شنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۵
»   فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   فرناندو: مربی برزیلی گفت ایران خوب است چون کروش آنجا مربیگری می‌کند
147 بازدید
۲۸ مهر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۵۲
فرناندو: مربی برزیلی گفت ایران خوب است چون کروش آنجا مربیگری می‌کند

مي‌گفتند در ايران جنگ و دعوا است ولي من فقط صلح و دوستي ديدم

فرناندو: مربی برزیلی گفت ایران خوب است چون کروش آنجا مربیگری می‌کند

فرناندو خسوس، دروازه‌بان برزیلی استقلال خوزستان توانسته در 8 بازی سپری شده لیگ ‌برتر 5 بار کلین‌شیت کند و دروازه‌‌اش را بسته نگه دارد تا سهم به‌سزایی در موفقیت فعلی آبی‌های خوزستانی داشته باشد.

فرناندو خسوس پسری آرام و سر به زیر است و از حاشیه دوری می‌کند، تنها به زبان برزیلی حرف می‌زند و برای حرف زدن با او مجبور شدیم سؤال‌های خود را به زبان انگلیسی به رافائل ویرابی‌پور، مربی بدنساز این تیم بگوییم و او سؤال‌ها را به زبان برزیلی از فرناندو بپرسد.

حرف‌های فرناندو را می‌خوانید:
فرناندو، ابتدا خودت را معرفي مي‌كني؟
نام كامل من فرناندو دِخسوس ريبرو است كه همه فرناندو صدايم مي‌كنند. 31 سال هم سن دارم. 192 سانتي متر هستم و تنها 86 كيلوگرم وزن دارم!

 

پس بدنت خيلي روي فرم است؟
(خنده) بله همين‌طور است.

 

قبل از حضور در استقلال خوزستان در چه تيم‌هايي بازي مي‌كردي؟
از سال 2010 تا 2013 و به مدت سه فصل عضو تيم دِكاكسياس برزيل بودم. بعد از آن هم از سال 2013 تا 2015 و به مدت دو فصل در تيم ماكايي كشورم بازي كردم و حالا هم كه به ايران آمده‌ام و در خدمت استقلال خوزستان هستم.

 

قبل از حضور در ايران چه شناختي از كشور ما داشتي؟
هيچ شناختي نداشتم و حتي در اينترنت هم جست‌وجو نكردم تا با شناخت نسبي به ايران بيايم.

 

يعني هيچ چيزي در مورد ايران نشنيده بودي؟
واقعيت را بخواهيد چيزهاي خوبي نشنيده بودم. شنيده بودم در ايران جنگ است و مردم آزادي ندارند و خيلي حرف‌هاي ديگر كه وقتي آمدم، ديدم همه آنها جوسازي بوده و اتفاقاً ايران جاي بسيار خوبي براي زندگي است و حالا كه از زندگي در كشورتان خيالم راحت است و واقعاً احساس آرامش مي‌كنم، قصد دارم زن و بچه‌هايم را هم پيش خودم بياورم.

 

اما در اين سال‌ها كلي بازيكن برزيلي در فوتبال ايران داشتيم كه مي‌توانستي از آنها قبل از آمدن وضعيت ايران را بپرسي.
اتفاقاً روزهاي آخري كه مي‌خواستم بيايم، لئوناردو پيمنتا (بازيكن برزيلي پيشين صنعت نفت آبادان و تراكتورسازي) را ديدم و گفتم مي‌خواهم به ايران بروم كه خيلي خوشحال شد و تأكيد كرد حتماً اين كار را بكنم و كلي از مردم ايران برايم تعريف كرد. البته قبل از او هم يكي از مربيان برزيلي كه ما در محله خودمان در برزيل به او پروفسور مي‌گوييم و از تمام دنيا اطلاعاتي دارد، به من خيلي كمك كرد.

 

چه كمكي؟
او گفت بازي‌هاي ايران را در جام‌ جهاني‌ برزيل ديده‌ام و كيفيت بالايي داشتند و تأكيد كرد وقتي يك مربي بزرگ همچون كارلوس كروش به ايران رفته و هدايت اين تيم را برعهده گرفته، حتماً فوتبال خوبي دارند. البته او از ليگ ايران چيزي نمي‌دانست.

 

حالا از حضور در ايران راضي هستي؟
قطعاً همين‌طور است. واقعاً روزهاي خوبي را در ايران سپري كرده‌ام و مردم در همه جا به من لطف داشته‌اند به خصوص خوزستاني‌هاي عزيز و خونگرم. قبل از اينكه بيايم ترس داشتم كه واقعاً در ايران جنگ و دعوا باشد ولي الان مي‌بينم تصوري كه داشتم از زمين تا آسمان فرق مي‌كند و اينجا صلح است و فرهنگ خوبي داريد و كاملاً راضي هستم.

 

حضور در استقلال خوزستان و كار كردن با ويسي چطور است؟
واقعاً از انتخابي كه كرده‌ام، خوشحالم. ويسي مربي خوب و جواني است كه جو خوبي در تيم درست كرده و باور كنيد براي هر بازي به خوبي حريف را آناليز مي‌كند و براساس بازي حريف به ما برنامه تمرين مي‌دهد كه همين موضوع يكي از عوامل موفقيت ما در هفته‌هاي سپري شده از ليگ بوده است. او همچنين به جوان‌ها به خوبي بها مي‌دهد و هدفي را كه دنبال مي‌كند، در تمرينات به ما القا مي‌كند. مسئولان باشگاه هم كاري كرده‌اند كه جوي صميمي و دوستانه در باشگاه و تيم شاهد هستم و به جرأت مي‌گويم شايد هيچ تيمي در ايران مثل ما چنين جو خوب و صميمي را ندارد.

 

هر چند خيلي زود است ولي تا اينجا كدام تيم‌ها را مدعي ديده‌اي؟
استقلال تهران، سپاهان، فولاد، تراكتور و پرسپوليس تيم‌هاي خوب و قابل احترامي هستند ولي ما مي‌خواهيم شگفتي‌ساز باشيم و مردم خوزستان را خوشحال كنيم. واقعيت اين است كه اكثر تيم‌هاي ايراني شبيه هم بازي مي‌كنند و فرق زيادي با هم ندارند ولي به نظرم سپاهان بابرنامه‌تر از بقيه بوده است.

 

رمز گلري خوب خودت و ثبت 5 كلين شيت در 8 هفته چيست؟
قبل از اينكه به استقلال خوزستان بيايم، ناراحت بودم و مي‌گفتم خودم كه انگليسي بلد نيستم. حتماً مربي گلرهاي اين تيم هم برزيلي بلد نيست و كار و كيفيتم به خاطر برقرار نشدن ارتباط صحيح پايين مي‌‌آيد اما خدا را شكر مربي دروازه‌بان‌هاي استقلال خوزستان تمريناتي با متد روز دنيا به من مي‌دهد و او و تيم كه همه در كار دفاعي به هم كمك مي‌كنند، باعث شده تا من بتوانم در 5 بازي دروازه‌ام را بسته نگه دارم. ضمن اينكه خودم هم قبل از هر بازي 15 دقيقه تمركز مي‌كنم و فقط به توپ فكر مي‌كنم و با آرامش درون دروازه قرار مي‌گيرم تا بتوانم خواسته مربيان را انجام دهم و به تيمم براي نتيجه‌‌گيري كمك كنم.

 

با كدام يك از برزيلي‌هاي فوتبال ايران رفيق هستي؟
رابطه خوبي با كارلوس كاردوسو تراكتورسازي دارم و اتفاقاً وقتي براي بازي به تبريز رفته بوديم و اردوي متمركز داشتيم، با هم بوديم و كلي خوش گذشت.

 

زن و بچه‌ات چه زماني به ايران مي‌آيند؟
طبق قول و قراري كه گذاشته‌ايم، قرار است همسر و سه فرزند پسرم تا يك ماه ديگر به ايران بيايند تا من هم از تنهايي دربيايم و ديگر اين‌قدر حوصله‌ام سر نرود!

 

چرا؟ مگر در اهواز تفريحي نداري؟
من براي كسب درآمد براي خانواده‌ام به ايران آمده‌ام تا فوتبال بازي كنم. براي همين در اوقاتي كه بازي يا تمرين نداريم، فقط در منزل مي‌مانم و از آپارتمان بيرون نمي‌روم تا خدايي نكرده مشكلي پيش نيايد و واقعاً بعضي وقت‌ها كه دو روز استراحت داريم، حوصله‌ام سر مي‌رود.

 

بچه‌هاي تيم مي‌گويند عاشق كباب هستي.
بله. واقعاً غذاهاي ايراني عالي هستند به خصوص كباب كه يك چيز ديگر است.

 

حرف آخر؟
ممنون از روزنامه شما كه با من تماس گرفتيد و اولين مصاحبه‌ام را در ايران انجام داديد. اميدوارم باز هم خوب دروازه‌باني كنم تا باز هم با هم مصاحبه كنيم!

بازیگران ترکیه ای

آخرین مطالب این بخش فوتبال برتر | فوتبال ایران

نمایش ضعیف، حاصل خواسته بختیار از علی منصور
از بازی استقلال مقابل سیاه جامگان که بختیار رحمانی تعویض شد و عکس العمل نشان داد، تا همین بازی دیروز مقابل تراکتورسازی، علیرضا منصوریان کمتر دست به تعویض او می زند. بختیار خودش از منصوریان ...
کاش بازیکنان استقلال این عکس را ببینند و به خود بیایند
دیروز بالای 60 هزار نفر برای تماشای بازی استقلال و تراکتورسازی به ورزشگاه آزادی رفتند و در این بین تصویری منتشر شد که نشان می داد یکی ازهواداران استقلال، با وجود سختی های فراوان، چطور ...
5 نکته از دیدار امروز استقلال – تراکتور
استقلال و تراکتورسازی امروز برگزار کننده حساس ترین دیدار هفته سیزدهم لیگ برتر هستند. دیداری همیشه حساس که به خاطر تقارن حضور برخی از چهره های خاص در دو تیم، حساس تر از ...
استقلال – تراکتورسازی…و چند تقابل خیلی مهـــم!
استقلال و تراکتورسازی امروز در حالی در هفته سیزدهم لیگ برتر در ورزشگاه آزادی مقابل هم قرار می گیرند که در این دیدار می توانیم شاهد چند تقابل مهم باشیم. خسرو حیدری – ایرانپوریان‌؛ نقش ...
دلیل لغو بازی پرسپولیس و پدیده + عکس
آخرین تصاویر از ورزشگاه ثامن مشهد نشان می دهد بارش برف بسیار شدید بوده و هست و احتمال لغو بازی بسیار زیاد است. بهروان رئیس کمیته مسابقات لیگ برتر در ورزشگاه حاضر شده و از ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • کمی حرف و ترانه گوش کنید

  • مطالب پیشنهادی

  • دانلود آهنگ جدید حمید عسکری بنام بی وفا دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی بنام بی تابانه دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام روزهای ابری دانلود آهنگ جدید سعید شهروز به نام تو اشتباه بودی دانلود آهنگ جدید مجید خراطها به نام عشق
    ویدئوهای منتخب
  • دسترسی سریع