»   اخبار شهرستان ها  »   گیلانیان با صبوری و همدلی بحران برف را پشت سر گذاشتند
۲۲ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۹:۱۵

گیلانیان با صبوری و همدلی بحران برف را پشت سر گذاشتند

آسمان بار دیگر و در جلوه‌ای ممتاز، صبوری، استقامت، مهربانی، نوعدوستی و بزرگی ملت خداجو را در آزمون‌های صعب و سخت الهی و حوادث طبیعی به رخ کشید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه گیلان، بارش برف که از صبح جمعه 11 بهمن در استان شروع شد تا سه شنبه ادامه داشت. این بارش سبب شد تا اداره آموزش و پرورش استان تمام مقاطع تحصیلی را در گیلان تعطیل اعلام کند. نیروهای امداد و نجات هلال احمر، فوریت‌های پزشکی، راهداری و … نیز در سطح استان و جاده‌های ورودی که به دلیل بارش سنگین برف بسته شده بود طی این مدت در حال خدمت رسانی به مردم بودند.

مردم در شهرستان‌های مختلف از ترس بحرانی شدن اوضاع با توجه به تجربه سال‌های گذشته تا اواخر وقت در نانوایی‌ها و فروشگاه‌ها در حال تامین مایحتاج خود بودند.

در این بین دانش آموزان با خرسندی از تعطیلی مدارس در بوستان‌ها و پارک‌های استان به ساخت مجسمه‌های برفی پرداختند. کشاورزان از بارش این نعمت الهی بسیار خوشحال بودند و خدای متعال را سپاس کردند که بار دیگر استان را مورد لطف خود قرار داد.

اما بارش بی‌سابقه برف، مشکلات عدیده‌ای را برای مردم به وجود آورده است. قطعی آب و برق، گاز در شهرستان صومعه سرا و آبکنار، فرو ریختن سقف منازل و مغازه‌ها، نایاب شدن مواد غذایی و… در برخی روستاهای استان تنها بخشی از این مشکلات است.

راههای اصلی استان باز و تردد با زنجیرچرخ ادامه داشت ولی تمامی راههای فرعی نیز به علت انبوه برف بسته بود. شدت بارش برف در گیلان به حدی بالا بود که بیش از 10 شهرستان و تعداد زیادی از بخش‌ها و روستاها درگیر مشکلات آن شدند.

امدادرسانی در گیلان در حالی ادامه داشت که سنگینی برف در بسیاری از نقاط این استان از جمله انزلی کار امدادرسانی را با مشکل مواجه کرده بود.

خبرنگار ایسنا پس از گذشت چند روز از بحران برف و بازگشایی تمامی راههای اصلی، فرعی و روستایی در بین مردم شهرستان های برف زده حضور یافت تا جویای مشکلات مردم شود.

یکی از اهالی روستای آبکنار بندرانزلی با اشاره به اینکه میزان بارش برف در روستای آبکنار به حدی زیاد بود که خانه‌های این روستا در برف 2 متری گرفتار شدند، اظهارکرد: به دلیل بارش سنگین برف علیرغم تلاش بسیار زیاد عزیزان در شهرداری، هلال احمر، راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی متاسفانه سیستم خدمات رسانی بسیار ضعیف بود و مردم این روستا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند.

وی با اشاره به اینکه برق و آب اهالی این روستا به مدت چند روز قطع بود افزود: اکنون هیچ مشکلی از این بابت در این روستا نداریم.

وی با بیان اینکه اداره راه و فرمانداری حتی خودشان راه دسترسی نداشتند و فرماندار و معاون استاندار در شهرداری مستقر شدند، گفت: اوضاع آبکنار بسیار بحرانی بود و بیماران و خانم‌های باردار هیچ وسیله نقلیه و مسیر دسترسی نداشتند.

یک شهروند صومعه سرایی با اشاره به شدت بارش برف در این شهرستان به مشکلات مردم اشاره کرد و گفت: بارش برف به مدت چند روز زندگی مردم این شهرستان را فلج کرده بود.

وی با اشاره به مسدود بودن راه‌های روستایی افزود: برخی راه‌های روستایی برای چند بار بازگشایی شد که خوشبختانه اکنون تمامی راهها باز است.

همچنین یک شهروند رشتی با بیان اینکه بارش بی سابقه برف اخیر در شهرها، روستاهای استان گرچه چند روزی، زندگی را به کام مردم تلخ کرد اما باعث خوشحالی بسیاری از کشاورزان شد و گفت: همچنین بارش این برف خسارات و آسیب‌های بی شمار و فراوانی را در بخش‌های مختلف زیرساختی، منازل مسکونی، امور عمرانی، کشاورزی، باغداری، شیلات و … به بار آورد.

وی ادامه داد: بار دیگر و در جلوه‌ای ممتاز، صبوری، استقامت، مهربانی، نوعدوستی و بزرگی ملت خداجو را در آزمون‌های صعب و سخت الهی و حوادث طبیعی به رخ کشید.

امدادرسانی هلال احمر گیلان به بیش از 1400 نفر

علیرضا خصوصی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص عملیات‌های امدادی در جریان برف گفت: در این مدت امدادگران جمعیت هلال احمر گیلان به 509 دستگاه خودروی گرفتار در برف نیز امدادرسانی کردند.

وی افزود: انتقال 82 مصدوم به مراکز درمانی، امدادرسانی به 1435 نفر از مصدومان به صورت سرپایی و خدمات حمایتی و اسکان اضطراری به 1270 نفر از دیگر اقدمات امدادگران جمعیت هلال‌احمر گیلان در پی بارش برف در گیلان است.

خصوصی با بیان اینکه 680 بسته غذایی بین افراد گرفتار در برف شهرستان‌های بندرانزلی، صومعه سرا، شفت و فومن توزیع شده، خاطرنشان کرد: در این مدت 1595 کیلو برنج، 1709 کیلو قند و شکر، 715 کیلو حبوبات، 2967 قوطی انواع کنسرو، 310 کیلو خرما و 715 کیلو حبوبات توزیع شده است.

بیشترین مشکل قطعی برق در منطقه تولمات، صومعه‌سرا بود

جمشید طالبی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان به خبرنگار ایسنا گفت: بیشترین مشکل قطع برق در منطقه تولمات، صومعه‌سرا وجود دارد.

وی با بیان اینکه دو روستای صومعه‌ سرا دچار قطع برق شده بودند افزود: کارکنان شرکت برق در سطح استان تمامی تلاش خود را کردند که طی این مدت کمترین قطعی برق را شاهد باشیم.

طالبی با عذرخواهی از مشترکان برق گیلان خاطرنشان کرد: به دلیل خاموشی روزهای گذشته از مشترکان توزیع برق گیلان عذرخواهی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه طی مدت بارش برف در استان از شهروندان گیلانی درخواست کردیم هنگام برف روبی مراقب سیم‌های برق باشند تصریح کرد: آمار پارگی سیم‌های برق در رشت،‌ صومعه‌ سرا و انزلی بالا بود.

در روزهای برفی گاز هیچ شهروندی در گیلان قطع نشد

جلال نورموسوی مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اشاره به مصرف بالای گاز طی روزهای برفی گیلان گفت: هیچ گونه قطعی گاز در استان نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به کاهش شدید دما در استان قطعی گاز نداشته‌ایم، اظهارکرد: نیروگاه‌های ما محدودیت مصرف دارد و از سوخت مایع استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به مصرف بالای گاز طی هفته گذشته در استان خبرداد و گفت: طی دو روز ابتدای بارش برف نسبت به مدت مشابه سال قبل 62 درصد افزایش مصرف داشته‌ایم.

نورموسوی با بیان اینکه مردم باید در مواقع بحرانی مدیریت مصرف کنند، گفت: هم استانی‌ها دمای داخل منزل را با دمای 21 درجه تنظیم کنند و لباس گرم بپوشند و همچنین از مصرف آب گرم برای کارهای غیرضروری بپرهیزند.

از صبر و حوصله مردم در بحران برف سپاسگزاریم

استاندار گیلان در نشست استانداری گیلان از همکاری و صبر و حوصله مردم برای مقابله با برف شدید قدردانی کرد و گفت: از تلاش‌های نیروهای امدادی، مردمی، بسیج، سپاه، نیروی انتظامی و دستگاه‌های اجرایی در بارش سنگین برف قدردانی می کنم. تمام این نیروها تلاش‌شان را به کار بستند تا مشکلات مردم به حداقل کاهش یابد.

دکتر محمدعلی نجفی گفت: برف شدید هفته گذشته به گیلان در حوزه معابر بین شهری، تاسیسات زیربنایی به ویژه آب، گاز، برق، مخابرات، مدارس، واحدهای بهداشتی و درمانی، بخش کشاورزی، خصوصی و صنعتی و واحدهای مسکونی در مجموع 507 میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

وی با بیان اینکه برآوردها از خسارت بارش برف از 2 روز گذشته شروع شده است، افزود: برآورد دقیق خسارات ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد.

استاندار گیلان با بیان اینکه این میزان خسارت طی نامه‌های جداگانه‌ای به معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و وزیر کشور اعلام شده است، گفت: در جلسه فردای هیئت دولت در مورد ادامه کمک رسانی‌ها و جبران خسارت‌های برف گیلان و مازندران تصمیم گیری می شود.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته وزرای راه و شهرسازی، نیرو و همچنین معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور با سفر به گیلان از روند امدادرسانی به مردم جویا شدند و قول‌های مساعدی جهت جبران خسارات ناشی از برف استان دادند.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب