اگر چه داماش جایگاه بدی در جدول رده بندی ندارد اما فاصله ی این تیم با تیم های قعر نشین نیز چندان زیاد نیست

سایت گل- یک هفته پس از متوقف کردن نفت در تهران، داماش گیلان در برابر فولاد خوزستان شکست خورد. این دومین شکست پیاپی رشتی ها در ورزشگاه خانگی شان بود.
اتفاقی که برای این تیم شمالی بی سابقه بی نظر می رسد. آبی های رشت بطور معمول در ورزشگاه عضدی نتایج خوبی برابر رقبا کسب می کنند، به ویژه در فصل گذشته در این ورزشگاه برابر تمام تیم های مدعی لیگ به برتری رسیده بودند. اما واضح است که وضعیت این تیم در فصل جاری لیگ برتر اصلا تعریفی ندارد.
نماینده رشت در لیگ برتر فوتبال ایران، در فصل جاری با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند. مشکلاتی که حجم بسیار کمی از آن ها مربوط به مسائل فنی هستند و بیشترشان به مصائب عجیب و غریب مالی ربط پیدا می کنند. بازیکنان این تیم در این فصل بخش عظیمی از مطالباتشان را دریافت نکردند و این موضوع روی تمرکز آنها تاثیر ویژه ای گذاشته است. شکست سنگین برابر ملوان  چیزی فراتر از تحمل هواداران داماش بود و حالا دو هفته پس از آن اتفاق هوادارانی که به امید کسب سه امتیاز مسابقه با فولاد راهی ورزشگاه شده بودند طعم یک شکست خانگی دیگر را چشیدند تا نگران سرنوشت تیمشان در انتهای لیگ سیزدهم شوند. این تیم که با ناظمی نتایج قابل قبولی تا نیم فصل گرفت و در رتبه ی هشتم جای داشت با شروع نیم فصل دوم  رقابت ها با بحران روبرو شده است و از سه دیدار اخیرش تنها یک امتیاز کسب کرده است.
در رسانه های ورزشی کشورمان و در میان زمزمه های علاقه مندان به فوتبال در ایران همواره جملاتی در رثای پدیده ی خصوصی سازی دیده می شود. تجربه های خصوصی سازی در فوتبال ایران در سال های اخیر اما نشان می دهد که این پدیده سرانجام خوشی برای باشگاه هایی که به آن تن داده اند عاقبت خوشی به همراه نیاورده است. داماش گیلان جدیدترین قربانی خصوصی سازی در فوتبال ایران به شمار می رود. این باشگاه  که قرار بود به لطف برنامه های مبتنی بر ثروت مالکان پیشین اش به اهداف بزرگی همچون حضور در لیگ قهرمانان آسیا برسد حالا به جایی رسیده است که مدیرانش برای پرداخت دستمزد بازیکنان و کادرفنی ناچارند در راهرو های قوه قضاییه رفت و آمد کنند. افشین ناظمی پس از از دست دادن علیرضا جهانبخش و حسین ابراهیمی و بوبکر کبه در ابتدای فصل نتوانست بازیکنان اسم و رسم داری را به مجموعه ی تیمش اضافه کند و هیچ راهی بجز بستن تیم با عده ای از جوانان تازه وارد و ستاره های پا به سن گذاشته نداشت. این مربی در نیم فصل نیز محمد آبشک را از دست داد  تا لای منگنه ی بی رحم بی پولی گرفتار شود.
شنیده می شود تعدادی از تماشاگران داماش در جریان دیدار امروز این تیم با فولاد علیه مدیرعامل تیمشان شعار دادند. این اتفاق بی سابقه نشان می دهد در رشت خبری از محبوبیت ویژه ی امیر عابدینی نیست. این هواداران معترض داماش معتقدند عابدینی دیگر شور و حال سابق برای مدیریت داماش را ندارد. او این روزها با محمدرضا مهدوی کاپیتان محبوب رشتی ها نیز دچار اختلافاتی شده و این موضوع نیز بوی تنزل میزان محبوبیتش تاثیر گذار بوده است. این مدیر هر چند وقت یکبار در مصاحبه هایش از تمایل برای حضور در پرسپولیس سخن می گوید، اتفاقی که به هیچ وجه برای داماشی ها پذیرفتنی نیست. عابدینی بر خلاف همتایاتش در انزلی در پروسه ی یافتن مالک برای باشگاه موفق نبوده، با این وجود وی طبیعتا نمی توان متهم ردیف اول مشکلات مالی داماش باشد.
اگر چه داماش جایگاه بدی در جدول رده بندی ندارد اما فاصله ی این تیم با تیم های قعر نشین نیز چندان زیاد نیست  و رشتی ها هنوز خطر سقوط به رقابت های دسته یک را احساس می کنند. به ویژه با تداوم روند شکست های خانگی اخیر.