»   دانش و فناوری  »   ساخت نانوحامل‌ دارویی غیرویروسی برای درمان “سرطان”
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۲۱

ساخت نانوحامل‌ دارویی غیرویروسی برای درمان “سرطان”


به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر نسیم شهیدی همدانی، دکتری بیوتکنولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: سلول‌های لنفوسیتیک به پذیرش قطعات ژنتیکی از خارج سلول بسیار مقاوم هستند و این خصوصیات روند ژن درمانی را در آن‌ها با مشکل روبرو می‌کند. از همین رو سیستمی در ژن‌درمانی موفق است که بتواند بر موانعی همچون ورود به سلول، نقل و انتقال سیتوپلاسمی و در مورد DNA پلاسمیدی، انتقال به هسته فائق آید.


شهیدی خاطر نشان کرد :‌همراه کردن مولکول‌های هدفگیری‌کننده سلول‌ها با نانوحامل‌های ژنی، علاوه بر نگهداری قطعات ژنی در اطراف سلول و تسهیل ورود آن‌ها به سلول‌های خاص، مانع از ورود آن‌ها به سلول‌های غیر سرطانی و جلوگیری از بروز عوارض جانبی ناشی از بیان نابجای ژن در سلول‌های سالم می شود.


وي گفت: هدف از انجام طرح حاضر، سنتز مشتق‌های پلی‌اتیلن‌ایمین با وزن ملکولی متفاوت و اتصال لیگاندهای هدفگیری‌کننده سلول بر روی آن‌ها به عنوان سری جدیدی از سیستم‌های مبتنی بر پلیمر/آپتامر در تحویل اسید نوکلئیک بود. در این راستا ابتدا نانوحامل‌هایی بر پایه پلیمر کاتیونی پلی‌اتیلن‌ایمین تهیه شده و خصوصیات فیزیکی‌ آن‌ها از قبیل قابلیت نگهداری قطعات ژنتیکی، اندازه ذرات، بار سطحی و توانایی مقابله با تغییرات محیط مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه آپتامر‌ها به عنوان مولکول‌های هدفگیری کننده شاخص‌های سطحی سلول‌های سرطانی به پلیمر کاتیونی متصل شده و قابلیت نانوحامل نهایی در انتقال قطعات ژنی و همچنین جلوگیری از ورود آن‌ها در سلول‌های فاقد شاخص‌های سرطانی مطالعه شد.


شهیدی افزود: در ادامه این کار، با استفاده از 14 نانوحامل مختلف که دارای اصلاحات ساختاری متفاوت بودند، تحقیقاتی بر روی سلول‌های سرطان پروستات انجام پذیرفت. دارو‌ها و یا قطعات ژنی همراه شده با این دسته از نانوحامل‌های هدفمند قادر خواهند بود رشد سلول‌های سرطانی از جمله سلول‌های سرطان خون را به کمک ژن‌های مسؤول تنظیم چرخه‌های سلولی، ژن‌های مسؤول خودکشی سلولی و یا ژن‌های بیان کننده آنزیم‌های خاص در بدن را  متوقف کنند.


این محقق با اشاره به اينکه این نانوحامل‌ها سبب کاهش عوارض جانبی ناشی از بیان نابجای ژن در سلول‌های سالم خواهند شد خاطر نشان کرد:‌ این قبیل حامل‌ها پس از طی‌ مراحل مطالعات بالینی قابلیت ورود به صنایع داروسازی به عنوان نسل جدید دارو‌ها دارند.


نتایج این کار پژوهشی که به دست دکتر نسیم شهیدی همدانی، دکتر محمد رمضانی (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد)، دکتر خلیل آبنوس (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد) و سایر همکاران صورت گرفته است در مجله The journal of Gene Medicine به چاپ رسیده است .

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

سامانه آنلاین رجیستری گوشی مسافری راه‌اندازی شد گمرک ایران راه اندازی سامانه آنلاین رجیستری گوشی های مسافری را رسما اعلام کرد و از اعطای معافیت ۸۰ دلاری به تلفن همراه مسافران ورودی خبر داد . به گزارش ملکانه : راه اندازی...
با Time Well Spent آشنا شوید؛ وقت طلاست سال ۲۰۱۶، تریستان...
پنجره‌های هوشمند در راه بازار گروهی از محققان آلمانی نوعی پنجره هوشمند ساختند که با استفاده از ذرات آهن معلق در یک مایع، نور خورشید را در سطوح مختلف مسدود می‌کند و از آن انرژی می‌گیرد. به گزارش ملکانه : اغلب...
عبور یک شهاب سنگ از اتمسفر، آسمان میشیگان را روشن کرد ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب