آذربایجان شرقی لرزید

زمین‌لرزه‌ای به شدت ۲ / ۵ دهم ریشتر حوالی تسوج در آذربایجان شرقی را لرزاند. این زلزله در شهرهای تبریز، شبستر، مرند و بناب نیز احساس شده است. جمعیت تحت تاثیر این زلزله حدود ۵/ ۲ میلیون نفر برآورد می‌شود.

به گزارش اردبیل نیوز: مرکز زلزله نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان وقوع زلزله ‌در تسوج را ۱۵ و ۹ دقیقه و ۳۷ ثانیه روز پنجشنبه ثبث کرده است.

موسسه بین‌المللی زلزله نگاری امریکا نیز بزرگی این زمین لرزه را ۸/ ۴ دهم ریشتر و در عمق ۱۰ کیلومتری ثبت کرد.

بر اساس اطلاعات این موسسه، این زمین لرزه شهرهای مرند و خوی در ایران، ایروان ارمنستان و جلفا در جمهوری آذربایجان را لرزانده است.

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد که پس از وقوع این زمین لرزه، دو پس لرزه دیگر به بزرگی ۲/ ۳ و ۴/ ۳ ریشتر در عمق ۱۵ و ۱۴ کیلومتری زمین روی داده‌اند.

دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران، می‌گوید که جمعیت تحت تاثیر این زمین‌لرزه حدود ۵/ ۲ میلیون نفر هستند. به گفته وی، این زلزله به طور وسیعی در شهرهای استان‌های آذربایجان شرقی و غربی حس شده است.

خبرگزاری مهر به نقل از دکتر زارع می‌نویسد که زمین لرزه تسوج بر اثر حرکت گسل شبستر رخ داده است.

احمد رضا شجیعی، قائم مقام سازمان امداد و نجات هلال احمر، در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) از اعزام نخستین گروه ارزیاب واکنش سریع هلال احمر به روستاهای زلزله زده تسوج خبر داده است.

او اضافه کرد: «نیروهای ارزیاب جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی با بهره‌گیری از تجهیزات انفرادی و گروهی شامل سگ های تجسس نجات، ست های نجات دهی هیدرولیک و سنوماتیک و خودروهای نجات برای امدادرسانی به حادثه‌دیدگان احتمالی به منطقه یاد شده اعزام شده‌اند.”

هنوز از خسارات احتمالی این زلزله خبری در دست نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید