»   جالب و خواندنی  »   10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر
۳ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۲۱:۲۸

10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر

معابد، تئاترها، كاخ هايي كه در طي قرون متمادي ساخته شدند براساس روايت هاي تاريخي بر اثر زلزله‌اي مهيب ويران شده و به اعماق دريا فرو رفتند.

با اينكه فرضيه پايان جهان براساس تقويم ماياها تحقق نيافت اما شهرهايي در جهان وجود داشتند كه به زير آب رفته ، زير خاكسترها و مواد مذاب آتشفشاني مدفون شدند يا اينكه توسط انسان ها به حياتشان خاتمه داده شد.

به گزارش جام جم آنلاين به نقل از آتلانتيكو، از اسكندريه تا پاولوپتري و از پورت روايال تا پمپئي شهرها و تمدن هايي وجود داشتند كه بر اثر بلاياي طبيعي نابود شدند.

۱ – بندر اسكندريه
221106 848 - 10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر

اسكندريه و بندر آن امروز در عمق پنج متري آب هاي اين بندر مشهور مصر باستان مدفون است. بندر اسكدريه امروزي هيچ شباهتي با بندري كه زير آب است ندارد.

معابد، تئاترها، كاخ‌هايي كه در طي قرون متمادي ساخته شدند براساس روايت هاي تاريخي بر اثر زلزله‌اي مهيب ويران شده و به اعماق دريا فرو رفتند. باستان شناسان تاكنون بيش از ۱۰۰۰ ستون، ده‌ها ستون مخروطي و بيش از ۲۰ مجسمه اسفنكس (ابولهول) را يافته اند. هنوز كاوش‌ها براي يافتن هزاران قطعه باستاني ديگر از بقاياي اسكندريه ادامه دارد.

۲ -ماهاباليپورام

221107 760 - 10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر

شهر آتلانتيد اغلب نامش هنگام صحبت از شهر هاي غرق شده مطرح مي شود. به رغم واقعيت اين شهر كمتر شناخته شده و در طول هزاران سال اساس افسانه ها بوده است و وجود آن در ساحل ماهاباليپورام باورنكردني به نظر مي رسد.

با اين حال،‌ويرانه هايي در اعماق دريا در خليج كامبراي در جنوب شرقي هند كشف شده اند. ويرانه ها شامل شش معبد به قدمت بيش از ۱۰ هزار سال هستند. باستان شناسان شايد با ادامه تحقيقاتشان بتوانند ثابت كنند كه معابد ماهاباليپورام افسانه نبوده و واقعيت داشته اند.

۳ – پاولوپتري
221108 386 - 10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر

شهر بندري پاولوپتري در يونان در آب هاي ايونين در جنوب پلونزي متعلق به دوره برنز بود. در اين بندر قديمي ترين بقاياي يك شهر غرق شده مشهور وجود دارد. برخي از سفالينه‌هاي كشف شده به گفته باستان شناسان متعلق به هزاره‌هاي ششم و پنجم قبل از ميلاد هستند. دكتر نيكلاس فلمينگ در سال ۱۹۶۷ بقاياي اين شهر غرق شده را كشف كرد. با اين حال، اكتشاف آن در سال ۲۰۰۹ انجام شد.

۴- پورت روايال
221109 506 - 10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر

پورت روايال مقر قديمي حكومت انگلستان در جزيره جاماييكا و در عين حال عمده ترين بندر ماهيگيري و تجاري جزيره در طول قرن هفدهم بود. در روز هفتم ژوئن سال ۱۹۶۲ اين شهر پاياني دردناك را تجربه كرد و توسط زلزله اي سهمناك ويران شد.

آب اقيانوس بيش از دو سوم شهر را غرق كرد و پورت روايال ديگر رونق نيافت. فعاليت هاي تجاري به بندر كينگستون منتقل شدند. امروز توريست هاي غواص مي توانند برخي از استحكامات اين شهر را كه يادآور گذشته پر رونق آن است زير دريا مشاهده كنند.

۵ – شهرك هاي گمشده كانادا
221110 288 - 10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر

با اينكه ماجراي ۱۰ شهرك گمشده كانادا متعلق به گذشته اي دور نيست اما كمتر كسي از آن خبر دارد. در اوايل ژوئيه سال ۱۹۵۸ ميلادي ۱۰ شهرك ايالت اونتاريو در زير آب ها غرق شدند. اين سرنوشت شوم نه ارتباطي به زلزله داشت نه سونامي و نه هيچ بلاي طبيعي ديگر. حتي ساكنان اين ۱۰ شهرك از قبل از سرنوشت زادگاهشان اطلاع داشتند. احداث سد موزس – ساندرز از سال ۱۹۵۴ آغاز شد و سرانجام درياچه آن اين ۱۰ شهرك را غرق كرد و هزاران نفر از ساكنان آن خانه و زادگاهشان را از دست دادند.

۶- يوناگوني
221111 381 - 10شهري كه پايان جهان را ديدند +تصاویر

در مجمع الجزاير ژاپني ريوكيو در منتهي اليه جنوب جزيره يوناگوني ماهيگيران محلي اغلب از يك كاخ مدفون شده در زير آب ها صحبت مي كردند. سرانجام كيهاشيرو آراكاته يك برگزاركننده تورهاي زير آبي تصميم گرفت واقعيت را كشف كند. در سال ۱۹۵۸ او پلتفورم هايي از ماسه سنگ را يافت كه شكل آنها بسيار شبيه هرم هاي بوميان آمريكاي جنوبي و زيگورات هاي بابل بود. سال ها بعد در ۱۹۹۶ ماساآكي كيمورا استاد زمين شناسي تحقيقات گسترده تري را انجام داد و در سال ۱۹۹۹ ثابت كرد كه اين بنا ها ساخته دست بشر بوده و به احتمال زياد بقاياي يك كاخ يا يك معبد است.

۷ – وايز

وايز شهر افسانه اي منطقه برتاني فرانسه را در واقع مي توان آتلانتيد اين كشور ناميد كه براساس افسانه ها براي تنبيه «داهود» به دليل گناهانش به زير آب فرو رفت. «داهود» به اسطوره هاي برتاني تعلق دارد.
وي دختر شاه كورنوال و ملكه نورد بود. داهود شهر وايز را ساخت كه براساس اعتقادات كاتوليسيسم تفريحات رايج در آن غير قابل تحمل بودند.

۸ – رونگولت

رونگولت شهري در شمال آلمان در جزيره استراند در روز ۱۶ ژانويه ۱۳۶۲ ميلادي بر اثر امواج غول پيكر ناشي از يك توفان عظيم دريايي به زير آب ها فرو رفت. در قرن بيستم ميلادي بقاياي اين شهر در درياي وادن كشف شد.

۹- پمپئي

شهر پمپئي در كامپانيا ايتاليا يكي از مشهورترين شهر هاي نابود شده تاريخ محسوب مي شود. اين شهر كه در قرن پنجم قبل از ميلاد ساخته شده بود در پي فوران آتشفشان وزوو در ۲۴ اوت سال ۷۹ ميلادي زير خاكسترهاي داغ آتشفشاني به كلي مدفون شد. اما همين قشر خاكستر بهترين پوشش محافظ اين شهر بود تا بتوان امروز آن را مشاهده كرد.

۱۰ – هيروشيما

شهر هيروشيما در ژاپن در جزيره هونشو از جمله شهرهايي است كه به دست بشر نابود شد. درواقع، هيروشيما در روز ششم اوت ۱۹۴۵ پايان جهان را به چشم ديد. اين شهر نخستين شهري بود كه هدف بمباران اتمي قرار گرفت. مترجم: بهرام افتخاري.

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

میسی ویلیامز ، بازیگر مشهور بریتانیایی که در سریال « بازی تاج و تخت» نقش آفرینی کرده است به حادثه زمین لرزه غرب ایران واکنش نشان داد.به گزارش ملکانه این هنرپیشه مشهور در صفحه توییتر خود نوشت « عشقم برای...
این فیلتر شکن قوی و رایگان را میشود به جای فیلتر شکن اندروید، فیلتر شکن سایفون و فیلتر شکن رایگان برای ویندوز استفاده کرد. این فیلتر شکن بهتر از هر وی پی ن ، ساکس و کیرو کار می کند...
وقتی به کشورهای مختلف سفر می‌‏کنید از آداب و سنت‎های آن‌ها بی‎خبر هستید و این موضوع بسیار طبیعی است. اما برخی قوانین هستند که مربوط به شهر یا کشوری خاص هستند و رعایت‌شان واجب است. در زیر شما را با...
خطوط هوایی سنگاپور یکی از بهترین ها در جهان بشمار می رود که هر روز بر کیفیت ایرباس های خود افزوده و امکانات بیشتری را در اختیار مسافران قرار می دهند.ایرلاین سنگاپور در جدیدترین اقدام خود، ایرباس A380 را وارد خط هوایی...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب