»   اخبار سیاسی  »   یک بی احتیاطی از رئیس جمهور منتخب
۶ تیر ۱۳۹۲ , ساعت ۲۱:۲۸

یک بی احتیاطی از رئیس جمهور منتخب

جمله آقای دکتر روحانی در نخستین کنفرانس مطبوعاتی اش در این باره که اولویت اصلی وی جلوگیری از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خواهد بود، ظاهرا در حال تبدیل شدن به یک دردسر است.

اردبیل نیوز: روحانی در این نشست مطبوعاتی که روز ۲۷ خرداد برگزار شد، با لحنی که تا حدودی نگران به نظر می رسید اعلام کرد که در دولت او اولویت اول دیپلماسی هسته ای این خواهد بود که تحریم جدیدی علیه کشور اعمال نشود.

از آن روز، برخی منابع غربی با استناد به این جمله نتیجه گرفته اند که اکنون که آقای روحانی اینگونه به صراحت از تداوم تحریم ها ابراز نگرانی می کند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که تحریم ها روی ایران اثر گذاشته و در نتیجه باید برای اثرگذاری بیشتر به این تحریم ها ادامه داد.

فراتر از این، برخی منابع غربی به صراحت گفته اند که اساسا روی کار آمدن آقای روحانی را محصول تاثیر تحریم ها بر جامعه ایرانی بوده و حالا که چنین است یعنی تحریم در حال به بار آوردن نتایج سیاسی مطوب غرب در ایران است، پس حتما باید تحریم ها را با قوت و شدت بیشتری ادامه داد تا غرب را به همه اهداف خود در ایران برساند.

یکی از جالب ترین نمونه ها در این مورد گزارشی بود که خبرگزاری آسوشیتدپرس ۳۱ خرداد روز منتشر کرد و در آن از قول مقام های امریکایی نوشت که دولت امریکا اساس روی کار آمدن روحانی را یکی از نتایج پروژه تحریم می داند.

از این جالب است، اظهاراتی است که یک نماینده کنگره امریکایی در جلسه روز ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بیان کرده است.

بار بارا اسالاوین خبرنگار پایگاه اینترنتی المانیتور که در این جاسه حاضر بوده روز اول تیر نوشته است: «تعداد زیادی از افراد کمیته فرعی معتقد بودند این واقعیت که روحانی توانست بر رقبای محافظه کار و حامی رژیم پیروز شود نشان می دهد تحریم های آمریکا و نیز تحریم های چند جانبه موثر واقع شده اند وبه این ترتیب تحریم های بیشتر ایران را وادار خواهد کرد که حتی تاسیسات هسته ای اش را برچیند».

وی سپس از تد داچ، نماینده مجلس نمایندگان نوشته است: «فشارهای آمریکا در حال نتیجه بخشی است. ما نباید دست از اِعمال فشار برداریم».

به عقیده برخی تحلیلگران در تهران این کدها نشان دهنده آن است که آقای دکتر روحانی در بیان خود درباره اعتراف به اثرگذاری تحریم ها بی احتیاطی کرده است.

این تحلیلگران می گویند حتی اگر اولویت شماره یک دولت جدید جلوگیری از اعمال تحریم های بیشتر است، استفاده از عباراتی از این دست، که تنها خاصیت آن این است که دشمن را درباره نتیجه بخشی فشارهایش به جمع بندی می رساند، کمکی به تحقق این هدف نخواهد کرد بلکه برعکس ممکن است منجر به نقض غرض شود.

مرجع : ایران هسته ای

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...
مادر زهرا رهنورد صبح امروز دار فانی را وداع گفت. زهره کاظمی مشهور به زهرا رهنورد (زادهٔ ۲۸ مرداد ۱۳۲۴ در بروجرد) نویسنده، روزنامه‌نگار و هنرمند اهل ایران است. وی دکتریِ علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران...
عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اقدام شرکت سامسونگ مبنی بر عدم اعطای گوشی‌های این شرکت به ورزشکاران اعزامی کشورمان به المپیک زمستانی کره جنوبی، اظهار داشت: رفتار ناشایست...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب