»   فوتبال 3  »   ۱۰ گلزن برتر تاریخ پرسپولیس را بشناسید/علی دایی پنجمین گلزن
۸ فروردین ۱۳۹۲ , ساعت ۱۷:۲۷

۱۰ گلزن برتر تاریخ پرسپولیس را بشناسید/علی دایی پنجمین گلزن

از سال ۱۳۴۷ تا امروز ۱۹۵ بازیکن موفق به گلزنی با پیراهن پرسپولیس در مسابقات رسمی این تیم شده اند که پیوس با رکوردی جاودانه صدرنشین جدول گلزنان پرسپولیس است. ۱۰ گلزن برتر تاریخ پرسپولیس از سال ۱۳۴۷ تاکنون عبارتند از: ۱٫ فرشاد پیوس (۱۵۳ گل) برترین گلزن تاریخ پرسپولیس از سال…

به گزارش “اردبیل نیوز”: از سال ۱۳۴۷ تا امروز ۱۹۵ بازیکن موفق به گلزنی با پیراهن پرسپولیس در مسابقات رسمی این تیم شده اند که پیوس با رکوردی جاودانه صدرنشین جدول گلزنان پرسپولیس است.

۱۰ گلزن برتر تاریخ پرسپولیس از سال ۱۳۴۷ تاکنون عبارتند از:

۱٫ فرشاد پیوس (۱۵۳ گل)

برترین گلزن تاریخ پرسپولیس از سال ۱۳۷۰ این رکورد را در اختیار دارد و به نظر می رسد تا حداقل یک دهه آینده نیز این رکورد همچنان به نام آقای گل همه ادوار تاریخ پرسپولیس باشد. پیوس در ۲۱۲ بازی موفق به زدن ۱۵۳ گل شد که میانگین وی ۷۲/۰ گل در هر بازی است که این بهترین میانگین در بین گلزنان برتر تاریخ باشگاه است. فرشاد ۹ گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رساند و از سال ۶۵ تا ۷۶ بارها آقای گل مسابقات مختلف شد.

۲٫ علی پروین (۹۵ گل)

تا قبل از ظهور پیوس، پروین بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس محسوب می شد که در ۲۷۸ بازی موفق به زدن ۹۵ گل شده بود. پروین ۲۰ گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده و با این آمار بهترین پنالتی زن تاریخ پرسپولیس به شمار می رود. پروین در همه مسابقات مختلف پرسپولیس حضور داشته و فقط در کارنامه وی جای بازی در جام های باشگاهی آسیا خالی است.

۳٫ صفر ایرانپاک (۷۴ گل)

مرحوم صفر ایرانپاک بهترین گلزن سرخپوشان در دهه پنجاه بود که در ۱۴۳ بازی موفق به ثمر رساندن ۷۴ گل شد که با این حساب میانگین گلزنی وی ۵۲/۰ گل در هر بازی بود که سومین رکورد برتر در این زمینه است. ایرانپاک از سال ۴۹ تا ۵۹ به مدت ۱۱ سال در پرسپولیس توپ زد و رکورد ۷ گل وی در دربی هنوز در تاریخ فوتبال ایران ماندگار است.

۴٫ ناصر محمدخانی (۵۹ گل)

آقای گل جام باشگاههای تهران در سال ۱۳۶۰ که با پیراهن بانک ملی آن را بدست آورد، از سال ۶۱ تا ۷۲ به تناوب در پرسپولیس توپ زد و البته بهترین سال های فوتبال خود را در قطر سپری کرد. محمدخانی در سال هایی پیراهن پرسپولیس را بر تن داشت که در هر فصل فوتبال آن ۲۰ الی ۲۵ بازی برگزار می شد. گلزن قهار پرسپولیس در نیمه اول دهه ۶۰ ، در ۱۵۲ بازی موفق به زدن ۵۹ گل شد و یکی از برترین مهاجمان فوتبال ایران در دهه شصت بود.

۵٫ علی دایی (۴۳ گل)

قطعاً اگر دایی تمام دوران فوتبال خود را در پرسپولیس سپری می کرد اکنون رکورد پیوس را شکسته بود و آقای گل تاریخ پرسپولیس لقب می گرفت. دایی با میانگین گلزنی ۶/۰ گل در هر بازی پس از پیوس بهترین آمار را دارد و در ۷۱ بازی با پیراهن پرسپولیس موفق به زدن ۴۳ گل شده است. ۶ گل دایی نیز حاصل ضربات پنالتی بوده است. برترین گلزن تاریخ فوتبال ملی جهان فقط ۳ فصل و نیم در پرسپولیس بازی کرد و در فصل ۸۲ نیز آقای گل لیگ برتر شد.

۶٫ کریم باقری (۴۳ گل)

کریم باقری پس از علی پروین دومین هافبک گلزن تاریخ پرسپولیس است. کریم که در میانه های فصل ۸۹-۹۰ ناگهان از فوتبال خداحافظی کرد، در مدت ۹ فصل و نیم حضور در تیم سرخپوشان پایتخت در ۲۳۳ بازی موفق به زدن ۴۳ گل شد. ۳۳ گل در لیگ، ۷ گل در جام حذفی و ۳ گل در جام باشگاههای آسیا عمکلرد گلزنی کریم برای سرخپوشان بوده است.

۷٫ مجتبی محرمی (۴۱ گل)

چپ پای سابق پرسپولیس در دهه هفتاد که بیشتر اوقات در پست دفاع چپ بازی می کرد، بهترین مدافع گلزن تاریخ پرسپولیس محسوب می شود که در ۱۷۴ بازی موفق به زدن ۴۱ گل شده است. محرمی ۱۵ گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده که پس از پروین دومین پنالتی زن برتر تاریخ پرسپولیس محسوب می شود. محرمی مهارت خاصی در زدن پنالتی داشت، اما ضربات پنالتی مهمی را از دست داده است که برخی از آنها مثل بازی مقابل عربستان در جام ملت های آسیا یا پوهانگ در نیمه نهایی جام باشگاههای آسیا سرنوشت ساز بوده اند.

۸٫ محمود خوردبین (۴۰ گل)

سرپرست سابق سرخپوشان که رکوردار حضور در این باشگاه است، تنها گلزن در میان ده گلزن برتر تاریخ پرسپولیس است که هیچگاه پشت ضربه پنالتی قرار نگرفته است. خوردبین از سال ۴۸ تا ۵۸ پیراهن پرسپولیس را بر تن کرد و در ۱۴۹ بازی موفق به زدن ۴۰ گل شد. محمود خوردبین در سال ۱۳۵۸ و در ۳۱ سالگی کفش هایش را آویخت.

۹٫ ادموند بزیک (۴۰ گل)

گلزن برتر پرسپولیس در سالهای ۷۴ تا ۷۸ که اکنون در کادر فنی تیم حضور دارد، طی شش فصل حضور در پرسپولیس موفق به زدن ۴۰ گل در ۱۳۳ بازی شد. ادو پس از پرسپولیس راهی سپاهان شد و با گلزنی های پیاپی خود رکوردار گلزنی در لیگ و همچنین آقای گل لیگ برتر نیز شد.

۱۰٫ علی کریمی (۳۸ گل)

ستاره فوتبال ایران در دهه ۸۰ طی سه مقطع حضور در پرسپولیس موفق به زدن ۳۸ گل در ۱۳۷ بازی برای پرسپولیس شده است و رکورد گلزنی او تقریباً هر ۳ بازی یک گل است. کریمی ۲۸ گل در لیگ و ۱۰ گل در مسابقات باشگاهی آسیا به ثمر رسانده و پس از فرشاد پیوس دومین گلزن آسیایی تاریخ پرسپولیس است. کاپیتان پرسپولیس اکثر بازی های این فصل را از دست داده است، اما با رفع مصدومیتش در چند بازی باقی مانده لیگ برتر و جام حذفی سرخپوشان را همراهی خواهد کرد و می تواند گلزنی در جام حذفی را نیز به کارنامه اش اضافه کند.

منبع : جام نیوز

آخرین مطالب این بخش فوتبال 3

ابراهیمی که پیش از این نامش با پرونده جنجالی مهدی طارمی گره خورده بود نوشت: پيامك كيروش به عادل، همه نگاهها را به نفع علي كريمي كرد. كريمي در شبي كه خودش بود، با همان تن صداي بلند ، حتي...
البته دن گاسپار هم از کادر فنی تیم ملی جدا شده و از آنجایی که او مربی دروازه بان بود و نمی شد تیم ملی بدون مربی دروازه بان ها به کار ادامه دهد کی روش سریعا یک مربی هموطن...
ابتدا به روز تولد این بازیکن بر می گردیم:  ۲۶ دسامبر سال ۱۹۹۰٫ در این روز انقلاب مخالفان اتحاد جماهیر شوروی بعد از ۶ سال و ۹ ماه به ثمر نشست و اتحاد جماهیر شوروی، یکی از قدرتمند ترین کشور...
گزیده اخبار ورزشی امروز پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۵ را به صورت خلاصه و مفید بخوانید. از لغو مجدد بازی تیم ملی تا خبر خوش برای استقلال 🔘محرومیت بازیکن تیم ملی فوتسال، در اولين بازى رسمى تيم ملى با ارسال نامه فیفا، محمدرضا سنگ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب