»   اخبار سیاسی  »   گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران منتشر شد
۲۴ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۲:۲۰

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران منتشر شد

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران در حالی منتشر می شود که دولت آمریکا هم اکنون به طور جدی با چالش جلوگیری از وضع تحریم های جدید علیه ایران در کنگره روبروست. با این حال، به نظر می رسد این گزارش جدید می تواند با نشان دادن حسن نیت ایران، دلیل لازم را برای ضرورت امتیازدهی طرف مقابل در موضوع هسته ای فراهم کند.

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران در حالی منتشر می شود که دولت آمریکا هم اکنون به طور جدی با چالش جلوگیری از وضع تحریم های جدید علیه ایران در کنگره روبروست. با این حال، به نظر می رسد این گزارش جدید می تواند با نشان دادن حسن نیت ایران، دلیل لازم را برای ضرورت امتیازدهی طرف مقابل در موضوع هسته ای فراهم کند.

به گزارش «تابناک»، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود اشاره کرده که ایران عملاً توسعه سریع ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را – که در گزارش های قبلی مورد اشاره قرار گرفته و از آن به عنوان منبعی برای نگرانی جامعه بین المللی یاد می شد – متوقف کرده است.

به نوشته «رویترز»، این گزارش همچنین نشان می دهد که حجم ذخایر اورانیوم با غنای 20 درصد ایران نیز که غرب به شدت نسبت به آن حساسیت نشان داده،از ماه اوت تاکنون تنها 5 درصد افزایش داشته و اکنون به 196 کیلوگرم رسیده است.

با این حال، حجم این ذخایر هنوز کمتر از میزان 250 کیلوگرمی است که غرب و رژیم اسرائیل مدعی هستند ایران با استفاده از آن می تواند نسبت به ساخت سلاح هسته ای اقدام کند.

رویترز اشاره می کند که گزارش فصلی جدید آژانس، نخستین گزارشی است که منحصراً زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور میانه رو ایران تاکنون را در بر می گیرد و نشانه ای از سیاست تنش زدایی دولت جدید با جامعه بین المللی و تلاش برای حل و فصل موضوع هسته ای است.

در بخش دیگری از گزارش آژانس آمده که طی سه ماهه اخیر، ایران تنها چهار عدد از سانتریفیوژهای نسل جدید خود را در نطنز وارد مدار کرده که به این ترتیب، تعداد کلی آن ها به 15240 عدد رسیده است. این در حالی است که در بازه زمانی سه ماهه قبلی، 1800 سانتریفیوژ از این نوع در تأسیسات هسته ای ایران نصب شده بود.

به هر حال، گزارش جدید آژانس می تواند به عنوان نشانه ای از جدیت و صداقت ایران در زمینه تلاش برای رسیدن به توافق در موضوع هسته ای ارزیابی شده و بهانه های موجود را از دست قدرت های جهانی بگیرد. البته این امر به شرطی اتفاق می افتد که مانند دور اخیر مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو، رژیم اسرائیل با اعمال نفوذهای خود از طریق ابزارهای گوناگون، در مسیر دیپلماتیک موجود مانع تراشی نکند و یا کشورهای طرف مذاکره با ایران تحت تأثیر این مانع تراشی ها قرار نگیرند.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم یکی از افرادی است که اعتقاد دارد: « مسایل و آموزه های دینی را نباید به این راحتی خرج احزاب، گروه های سیاسی و شخصیت های بازیگر در عرصه سیاسی کرده تا...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان...
هدف ترامپ منزوی کردن سپاه است | آمریکا تحریم کند، شرکت‌های زیادی عقب‌نشینی می‌کنندمحمد اکبری: در حال حاضر پس از ارجاع برجام به کنگره از سوی ترامپ، بسیاری از سوالات در مورد برجام و آینده آن به نحوه برخورد آینده اروپا...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب