»   موفقیت و شادکامی  »   ۴ توصیه برای آمادگی ذهنی در برابر چالش‌های بزرگ
۳۰ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۳۸

۴ توصیه برای آمادگی ذهنی در برابر چالش‌های بزرگ

آمادگی ذهنی لازمه ی رویایی بهتر با چالش ها و مشکلات کار و زندگی است. ما نمی‌توانیم واکنش خود را در برابر چالش‌های کاری پیش‌بینی کنیم، ولی می‌توانیم با تصویرسازی ذهنی و توجه به این توصیه‌ ها به سمت آمادگی ذهنی گام برداریم.

اخیرا یکی از فیلم‌های مورد علاقه‌ام، “قاپ زنی” اثر گای ریچی، را دوباره تماشا کردم. جدا از درخشش سینمایی و داستان فوق‌العاده، صحنه‌ای در آن هست که به عنوان یک کارآفرین تحسین‌اش می‌کنم.

در آخر فیلم قهرمان اصلی داستان، ترکیش، که در حال فرار است در مقابل چند دشمن مسلح قرار می‌گیرد. اوضاع به شدت وخیم است. تصویر روی صورت‌های شگفت‌زده و درهم ترکیش و همراهانش ثابت می‌ماند.

صدایی که در این صحنه شنیده می‌شود صدای ترکیش است که در تصویر نیست و چون دارد دور می‌شود خفیف‌تر می‌شود ” تا حالا شده از جاده بگذری و به مسیر اشتباه نگاه کنی؟ یه ماشین بهت نزدیک میشه. چی کار می‌کنی؟ یه کار مزخرف! خشک‌ات می‌زنه. همه‌ی زندگی‌ات از جلوی چشمت رد نمی‌شه. چون انقد ترسیدی که نمی‌تونی فکر کنی. بی‌حرکت می‌مونی و قیافه‌ات مثه احمقا می‌شه”.

سناریوهای “مرگ و زندگی” در کسب و کار به ندرت پیدا می‌شوند. ولی گاهی اتفاق می‌افتند. به عنوان رییس یک شرکت در مواجهه با شرایط غیرمنتظره‌ای که کسب و کارتان را به مخاطره می‌اندازند چه واکنشی نشان می‌دهید؟ آرامش خود را حفظ می‌کنید، استوار می‌مانید و به سرعت عمل می‌کنید؟ یا بی‌حرکت می‌مانید و شبیه احمق‌ها می‌شوید؟

ما نمی‌توانیم واکنش خود را در برابر چالش‌های کاری پیش‌بینی کنیم. ولی می‌توانیم با تصویرسازی ذهنی و توجه به این توصیه‌ها به سمت آمادگی ذهنی گام برداریم. در ادامه به ۴ توصیه برای رسیدن به آمادگی ذهنی به منظور رویایی با بزرگ ترین چالش های زندگی تان می پردازم.
۶ توصیه ی اساسی برای رسیدن به آمادگی ذهنی در برابر بزرگ ترین چالش ها

۱. فورا روی راه‌حل تمرکز کنید.

بعضی کارآفرین‌ها وقتی با شرایطی مواجه می‌شوند که کسب‌و کارشان را به مخاطره می‌اندازد، سعی می‌کنند از آن فرار کنند یا کلا وجودش را انکار کنند. در شرایط حساس زمان بسیار مهم است. بنابراین باید این شرایط را بپذیریم و مستقیما با مشکل روبه‌رو شویم. هرچه بیشتر معطل کنید احتمال این‌که این قضیه تاثیر منفی جبران ناپذیری در کسب و کارتان بگذارد بیشتر می‌شود.

۲. دنبال مقصر نگردید.

در شرایط پر فشار فرصتی برای پیدا کردن مقصر نیست. هدف اول شما به عنوان رییس سازمان این است که ظاهری آرام داشته باشید و به دنبال ریشه‌ی مشکل بشد و فورا روی پیدا کردن بهترین راه‌حل درست تمرکز کنید. وقتی که مشکل را حل کردید و از سقوط جلوگیری کردید (امیدوارم)، می‌توانید وضعیت را دوباره بررسی کنید و از وقوع مجدد آن جلوگیری کنید.

۳.بپذیرید که شکست‌های جزیی اجتناب‌ناپذیر هستند.

کارافرینان همیشه انتظار بهترین را دارند. در مورد واکنش‌هایی که نشان می‌دهند نیز همین‌طور است. معمولا کارافرینان تمایل دارند در شرایطی که شرکت در خطر است و نیازمند تحلیل فوری است، در تلاش برای پیدا کردن بهترین راه‌حل وقت زیادی را صرف آنالیز موقعیت کنند. دوباره، در چنین شرایطی زمان یک موهبت به شمار نمی‌رود. در عوض یاد بگیرید هیچ‌کس کامل نیست و نباید از شکست بترسید، به ویژه اگر بتوانید بعدا آن را به ابزاری برای یادگیری تبدیل کنید.

آمادگی-ذهنی

۴.به یاد داشته باشید هیچ‌کس نمی‌خواهد شما شکست بخورید.

برعکس داستانی که در آن فردی زندگی شما را با اسلحه تهدید می‌کند. وقتی کسب و کار شما با چالش بسیار با سختی روبه‌رو می‌شود، هیچ‌کس درماندن شما را نمی‌خواهد. فروشندگان، وام‌دهندگان، سهام‌داران همه به شما بستگی دارند. تا زمانی که روابط خود را حفظ و تقویت کنید، شاید بتوانید طرف‌تان را متقاعد کنید تا در این شرایط دشوار کمک‌تان کنند.

چند سال قبل شرکت من، وایلد کرییشن(خلاقیت‌های سرکش) با یکی از این چالش‌های کاری خطرناک روبه رو شد. فارغ از جزییات، در یک آخر هفته من و شریکم مدت ۶۰ ساعت با این احتمال قریب به یقین روبه رو بودیم که یک شنبه‌ی پیش رو شرکت باز نخواهد شد.

خوشبختانه بعدازظهرهای زیادی را به فکر کردن در مورد “سناریوهای موارد بدتر” و یافتن استراتژی‌هایی برای کنار آمدن با آنها گذرانده بودیم. این مشکل خاص کاری به شدت شبیه یکی از آن سناریوها بود. ولی چون قبلا در مورد آن صحبت کرده بودیم و از نظر ذهنی آماده بودیم، در طول ۶۰ ساعت کاملا متمرکز، با اعتماد به نفس و هدفمند بودیم و توانستیم مشکل را حل کنیم بدون این‌که صبح روز یک‌شنبه کارمندان از ابعاد آن باخبر شوند.

البته همان‌قدر که نتیجه شگفت‌انگیز بود و همان‌قدر که از عملکردمان راضی بودم، مطمئنم که در آن آخر هفته بیش از یک بار شبیه احمق‌ها شدم.

فقط برای آن برنامه‌ای وجود نداشت.

چگونه این شرایط”مرگ و زندگی” را در کسب و کارتان مدیریت می‌کنید؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات با اشتراک بگذارید.

 

آخرین مطالب این بخش موفقیت و شادکامی

شخصیت هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند را بشناسید «دیوید دمینگ»، اقتصاددان هاروارد از سال ۱۹۸۰ تاکنون در زمینه فعالیت های مشاغل گوناگون به تحقیق و مطالعه پرداخته است. او معتقد است کسانی که بر مهارت های اجتماعی اصرار...
10 راهکار بهبود اعتماد به نفس اعتماد به نفس پایین می...
در بازار کار امروز که شرکت ها برای یک موقعیت شغلی با ده ها یا حتی صدها نفر مصاحبه می کنند، تاثیر اولیه ای که روی مصاحبه کننده می‌گذارید، اهمیت زیادی دارد. برای یک مصاحبه کاری باید به همه چیز...
ثروتمندترین مرد جهان در سال 2017 کیست؟ به گزارش بلومبرگ، روز ۲۶ اکتبر و پس از آنکه ارزش سهام شرکت تجارت الکترونیکی آمازون افزایشی ۱۳ درصدی یافت، جف بزوس مدیر عامل این شرکت عظیم نیز در رده‌بندی ثروتمندترین‌ میلیاردرهای دنیا به...