعه باید سالانه در چندین نوبت فشار خون و سایر شاخص‌های سلامت خود را مورد سنجش قرار دهند.

وی با قدردانی از همت مسئولان در انتخاب استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های مجری طرح پزشک خانواده تاکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا طرح بزرگ نظام ارجاع و پزشک خانواده شکل عملیاتی به خود بگیرد چرا که این کار بیش از هر زمان دیگر مفید به حال سلامت جامعه است.

رئیس شورای سلامت استان گفت: در اجرای طرح پزشک خانواده، خانواده‌ها باید احساس وظیفه و تکلیف کرده و در تکمیل پرونده الکترونیکی نیز دستگاه‌های ذیربط را همراهی کنند.

نیکزاد در پایان سخنان خود اظهار داشت: هر چند سلامت جسم برای ما مهم است اما در کنار آن ارتقای شاخص‌های سلامت روحی و روانی نیز بسیار مهم و اساسی به نظر می‌رسد.

خبرگزاری فارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید