جمعه, ۱۹ آذر ۱۳۹۵
»   سلامت روان  »   سلامت روان شما یعنی چه؟
154 بازدید
۹ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۴۵
سلامت روان شما یعنی چه؟

سلامت روان شما یعنی چه؟

سلامت روان را چگونه تعریف می‌کنیم؟ چه چیزی باعث مشکلات روحی روانی می‌شود؟

همه سلامت روان دارند. سلامت روان شامل احساسات، آرامش روانی و اجتماعی می‌شود و روی طرز فکر، احساس و عملکردمان تاثیر می‌گذارد.

سلامت روان همچنین کمک می‌کند استرس را کنترل کنیم، با دیگران ارتباط برقرار کنیم و انتخاب کنیم.

میزان شیوع مشکلات روحی و روانی چقدر است؟

کارشناسان اعتقاد دارند یک چهارم بزرگ‌سالان در انگلستان در معرض مشکل سلامت روان در مرحله‌ای از مدت زندگی خود قرار دارند.
مطابق با گزارش مایند، خیریه‌ی سلامت روان، تعداد کلی افراد مبتلا به مشکلات روحی و روانی به طور قابل توجهی در سال های اخیر تغییر نکرده است.
در اروپا، برآورد می‌شود که سالانه ۸۳ میلیون نفر یک بیماری روانی را تجربه می‌کنند.

مطابق با آمار کالج سلطنتی روانپزشکان:

 • اضطراب – که شامل احساس ناراحتی، نگرانی و ترس است – ۵٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در هر زمانی که آن را تحت بررسی قرار دهید.
 • اختلال دو قطبی – که باعث بروز حملات جنون و افسردگی در آدم‌ها می‌شود – در هر ۱۰۰ نفر ، یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • حدود ۲۰٪ از مردم در مرحله‌ای از زندگی خود دچار افسردگی خواهند شد.
 • در هر ۱۵۰ دختر ۱۵ ساله، یک نفر، و در هر ۱۰۰۰ پسر ۱۵ ساله یک نفر دچار بی‌اشتهایی می‌شود.
 • اسکیزوفرنی – که باعث می‌شود آدم‌ها دچار توهم، هذیان و پارانویا شوند—در هر ۱۰۰ نفر، یک نفر مبتلا به این بیماری می‌شود.

سلامت روان را چگونه تعریف می‌کنیم؟

مشکلات روحی و روانی تعریف و طبقه‌بندی می‌شوند تا کارشناسان بتوانند درمان و معالجه‌ی درستی را برای مردم در نظر بگیرند. علائم به دو گروه گستره طبقه‌بندی می‌شوند: عصبی و روان‌پریشی. حالت‌های عصبی، اشکال افراطی تجربه های عاطفی “عادی” مانند افسردگی، اضطراب یا اختلال وسواسی جبری (اوسی‌دی) است.
علائم روان‌پریشی روی یک نفر در هر ۱۰۰ تاثیر می گذارد و روی ادراک فرد از واقعیت تداخل ایجاد می‌کند، و به افکار و قضاوت‌های او آسیب می‌زند. این نوع مشکل روحی روانی شامل اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی می‌شود.

چه چیزی باعث مشکلات روحی روانی می‌شود؟

علت دقیق بیماری‌های روانی شناخته نشده‌است اما تصور می‌شود که ترکیبی از عوامل جسمی، روانی و عوامل زیست‌محیطی نقش مهمی را ایفا کنند.

بسیاری از بیماری های روانی مانند اختلال دو قطبی می‌تواند در خانواده‌ها شایع باشد، که همین یک پیوند ژنتیکی را نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند بسیاری از بیماری‌های روانی در چندین ژن که زمینه را برای ابتلا به مشکلات روانی مهیا می‌کند، با نابهنجاری مرتبط است. اما این ژن‌ها به خودی خود و به طور مستقیم بیماری را ایجاد نمی‌کنند. بنابراین ممکن است شخص آمادگی ابتلا به یک بیماری را به ارث ببرد اما لزوما دچار آن نمی‌شود.
پس رخدادهای دشوار زندگی می‌تواند باعث بروز بیماری روانی در فردی شود که آمادگی ابتلا را دارد.
با توجه به بنیاد مایند عوامل زیر به طور بالقوه می‌توانند یک دوره از سلامت ضعیف روح و روان را موجب شود:

 • سوء استفاده‌های دوران کودکی، شوک، یا سهل‌انگاری
 • انزوای اجتماعی یا تنهایی
 • مورد تبعیض واقع شدن و بدنامی
 • مرگ کسی که به شما نزدیک است
 • استرس شدید یا طولانی مدت
 • بیکاری یا از دست دادن کار
 • فقر یا بدهی
 • بی خانمانی یا مشکلات مسکن

چه اختلالاتی شایع‌تر از بقیه هستند؟

طبق گزارش کارشناسان، اضطراب و افسردگی شایع‌ترین اختلالات روانی در بریتانیا هستند.

در بررسی سلامت سالانه‌‌ای که برای انگلستان انجام شد، افسردگی شایع‌ترین بیماری روانی گزارش شده است: از هر ۵ نفر یک نفر (۱۹٪) مبتلا به چنین اختلالی است.
اطلاعات رسمی جمع آوری شده توسط مرکز اطلاعات مراقبت‌های اجتماعی و بهداشتی، اختلالات روانی شایع را تحت عناوین ترس (فوبیا)، وحشت‌زدگی، استرس پس از سانحه، افسردگی پس از زایمان و اختلال وسواسی جبری طبقه‌بندی می‌کند.
در مقابل، اختلالات جدی بیماری‌هایی هستند مانند اختلال دو قطبی، اختلالات خوردن، ضعف اعصاب، اختلالات شخصیتی، روان‌پریشی و اسکیزوفرنی.
چگونه می‌توان یک بیماری روانی را شناسایی کرد؟
یک بیماری روانی را نمی‌توان با آزمایش خون یا مایعات بدن شناسایی کرد. درعوض معمولا توسط یک روانپزشک باتجربه و یا روانشناس بالینی، و پس از مطالعه علائم بیمار و نظارت بر آن‌ها طی یک دوره‌ی زمانی می‌توان آن را تشخیص داد.

بسیاری از بیماری های روانی مختلف نشانه‌های مشترک دارند، به طوری که تمیز دادن اختلالات از هم دشوار است.

روانپزشکان در انگلستان می‌توانند برای تشخیص یک بیماری روحی و روانی به نظام طبقه‌بندی بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی از بیماری‌ها (آی‌سی‌دی) مراجعه کنند. این نظام، مشکلات روحی و روانی شناخته‌شده و نشانه‌های آن‌ها را تحت زیرمجموعه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌کند. هر ۱۵ سال یک بار، این نظام به روز می‌شود.

برای مشکلات معمول مانند افسردگی و اضطراب، پزشک عمومی هم می‌تواند پس از یک یا دو قرار ملاقات مشکل شما را تشخیص دهد.

 

mentalhealth

 

روش درمان

دو روش درمانی ارائه شده توسط سرویس سلامت همگانی (ان‌اچ‌اس) که متداول‌تر از سایر روش‌ها هستند، عبارتند از درمان‌ توسط گفتار یا درمان دارویی.
درمان به وسیله‌ی گفتار شامل صحبت کردن در مورد مشکلات با یک فرد حرفه‌ای است که در این زمینه آموزش دیده‌است. این مشکلات معمولا با سلامت روانی و احساسی شما مرتبط است.
یک تکنیک شناخته شده به عنوان درمان شناختی-رفتاری (سی‌بی‌تی) به طور گسترده ای در سرویس سلامت همگانی در دسترس است. سی‌بی‌تی روی “اینجا و اکنون” تمرکز می‌کند و نگاهی دارد به این‌که چگونه افکار “خودکار” می توانند روی احساسی که دارید، تاثیر بگذارند؛ هدف سی‌بی‌تی تغییر دادن این افکار است.
روان‌درمانی نوع دیگری از درمان به وسیله‌ی گفتار و صحبت‌کردن است، و به طور معمول روی روابط و تجارب اولیه و چگونگی تاثیر آنها بر روابط فعلی متمرکز است.
از نظر دارو چهار گروه اصلی قرص‌ها عبارتند از داروهای ضد افسردگی، بنزودیازپین ها، داروهای ضد روان پریشی و تثبیت کننده‌ی خلق و خوی.
داروهای ضد افسردگی مانند بنزودیازپین معمولا برای اضطراب و افسردگی تجویز می‌شوند.
در عین حال، داروهای ضد روان‌پریشی تعدادی از مواد شیمیایی مغز را به نام انتقال دهنده‌های عصبی تحت تاثیر قرار می‌دهند- با توجه به گزارش کالج سلطنتی روانپزشکان، سلول های مغز برای برقراری ارتباط با یکدیگر به این‌ مواد شیمیایی نیاز دارند. دوپامین انتقال دهنده عصبی اصلی است که تحت تاثیر این داروها قرار می‌گیرد.
درمان‌های توصیه شده برای اختلالات مختلف معمولا دستورالعمل های بالینی رسمی صادر شده توسط موسسه‌ی ملی تعالی بهداشت و مراقبت را دنبال می‌کنند.

ترجمه: سارا فیضی

منبع: بی‌بی‌سی

بازیگران ترکیه ای

آخرین مطالب این بخش سلامت روان

روحتان ناآرام است؟ خودتان درمانش کنید!
به گفته بزرگان، انسان از دو قسمت تشکیل شده است، روح و جسم، این که کدامیک مهمتر است و باید بیشتر روی سلامت آن تمرکز کنیم، پرواضح و مشخص است، چه بسیار انسان هایی ...
۱۲ نکته برای مبارزه با تنبلی
اگر بخواهیم تعریف تنبلی را بیان کنیم باید بگوییم تمایل به بیکار بودن، هیچ کاری انجام ندادن و مقاومت در برابر تلاش و کوشش. حالتی از انفعال است؛ از این‌که دائما دوست دارید همه چیز ...
آیا عمر بدبین ها کوتاه تر است؟
در ذهن اغلب ما خوش بین یا بد بین بودن پدیده ای است مرتبط با روح و روان که ارتباط چندانی هم با جسم ما پیدا نمی کند. این در حالی است که نحوه ...
چرا آدم های بدجنس پیشرفت می‌کنند؟
بیل راسل، یکی از بازیکن‌های مشهور بسکتبال، روزی گفت: “‌تمرکز و استقامت (چِقِرمِگی) روانی، حاشیه‌هایی امن برای پیروزی هستند.‌” وی این جمله را در مورد ورزش تخصصی‌اش بیان کرد، ولی این بینش برای طبیعت انسانی ...
شخصیت شناسی بر اساس انتخاب مقصد سفر
به مقصدهای چند سفر آخرتان در تعطیلات فکر کنید. آیا برای گذراندن تعطیلات ماشین را با حوله‌ی ساحل، چتر و ابزار ساخت قلعه‌ی شنی پر کردید؟ یا با کتاب، کفش کوهنوردی، و شال گردن برای ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • کمی حرف و ترانه گوش کنید

 • مطالب پیشنهادی

 • دانلود آهنگ جدید حمید عسکری بنام بی وفا دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی بنام بی تابانه دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام روزهای ابری دانلود آهنگ جدید سعید شهروز به نام تو اشتباه بودی دانلود آهنگ جدید مجید خراطها به نام عشق
  ویدئوهای منتخب
 • دسترسی سریع