چهارشنبه, ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
»   ادبیات  »   دوستانی صمیمی به اسم کتاب
155 بازدید
۱۴ آذر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۶:۱۹
دوستانی صمیمی به اسم کتاب

دوستانی صمیمی به اسم کتاب

کتاب‌ها موجودات عجیبی هستند. هر کدامشان را که می‌خوانیم، یک در برایمان در دنیا باز می‌شود که یک عالم نور را توی ذهنمان می‌فرستد

کتاب ها موجودات عجیبی هستند. هر کدامشان را که می‌خوانیم، یک در برایمان در دنیا باز می‌شود که یک عالم نور را توی ذهنمان می‌فرستد. شبیه یک رویا که در دستمان گرفته‌ایم و ورق می‌زنیم یا یک عالم زندگی که از برابر دیدگانمان رد می‌شود.

اگرچه که این روزها به خاطر حجم انبوه تکنولوژی که زندگی‌هایمان را تحت‌الشعاع قرار داده، خواندن کتاب‌های کاغذی روز به روز کمتر و کمتر می‌شود، ولی چه کسی می‌تواند لذتی که خواندن یک کتاب جذاب به همراه نوشیدن یک لیوان چای به آدم می‌دهد را انکار کند؟ انگار که همه‌ی دنیا در همان نقطه‌ای که نشسته‌ایم و در خلوت کتاب می‌خوانیم- فرقی نمی‌کند مبل خانه‌مان باشد، یا مترو و تاکسی، هواپیما و یا نیمکت یک پارک- می‌ایستد و تماشایمان می‌کند!

کتاب‌ها، جدا از مطالبی که درونشان نوشته شده، ویژگی‌های ظاهری مختلفی دارند که قطع نامیده می‌شود. قطع‌های مختلف، استفاده‌ی آن را متناسب با نوع کاربرد هر کتاب می‌کند؛ مثلا کتابی که به ‌راحتی بتواند همراه آدم باشد و فضای زیادی هم اشغال نکند باید در قطع جیبی صحافی شده و یا کتاب‌هایی که کمی نفیس‌تر به حساب می‌آیند در قطع وزیری منتشر می‌شوند.

books

قطع جیبی

این کتاب با آن اندازه‌ی کوچک و جمع جورش جان می‌دهد برای آدم‌هایی که عاشق این هستند که در مترو و تاکسی و اتوبوس کتابشان را از توی جیب یا کیفشان در بیاورند و در دنیای بخصوصش غرق شوند. این قطع که گذشته به قطع “بغلی” هم معروف بوده، دارای طول و عرض تقریبیِ ۷×۵ سانتی‌متر است.

قطع رقعی

این قطع به خاطر جلد معمولا شومیز و استایل ساده و سبُکش، یکی از محبوب‌ترین و ارزان‌ترین قطع‌ها چه برای ناشرها و چه برای خوانندگان به حساب می‌آید. بیشتر کتاب‌هایی که دم‌دستی‌طور هستند و حمل و نقلشان هم آسان به نظر می‌رسد قطع رقعی دارند. این قطع در دو اندازه‌ی ۱۴×۲۲ سانتی‌متر و یا به طول و عرض تقریبیِ ۱۹×۱۰ سانتی‌متر صحافی می‌شود.

قطع وزیری

این‌ها همان کتاب‌هایی هستند که به خاطر جلد معمولا گالینگور و نفیس‌ترشان برای هدیه دادن مناسب‌تر به نظر می‌رسند. این کتاب‌ها شخصیتی فاخرتر و جدی‌تر دارند و ترجیح می‌دهند در خانه و یا کتابخانه و با احترام ویژه‌تری مطالعه شوند. این کتاب‌ها معمولا در اندازه ۲۴×۱۷ منتشر می‌شوند.

قطع خشتی

اگر شما هم عاشق ابعاد مربعی شکل هستید پس به راحتی با این قطع ارتباط برقرار خواهید کرد. قطع خشتی بیشتر مربوط به کتاب‌های کودک و موضوعات هنری است و برای موضوعات خاص و یا کتاب‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود. اندازه استاندارد قطع خشتی ۲۲×۲۲ سانتیمتر است.

قطع رحلی

از اسم این کتاب هم معلوم است که اندازه‌اش چقدر می‌تواند بزرگ و سنگین باشد! این قطع از کتاب معمولا برای مجلات و جلدهای نفیس و کتاب‌هایی استفاده می‌شود که خیلی نمی‌شود این طرف و آن طرف بردشان و باید در فضایی کتابخانه‌طور به ورق زدنشان پرداخت. کتاب‌های مهم و با ارزشی مثل قرآن، شاهنامه فردوسی و مثنوی در این قطع صحافی می‌شوند.

 

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش ادبیات

معنی شریان چیست ؟
معنی شریان چیست ؟ نگارش های دیگر : سرخ رگ، شریان سرخرگ یا شریان نوعی رگ خونی است که خون را از قلب به دیگر اندام های بدن انتقال ...
حافظ، شاعری که صدای سخن عشق را به گوش جهانیان رساند
حافظ شاعر بزرگ سده هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند.
کتاب خوانی
این اتفاق در همه‌ی مهمانی‌ها رخ می‌دهد؛ درحال خوردن و نوشیدن هستید، و تلاش می‌کنید همزمان صحبت کوتاه و مودبانه‌ای با کسی که هرگز ندیده‌اید و ممکن است دوباره او را نبینید، داشته باشید، و در تلاشی نومیدانه برای به‌دست گرفتن روند گفت‌وگو، می‌پرسید، "اخیرا کتابی خوانده‌اید که خوب باشد؟"
اهمیت کتاب و کتاب خوانی
درست است، کتاب و کتاب خوانی خوب است، سرگرم کننده است و کلاس دارد. چندين دليل براي خواندن کتاب وجود دارد که همه بر روي آن تاکيد دارند، اما در اين مقاله اهمیت و فواید کتاب و کتاب خوانی را بخوانيد که پشتوانه‌ي علمي دارند.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • مطالب مرتبط

  • دانلود آهنگ جدید احمدرضا نبی زاده به نام فصل پنجم دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده به نام قدم میزنم دانلود آهنگ جدید یوسف زمانی به نام خواب جدایی دانلود آهنگ جدید امین رستمی به نام نفسم رفت دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین و فریدون آسرایی به نام کمک کن
    جدیدترین ترانه ها
  • مطالب اخیر