»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   3 سد جدید آماده بهره‌برداری شد/ افت 600میلیون مترمکعبی ذخیره سدها
۲۵ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۰۶

3 سد جدید آماده بهره‌برداری شد/ افت 600میلیون مترمکعبی ذخیره سدها


به گزارش خبرنگار مهر، محمد حاج رسولی ها با اعلام اینکه هم اكنون در مورد 6 سد دوستي، كمال صالح، زاينده رود، ساوه، اكباتان و بانه نگراني هايي وجود دارد گفت: اميدواريم با ورود به فصل زمستان، وضعيت مخازن سدها بهبود يابد.


مشاور وزیر نیرو تامين آب شرب را وظيفه مهم سدهاي كشور در دو دهه گذشته عنوان كرد و اظهارداشت: با وجود 6 سال خشكسالي در كشور، سدها نقش مهمي در تامين آب شرب كشور ايفا كرده اند و از 145 سد بزرگ ملي در كشور، 30 سد وظيفه تامين آب شرب را برعهده دارند.


وي درخصوص انتقال بين حوضه اي بیان داشت: وزارت نيرو در دو دهه اخير در بحث انتقال حوضه اي تنها در آب شرب مديريت مي كند. از گذشته يکسري طرح هاي انتقال بين حوضه اي در دستور كار وزارت نيرو وجود داشته است اما اكنون هيچ طرح انتقال حوضه اي جديدي وجود ندارد.


این مقام مسئول در وزارت نیرو تعداد تالاب هاي بين المللي ثبت شده در كشور را 12 تالاب عنوان كرد و افزود: عمده تالاب ها در حوزه مركزي ايران قرار دارد و برنامه ريزي براي انتقال آب آنها عملياتي نخواهد بود.


حاج رسولی ها تصريح كرد: بحث باروري ابرها در اين مناطق بايد نسبت به ساير روش ها جدي گرفته شود زيرا باروري ابرها كاري علمي بوده كه در بيشتر مجامع علمي تاييد شده است و آثار زيان باري ندارد.


وي ابراز اميدواري كرد موضوع باروري ابرها با تزريق منابع مالي به صورت جدي پيگيري و عملياتي شود. مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران حجم بارندگي هاي كشور را از ابتداي سال آبي جاري تاكنون 70 ميليمتر عنوان كرد و گفت: اين ميزان بارش در مقايسه با ميانگين درازمدت كه 54 ميليمتر بوده 30 درصد افزايش يافته است.


مشاور وزیر نیرو ادامه داد: بارش هاي كشور از ابتداي مهرماه سال جاري تاكنون در مقايسه با مدت مشابه سال آبي گذشته كه 79 ميليمتر بوده، 11 درصد كاهش يافته است. وي توزيع بارندگي در حوضه هاي 6 گانه اصلي كشور را در سال آبي جاري بسيار مناسب ارزيابي كرد و تاکید کرد: بيشترين درصد افزايش بارندگي با 42 درصد در حوضه خليج فارس و كمترين افزايش بارش ها در حوضه درياچه اروميه با 11 درصد افزايش اتفاق افتاده است.


حاج رسولی ها بخش عمده بارش هاي اخير كشور را در شمال غرب كشور و درياچه اروميه عنوان كرد و افزود: بارندگي 27 ميليمتري هفته گذشته در درياچه اروميه، يک چهارم بارندگي هاي سه ماه گذشته در اين حوضه بوده و اميدواريم آثار اين بارش ها را بزودي در درياچه اروميه ببينيم.


وی همچنين استان هاي يزد، سمنان، خراسان جنوبي، خراسان شمالي و سمنان را تنها استان هاي داراي بارش پايين تر از ميانگين درازمدت در سال آبي جاري خواند و گفت: بارش ها در مابقي 26 استان كشور درمقايسه با ميانگين درازمدت 46 ساله بيشتر بوده است.


مشاور وزیر نیرو در خصوص آخرين وضعيت روان آب هاي كشور اظهارداشت: ميزان روان آب ها در سال‌ آبي جاري با كاهش 33 درصدي در مقايسه با سال آبي گذشته و كاهش 40 درصدي در مقايسه با دوره درازمدت مواجه است.


وي ميزان ورودي آب به سدهاي كشور را از ابتداي سال آبي جاري تاكنون چهار ميليارد و 70 ميليون مترمكعب عنوان كرد و افزود: حجم آب ورودي به سدهاي كشور در مدت مشابه سال آبي گذشته پنج ميليارد و 280 ميليون مترمكعب بوده كه با كاهش 23 درصدي حجم آب ورودي به سدهاي كشور مواجه هستيم.


مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران حجم فعلی آب موجود در سدهاي كشور را 17.7 ميليارد مترمكعب عنوان كرد و بیان داشت: حجم آب موجود در سدهاي كشور در زمان مشابه سال آبي گذشته 18 ميليارد و 300 ميليون مترمكعب بوده كه بر اين اساس، در زمان حاضر با كاهش 3.2 درصدي معادل 600 ميليون مترمكعب حجم آب ورودي به سدهاي كشور مواجه هستيم.


وي گفت: در حال حاضر 42 درصد از مخازن سدهاي استان خوزستان پُر بوده و اين درحالي است كه اكنون 37 درصد از كل مخازن سدهاي كشور از آب پر شده است. حاج رسولي ها با بيان اينكه حجم مخزن 145 سد بزرگ كشور معادل 47 ميليارد مترمكعب است اظهار داشت: با اضافه شدن 11 سد آبگيري شده بيش از سه ميليارد مترمكعب به حجم مخازن كشور افزوده مي شود و در مجموع حجم سدهاي آبگيري شده و در حال بهره برداري كشور به بيش از 50 ميليارد مترمكعب مي رسد.


این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: در 3 سال اخير با وجود محدوديت هاي مالي 33 سد در كشور بهره برداري شده و 3 سد آماده بهره برداري است. در حال حاضر نیز 650 هزار حلقه چاه در کشور داریم.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

آخرین اخبار رسیده از جلسه شورای‌عالی کار حکایت از این دارد که اعضای کارگری و وزیر کار، شورای عالی کار و کار فرمایان با افزایش حدود 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97 توافق کردند و این موضوع در...
علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...