»   دانش و فناوری  »   9 زن در سوئد تحت عمل جراحی پیوند رحم قرار گرفتند
۲۴ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۰۰

9 زن در سوئد تحت عمل جراحی پیوند رحم قرار گرفتند


به گزارش خبرگزاری مهر، براساس اعلام پزشک مسئول این پروژه پیشگامانه، زنانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند بدون رحم متولد شده بودند و یا آن را به علت ابتلا به سرطان گردنه رحم خارج کرده بودند.


اکثر این زنان در دهه سی سالگی زندگی خود بودند و در بخشی از اولین آزمایش مهمی هستند که احتمال پیوند رحم و تولد فرزند را بررسی می کند.


همه زنانی که پیوند رحم داشتند باید داروهای سرکوب سیستم ایمنی بدن را مصرف کنند اما پزشکان اعتقاد دارند که اطلاعات زنانی که پیوند کلیه داشتند نشان می دهد که مصرف این دارو برای فرزندان آنها خطری ایجاد نمی کند.


پیوند اعضای حیاتی بدن چون قلب، کلیه و کبد طی دهه های متمادی انجام شده است و پزشکان این روزها پیوند دست، صورت و دیگر اعضای بدن را به منظور بهبود کیفیت بیمار انجام می دهند.


اما پیوند رحم یک پیوند موقت است که تنها برای تولد کودک مورد توجه قرار می گیرد. این پیوند مرزهای جدیدی را کنار زده و نگرانیهای تازه ای را هم ایجاد کرده است.


برخی از کارشناسان نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرده اند که آیا این مسئله اخلاقی است که از اهدا کنندگان زنده برای انجام یک جراحی تجربی عضوی را بگیریم که برای نجات زندگی بیمار تحت عمل جراحی ضروری نیست.


جان هریس کارشناس اخلاق زیستی در دانشگاه منچستر اعتقاد دارد که تازمانی که اهدا کننده کاملا در جریان همه امور قرار گیرد، این مورد مشکلی ایجاد نخواهد کرد. پیوند کلیه نیز در برخی موارد الزاما برای نجات زندگی فرد نیست اما به طور گسترده انجام می شود.


پیش از این دو مورد دیگر یکی در عربستان سعودی و دیگری در ترکیه عمل پیوند رحم روی دو زن انجام شده بود که هر دو در تولد کودک ناکام ماندند.


دانشمندان در بریتانیا، مجارستان و برخی کشورهای دیگر درنظر دارند عملهای پیوند مشابهی را انجام دهند.

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...
سامسونگ بیشترین میزان نیمه رسانای جهان را در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است ...
روشی برای دفع گرما از قطعات الکترونیکی با ترکیب نیترید بور با گرافن، ابزاری ساخته شده که می‌تواند گرما را با کارایی بسیار بالا از قطعات الکترونیکی خارج کند. به گزارش ملکانه : محققان آزمایشگاه پیر آیگرین در فرانسه با استفاده...
اطلاعات اولیه از مرسدس EQ C؛ اولین خودرو تمام الکتریکی بنز شکار شد ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب