پنجشنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۵
»   اخبارافغانستان  »   جوان افغان موترسایکل آفتابی ساخت
117 بازدید
۱۲ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۷:۵۸
solar-powered-motorbike-300×225

جوان افغان موترسایکل آفتابی ساخت

یک جوان با استعداد افغان که مشتاق پیوستن به انقلاب تکنالوژی جهانی است، یک موتر سایکل آفتابی ساخته‌است.

این موترسایکل به کمک انرژیی که توسط دست‌گاه جاسازی‌شده در بام آن از آفتاب گرفته می‌شود، به حرکت در می‌آید.

طراحی موترسایکل نیز توسط مصطفا ساخته شده و این موترسایکل می‌تواند سرعت ۴۰کیلومتر را در ساعت، با استفادۀ از انرژی آفتاب بپیماید.

هم‌چنان یک طراح، پدال‌هایی را در آن جاسازی کرده که در حالت اضطراری و زمانی‌که انرژی موترسایکل به گونۀ کامل تمام شد، می‌توان از این پدال‌ها مانند دوچرخه برای حرکت استفاده کرد.

این در حالی‌ست که یک جوان دیگر که در شمال افغانستان، در ولایت جوزجان از انستیتوت پولی تکنیک فارغ گردیده در حال ساختن چرخ‌بال دست‌ساز است.

غلام صدیق از انستیتوت پولی تکنیک ولایت جوزجان فارغ شده و اکنون مصروف ساختن هلیکوپتر است.

وی می‌گوید که کار روی جنبه‌های فنی این چرخ‌بال تمام شده و آمادۀ ساختن آن است.

از سویی، یک مهندس دیگر افغان ابتکار عمل به خرج داده تا هواپیمای بدون سرنشین و هواپیمایی که توسط خلبان به حرکت در می‌آید را بسازد.

مهندس زمری هلالی هواپیمای بدون سرنشین و هواپیماهایی که با سوخت و انرژی برق عمل می‌کند و عناصر سازندۀ آن را عناصر معمولی مانند چوب، لباس و دست‌گاه‌های الکترونیکی تشکیل داده، ساخته‌است.

جوان دیگری در ولایت غزنی دست به ساختن یک هواپیما زده بود و از حکومت پیشین افغانستان خواستار کمک شده بود تا بتواند هواپیماهای خوب‌تر بسازد.

حکومت پیشین نتوانست در این زمینه برای جوانانی که خواستار پیش‌رفت در بخش‌های فنی هستند کاری بکند ویا هم توجه درستی صورت نگرفت.

اما حدود یکی‌دوماه پیش و چندروز پس از ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان، امنیت ملی کشور اعلام کرد که مرکزی را ساخته و در چارچوب آن جوانان کشور که دست به کشف یا ساخت و کار فنی می‌زنند، امکانات به خاطر رشد و توسعۀ کار و استعدادشان در اختیار آنان قرار داده خواهد شد.

آخرین مطالب این بخش اخبارافغانستان

گزارش تصویری تمرین تیم ملی افغانستان در تاجیکستان
جلسه تمرینی تیم ملی فوتبال افغانستان در شهر دوشنبه تاجیکستان زیر نظر انوش دستگیر سرمربی موقت تیم ملی به مدت یک ساعت برگزار شد. در این تمرین تمامی ۲۶ بازیکن حضور داشتند. تیم ملی بعد از ...
عکس دختر افغانی خوشگل
عکس دختر افغانی خوشگل   ...
فرشته حسینی: من الگویی از دختران افغانستانم
فرشته حسینی نام بازیگر زن افغان است که نقش اصلی فیلم رفتن را بر عهده دارد. فرشته حسینی خود را الگوی دختران افغان می داند و می گوید، خانواده‌ها آرزوی دخترانشان را نکشند فیلم سینمایی ...
تجاوز به دختر مترجم افغان در در فرانسه
در اردوگاه مهاجران در شهر "کاله" در فرانسه، سه مهاجر از افغانستان به یک روزنامه نگار و مترجم حمله کردند. به گزارش خبرگزاری TASS، گزارشگر کانال تلوزیونی فرانسه به همراه یک دختر 38 ساله مترجم افغان از ...
بازیگر افغانی: نادیده گرفتن بازیگران افغانستانی در فیلم «مولانا» جفاست
چندی پیش «دیوید فرانزونی» فیلم‌نامه‌نویس مشهور آمریکایی اعلام کرد قصد دارد فیلم‌نامه‌ای از زندگی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر پرآوازه زبان فارسی تهیه کند. در پی این خبر بازیگران زیادی برای حضور در این فیلم ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • کمی حرف و ترانه گوش کنید

  • مطالب پیشنهادی

  • دانلود موزیک ویدیو مهدی احمدوند به نام دیوونه دانلود آهنگ جدید محسن یگانه به نام وابستگی صادق آزمند در مسابقه “O Ses Turkiye” همه را شوکه کرد کلیپ اجرای رضا کشورپرست در اوسس ترکیه 2016 دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام معراج
    ویدئوهای منتخب
  • دسترسی سریع