آستارا صحنه دلدادگی عاشورا را به تصویر می‌کشد

دهها هیئت‌ مذهبی از جمهوری آذربایجان، اردبیل، تالش و آستارا عزاداری روز عاشورا را مانند تاسوعا در حرم مطهر امامزادگان آستارا به تصویر می‌کشند.

مردم این شهرستان و لوندویل و هیئت‌های مذهبی تالش و اردبیل و جمهوری آذربایجان طبق یک سنت قدیمی در روز تاسوعای حسینی به صورت تجمیع و گروهی در حرم امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) حضور یافتند و به مراسم عزاداری و تعزیه‌خوانی پرداختند.

امروز همزمان با روز تاسوعای حسینی افراد و خیران در این روز نذر و احسان خود را در بین زائران پخش کردند و مراسم با شکوه تا نزدیکی‌های بامداد ادامه می‌یابد.

صبح روز عاشورا طبق سنت قدیمی مردم  آستارا و لوندویل و هیئت‌های مذهبی از تالش و اردبیل به صورت تجمیع و گروهی تا ظهر عاشورا در آستارا عزاداری و نماز جماعت اقامه می‌کنند و تا شب عاشورا این مراسم ادامه می‌یابد.

مردم آستارا و لوندویل و حومه همزمان با تاسوعای حسینی با پذیرایی از عزاداران در مساجد و حسینیه‌ها و تشکیل دسته‌های مختلف سینه‌زنی، زنجیرزنی و خواندن نوحه به سوگ سالار یار با وفای سالار شهیدان نشستند و از ظهر امروز طبق سنت قدیم مساجد و هیئت‌های مذهبی شهر آستارا در خیابان‌های شهر به صورت تجمیع و گروهی به عزاداری و تعزیه‌خوانی مشغول هستند.

خیابان‌های آستارا مملو از جمعیت عزادار است و مأموران انتظامی امروز برای نظم دادن در تمام خیابان‌ها مستقر بوده و به خدمت‌رسانی به مردم مشغول هستند.

مراسم شب تاسوعای ‌آستارا که از شبکه سحر مستقیم پخش شد کم‌نظیرترین جمعیت عزاداری در این شهرستان بود.

* آستارا میزبان هیئت‌های مذهبی آذربایجان و اردبیل و تالش

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: تجمع عزاداران حسینی در شب تاسوعا همراه با پخش مستقیم شبکه سحر، کم‌نظیرترین تجمع عزاداری اباعبدالله‌ (ع) در شهرستان آستارا بود.

حجت‌الاسلام حسن ملایکی افزود: مردم شهرستان آستارا طبق سنت قدیمی در روز تاسوعای حسینی به صورت تجمع در خیابان‌های آستارا به عزاداری و تعزیه‌خوانی مشغول شدند.

وی اضافه کرد: در این دو روز مردم و هیئت‌های مذهبی و مساجد  خودجوش در خیابان‌ها و هیئت‌ها با پختن غذا در بین عزاداران پخش می‌کنند و به درب منازل نیازمندان و فقرا احسان می‌برند.

این مسئول، یکی از سنت‌های قدیمی شهرستان آستارا در تاسوعا و عاشورای حسینی را عزاداری و تجمع عزاداری در خیابان‌های شهر و در کنار حرم مطهر امامزادگان ابراهیم و قاسم و پخش نذورات و احسان بین مردم  و فقرا عنوان کرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا تصریح کرد: احسان‌دهی به مردم و پخش احسان در بین فقرا  توسط خیران و مساجد و هیئت‌های مذهبی، پرداخت نذورات، شربت دهی، چای، سقا شدن برخی از کودکان در روز عاشورا با لباس سبز و سربند یا حسین مظلوم و یا عباس (ع) از جمله نذورات و جلوه‌های زیبای مراسم‌های سوگواری در آستارا است.

*باشکوه‌ترین عزاداری حسینی در آستارا

هیئت‌ مذهبی ابوالفضل‌العباس (ع) آستارا معروف به «خیمه‌گاه ابوالفضل (ع)» باشکوه‌ترین جمعیت عزاداری در این دهه محرم را دارد.

مسئولان و مردم و هیئت‌های مذهبی و مساجد در این هیئت هر روز مشغول عزاداری می‌شوند و یکی از بهترین گروه تعزیه‌خوانی شهرستان هر سال هیئت مذهبی ابوالفضل (ع) شهر آستارا را دارد.

این هیئت توسط جوانان آستارا خودجوش اداره می‌شود و در سطح شهر از محبوبیت خاصی برخوردار است و هر روز افراد خیر در هیئت نذر و احسان به عزاداران می‌دهند.

*تجمع ده‌ها هزار نفری عزاداران حسینی در آستارا

مسئول هیئت مذهبی ولی عصر (عج) امامزادگان آستارا نیز گفت: در روز و شب تاسوعا و روز و ظهر عاشورا مردم ‌آستارا و لوندویل و هیئت‌هایی از تالش و اردبیل و جمهوری آذربایجان در تجمیع عزاداری در کنار حرم مطهر مشغول عزاداری می‌شوند.

اسماعیل اسدی‌دارستانی افزود: دهها هزار نفر در تجمیع سنتی تاسوعا و عاشورای حسینی شرکت می‌کنند و خیران در این دو روز به صورت خودجوش در بین مردم زائر و عزادار نذری پخش می‌کنند.

مسئول هیئت مذهبی ولی عصر (عج) امامزادگان آستارا تصریح کرد: عزاداری مردم آستارا و لوندویل در شب و روز تاسوعا و عاشورا به اوج می‌رسد و در این شب‌ها و روزها ترجیح می‌دهند در خانه نمانند و برای عزاداری به حرم مطهر  امامزادگان ابراهیم و قاسم می‌روند و به سوگ می‌نشینند و این یک سنت در بین مردم منطقه شده و هر سال تکرار می‌شود.

وی ادامه داد: هیئت مذهبی ولیعصر (عج) امامزادگان آستارا همراه با هیئت امنای امامزادگان ابراهیم و قاسم و مدیریت به خدمت‌رسانی به زائران و عزاداران مشغول می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید