جمعه, ۱۹ آذر ۱۳۹۵
»   موفقیت و شادکامی  »   آیا در سال جدید به هدفهایتان می رسید؟
251 بازدید
۵ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۵۸
آیا در سال جدید به هدفهایتان می رسید؟

آیا در سال جدید به هدفهایتان می رسید؟

اگر اهداف تان گنگ و نامشخص و کلی باشد، رسیدن به آن هم سخت تر می شود

همه ما هدف هایی داریم و برای رسیدن به آنها تلاش می کنیم، اما گاهی به نظر می رسد تلاش و پیگیری های ما نتیجه بخش نیستند و موفقیتی در بر ندارند. دلیل این عدم موفقیت ممکن است در خودِ هدف نهفته باشد نه در شیوه رفتار و تلاش های ما.

کم کم داریم به زمانی از سال نزدیک می شویم که باید برای سال جدید تصمیماتی بگیریم.تصمیم گیری و تعیین هدف، شکل مثبتی از خودبهسازی است، که اگر به نتیجه نرسد، می تواند احساس شکست ایجاد کرده و انگیزه را نابود کند.
در اینجا فرمولی هوشمندانه برای تعیین هدف ارائه می دهیم که عالی است اگر هنگام تصمیم گیری ها به یاد داشته باشید. سعی کنید هر کدام از این عوامل را برای هرنوع هدف گزینی و برنامه ریزی در زندگی به خاطر بسپارید. این سوال ها را از خود بپرسید:

آیا هدف من مشخص است؟

برای مثال، ممکن است بگویید: می خواهم سالم تر و سرحال تر باشم”. این یک جمله بسیار کلی است. در حالی که  می خواهم مصرف سبزیجات و میوه جات را بیشتر کنم و از سه وعده به شش وعده در روز برسانم” خیلی مشخص تر و دقیق تر است.

آیا می توانم هدفم را بسنجم و ارزیابی کنم؟

سعی کنید کارهایی را که مفیدتر هستند، بیشتر انجام دهید و بی فایده ها را کمتر. تفکر در این مورد که چه چیزی واقعا به نفع شما و هدف تان است و چه چیزی سودی ندارد می تواند موجب تغییرات هوشمندانه ای در برنامه ها و فعالیت های روزمره تان شود

ارزیابی این که “می خواهم سالم تر باشم” تا حدود زیادی دشوار است، اما سنجش سه وعده میوه و سبزی در مقابل شش وعده راحت است. هرچقدر هدفی بیشتر قابل ارزیابی باشد، پیگیری آن نیز ساده تر خواهد بود. در نتیجه، اگر پیگیر پیشرفت تان به سمت رسیدن به اهداف تان باشید، احتمال کسب موفقیت هم بیشتر خواهد شد.

آیا هدف تان منطقی است؟

البته منظور این نیست که هدف تان باید ساده باشد، بلکه به این معنی است که آیا هدف تان چیزی است که اگر تلاش کنید بتوانید به آن برسید؟ مثلا” می خواهم هر روز سال، شش وعده میوه و سبزی بخورم”، واقعا ممکن است نتوانید انجامش دهید. اما ” می خواهم دست کم سه روز در هفته، شش وعده میوه و سبزی بخورم” خیلی قابل قبول تر و دست یافتنی تر است.

آیا هدف تان همسو با خواسته ها و زندگی تان است؟

آیا هدف تان چیزی هست که واقعا بخواهید به آن برسید و بتوانید برایش تلاش کنید؟ مثلا بیشتر موضوعات مربوط به تغذیه تقریبا به همه مربوط می شوند، چون همه غذا می خورند و باید بخورند، بنابراین مثالی که دربالا آورده شد، تا حدود زیادی به همه مربوط می شود. اما مهم است که یادتان باشد اهداف شما باید به زندگی خودِ شما مربوط و با آن همسو باشند، نه هیچ کس دیگر!

و حالا چند نکته:

اهداف تان را بنویسید؛ دقیق و مشخص

سختگیرانه به نظر می رسد، اما اگر اهداف تان گنگ و نامشخص و کلی باشد مانند”سلامتی داشتن”، رسیدن به آن هم سخت تر می شود. نوشتن این که “باید میزان کلسترولم را با ورزش روزانه و تغذیه درست در سطح مناسبی نگه دارم” بسیار مشخص تر و واضح تر است. در مورد تمام اهداف تان، به جزئیات اهمیت دهید. هر چه بینش تان روشن تر باشد، تمرکز روی آن و رسیدن به آن هم راحت تر خواهد بود.

دورنمای آشکار از اهداف تان داشته باشید

قدرت خاصی در خواندن اهداف مان( حداقل هفته ای یکبار) نهفته است. اگر این اهداف، ملکه ی ذهن مان شوند می توانند اعمال و رفتارهای ما را در طول روز در جهت خود تغییر دهند، انگار که به طور اتوماتیک به سمت اهداف مان پیش می رویم.

ارزیابی کنید که چه چیزی مفید است

سختگیرانه به نظر می رسد، اما اگر اهداف تان گنگ و نامشخص و کلی باشد مانند”سلامتی داشتن”، رسیدن به آن هم سخت تر می شود

سعی کنید کارهایی را که مفیدتر هستند، بیشتر انجام دهید و بی فایده ها را کمتر. تفکر در این مورد که چه چیزی واقعا به نفع شما و هدف تان است و چه چیزی سودی ندارد می تواند موجب تغییرات هوشمندانه ای در برنامه ها و فعالیت های روزمره تان شود.

موفقیت های کوچک تان را یادداشت کنید

گاهی آنقدر سرمان شلوغ است که فراموش می کنیم چقدر پیروزی ها و موفقیت های کوچک و باارزشی داشته ایم. کمی درنگ کنید و لیستی از بهترین لحظات تان تهیه نمایید. از دیدن این همه موفقیت شگفت زده و غافلگیر خواهید شد. این تجربه کوچک به شما نیروی فزاینده ای خواهد داد.

هر روز کاری برای هدف تان انجام دهید؛ هرچند کوچک

حتی اگر گیج و خسته شده اید باز هم کاری در جهت هدف تان انجام دهید و درحالت سکون نمانید. هر روز حداقل یک قدم به سمت آن بردارید. ساده است، کافیست از خود بپرسید:” امروز چه کاری می توانم برای پیشرفت در مسیر هدفم انجام دهم؟”.

هوشمندانه زمان تان را سپری کنید

آیا تمام وقت تان را صرف جزئیات بی اهمیت و برداشتن موانع کوچک و جزئی از سر راه تان می کنید تا بتوانید به هدف بزرگ تری دست پیدا کنید؟ این طبیعت انسان است که با مشغله های کوچک سرگرم می شود، پیش از این که بتواند اولویت های بزرگ تر را بررسی کند، اما این شیوه باعث تعلل و طفره رفتن می شود. مطمئن شوید که بیشتر وقت تان را به الویت های مهم تر اختصاص می دهید و آنها به زمان دیگری محول نمی کنید. با پرداختن به مهم ترین ها، احساس سبکی و انرژی خواهید کرد.
با مرور کارهایی که در سالی که روبه پایان است انجام داده اید، به خود فرصت اصلاح خودتان را می دهید و با ایجاد تغییرات کوچک می توانید به مرور زمان به نتایج بهتری برسید.

 

tebyan.net
بازیگران ترکیه ای

آخرین مطالب این بخش موفقیت و شادکامی

چرا موفقیت به هوش هیجانی نیاز دارد
اعتماد به نفس کلید موفقیت شغلی شما است. تحقیقات ثابت می‌کنند کسانی که بیش از حد کفایت اعتماد به نفس نشان می‌دهند بیشتر تحسین می‌شوند، مرتبه‌ی اجتماعی بالاتری نصیبشان می‌شود و نفوذ بیشتری دارند. در ...
انواع موفقیت : ۸ نوع موفقیت که در زندگی به آنها نیاز داریم
هر آدمی در زندگی خود به شکل متفاوتی موفقیت را تجربه و تعریف می‌کند. در این نوشتار ما از انواع موفقیت که اکثر آدم ها تجربه می کنند می گوییم و اینکه در واقع ۸ ...
قدرشناسی چگونه سلامت رابطه را بهبود می‌بخشد
تقریبا به فصل تعطیلات (سال نو میلادی) رسیده‌ایم و بسیاری از ما یا مشغول کادو کردن هستیم یا برای انواع مختلف جشن‌ها با عزیزان‌مان آماده می‌شویم. این وقت سال اغلب من را بر آن ...
۱۵ طریقه نوشتن ایمیل رسمی برای حرفه ای ها
در این نوشتار ۱۵ طریقه نوشتن ایمیل رسمی برای حرفه ای ها شرح داده می‌شوند. با ما همراه باشید... کارمندان عادیِ ایالات متحده حدودا یک‌چهارمِ کار هفتگی‌شان را صَرف بررسی، دریافت و ارسال صدها رایانامه (ایمیل) ...
سخنان بزرگان در مورد تبلیغات
در این مطلب چند مورد از سخنان بزرگان در مورد تبلیغات را برای شما جمع آوری کرده ایم:     سخنان بزرگان ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • کمی حرف و ترانه گوش کنید

  • مطالب پیشنهادی

  • دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام روزهای ابری دانلود آهنگ جدید سعید شهروز به نام تو اشتباه بودی دانلود آهنگ جدید مجید خراطها به نام عشق دانلود آهنگ جدید مسعود سعیدی به نام بمیرم برات دانلود آهنگ جدید امیر تتلو بنام نوازش
    ویدئوهای منتخب
  • دسترسی سریع