»   فرهنگی و هنری  »   گفت‌وگو و تضارب اندیشه درباره برگزیدگان کتاب سال
۱۹ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۶:۰۶

گفت‌وگو و تضارب اندیشه درباره برگزیدگان کتاب سال

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار گفت‌وگو و تضارب اندیشه درباره برگزیدگان کتاب سال شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدعباس صالحی در آیین پایانی سی‌ویکمین دوره جایزه کتاب سال که روز شنبه (19 بهمن‌ماه) در تالار وحدت برگزار شد، گفت:‌ خدا را ستایش و سپاس می‌گوییم که آفرینش جهان را با کلمه آغاز کرد و پیام تشریحی خود را با کتاب به پایان برد.

او اظهار کرد: جشن کتاب سال قدیمی‌ترین جشنواره مستمر فرهنگی است که حدود شش دهه از حیات آن می‌گذرد. از سال 1332 تاکنون و اینک اختتامیه سی‌ویکمین دوره پس از انقلاب اسلامی را در پیش رو داریم.

صالحی گفت: کتاب سال با این نیت پدید آمد و بارور شد که آفرینش‌گران آثار فاخر مکتوب را بشناسد و ارج‌ نهادن دولت و ملت را به آنان بنمایاند. همچنین می‌خواست و می‌خواهد به دیده‌بانی عرصه مکتوب بپردازد و فرصت بررسی و انتخاب تحلیلی از رخدادهای این حوزه را بیابد. فلسفه دیگر این رویداد آن است که بتواند با داوری آثار برتر الگوها را بشناسد و آثار مکتوب را با ترازهای معیار بشناساند.

او اضافه کرد: این‌گونه اهداف بود که کتاب سال را پدید آورد و در امتداد شش دهه فعالیت آن را به اتفاق بزرگ این عرصه تبدیل کرد و اینک در آغازین دهه هفتم می‌تواند پویاتر از گذشته خود را بازتعریف کند: نخست آن‌که کتاب سال بر اعتمادسازی جامعه علمی بیافزاید، فرآیندها را شفاف‌تر کند و اصحاب دانش و فرهنگ را متولیان اصلی این اتفاق مهم قرار دهد. نکته دیگر آن‌که کتاب سال به گونه‌ای شود که هزاران مؤلف را با خود همراه و هم‌نفس کند و آنان را منتظر این روز و رخداد کند.

صالحی ادامه داد: و سوم سخن آن‌که جشن‌های اختتامیه کتاب سال نباید پایانه راه باشند. گفت‌وگو و تضارب اندیشه در آثار برگزیده و تقدیری بایستی فرصت‌هایی نو را برای اندیشه‌سازی بیافریند و بالأخره کتاب سال می‌تواند حاشیه‌های مهم به اندازه متن داشته باشد، همان‌گونه که در جایزه جهانی کتاب سال اتفاق افتاده است؛ جایزه‌ای که در سطح آثار منتشر در جهان به آثار مرتبط به اسلام و ایران می‌پردازد و اینک این پرونده پربارتر و گسترده‌تر شده است. پرونده‌های جدیدی هم می‌توانند فراراه کتاب سال باشند و چونان اضلاعی را در حاشیه متن پدید آورند که همت و اهتمام ارباب دانش و فرهنگ در دولت تدبیر و امید می‌تواند این آرزوها را دست‌یافتنی‌تر کند.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...