یکشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۵
»   فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   کي‌روش: مسي و رونالدو آدم نيستند!/براي اثبات ايران مي‌جنگم!
141 بازدید
۱۸ بهمن ۱۳۹۴ , ساعت ۱۰:۱۱
کي‌روش: مسي و رونالدو آدم نيستند!/براي اثبات ايران مي‌جنگم!

کي‌روش: مسي و رونالدو آدم نيستند!/براي اثبات ايران مي‌جنگم!

مردم ايران مي‌خندند، گريه مي‌کنند و در ترافيک گير مي‌کنند

کارلوس کي‌روش همانقدر که در ايران آدم کم‌مصاحبه‌اي است، در خارج از کشور خوب مصاحبه مي‌کند و حرف مي‌زند. در ذهن بسياري از روزنامه‌‌نگاران و فوتبال دوستان ايران سئوالات زيادي درباره کي‌روش، عقايدش و بعضي از کارهايش وجود دارد اما کمتر پيش آمده او رو‌به‌روي خبر‌نگاران ايراني بنشيند و به سئوالات آنها پاسخ بدهد.

مردم ايران مي‌خندند، گريه مي‌کنند و در ترافيک گير مي‌کنند!

براي اثبات ايران مي‌جنگم!

مسي و رونالدو آدم نيستند!

مربيان ايراني به مسي راي دادند، من فقط امضا کردم!

روزنامه نود نوشت: کارلوس کي‌روش همانقدر که در ايران آدم کم‌مصاحبه‌اي است، در خارج از کشور خوب مصاحبه مي‌کند و حرف مي‌زند. در ذهن بسياري از روزنامه‌‌نگاران و فوتبالدوستان ايران سئوالات زيادي درباره کي‌روش، عقايدش و بعضي از کارهايش وجود دارد اما کمتر پيش آمده او رو‌به‌روي خبر‌نگاران ايراني بنشيند و به سئوالات آنها پاسخ بدهد. براي مثال دليل راي دادن او به مسي در سال‌هاي 2014و 2015براي انتخاب بهترين بازيکن ‌دنيا که جنجال زيادي در پرتغال به وجود آورد، سئوالي بود که همواره ذهن ما روزنامه‌نگاران ايراني را به خود مشغول کرده بود.

کي‌روش اما در مصاحبه با روزنامه فولهاي برزيل به اين سئوالات جواب مي‌دهد. اين همان روزنامه‌اي است که من مدتي براي آن کار کرده‌ام؛ برتيراژ‌ترين روزنامه برزيل و آمريکاي جنوبي. شايد اين مصاحبه جديد نباشد اما به واسطه جذابيت، چاپ نشدن در نشريات ايراني و البته پاسخ دادن به بسياري از سئوالات باقي مانده در ذهن ما، گوشه‌هايي از آن را ترجمه و چاپ مي‌کنيم.

* آيا کار کردن در ايران براي شما مشکل است؟

فوتبال ايران مشکلات عمومي آن را منعکس مي‌کند، مشکلات باقي قسمت‌هاي اين جامعه را! مشکلات مالي در ايران بحراني و بسيار وخيم است. در فوتبال پول حرف مي‌زند. اگر شما بتوانيد نيمار را با 90 ميليون پوند بخريد مي‌توانيد سريع‌تر و بهتر حرف بزنيد. کمبود پول به زير ساخت ها لطمه و خسارت مي‌زند، به کمپ‌هاي تمريني، سفرها، حقوق و دستمزدها، طرح‌ها و نقشه‌ها.

* آيا تحريم‌ها بر روي فوتبال ايران هم تاثير گذاشته است؟

بدون شک. اما در مورد ايران هميشه يک تصور غلط وجود داشته است و دنيا در مورد اين کشور برداشت نادرستي دارد. شما بايد اينجا زندگي کنيد تا آن را درک کنيد. روي هم رفته ايران کشوري است مانند هر جاي ديگر. مردم گريه مي‌کنند، مي‌خندند، بچه‌ها را به مدرسه مي‌برند و در ترافيک گير مي‌کنند. همه مردم دنيا مثل هم هستند. براي من خيلي مهم است که براي اثبات اين کشور بجنگم کشوري که درباره فوتبال جزو با احساس‌ترين و پرشورترين کشورهاي دنياست. ايراني‌ها در مورد اين ورزش شور و احساس مصنوعي ندارند، برخلاف کشورهاي همسايه ايران و آمريکا فوتبال در قلب مردم ايران است.

 

کارلوس کیروش با کراوات در بازی سوئد

 

* آيا تفاوت‌هاي فرهنگي باعث شده بود شما سخت‌تر بتوانيد خودتان را با اين کشور تطابق بدهيد؟

نه براي من خيلي ساده بود، من هميشه فکر مي‌کردم که زندگي يعني اين که خودت را در سريع‌ترين مدت ممکن تطابق بدهي. به نظر من تطابق يعني تو بتواني فرهنگ آن کشور را درک کني و مردمش را بشناسي.

* در مورد فوتبال برزيل چه نظري داريد؟

عليرغم تمامي مشکلات و ضعف‌ها در اين کشور هنگامي که توپ غلت مي‌زند و شروع به چرخيدن مي‌کند، يک پارتي و جشن بزرگ آغاز مي‌شود و همه مردم از آن لذت و منفعت مي‌برند.

* دوست داري در برزيل کار کني؟

سال‌هاست که روياي مربيگري در يک تيم برزيلي را در سر دارم. کار کردن با تيمي که بازيکنان برزيلي در آن با توپ جادو مي‌کنند عالي و فوق‌العاده است. بعضي از بازيکنان فوتبال واقعا معجزه‌گر هستند.

* چرا شما در انتخاب بهترين بازيکن سال دنيا به جاي رونالدو که هموطن‌تان بود به مسي راي داديد؟

آن راي من نبود بلکه حاصل نظرات جمعي اهالي فوتبال ايران بود. من به واسطه مقررات و معيارهاي فيفا تمام مربيان ايراني شاغل در ليگ برتر را جمع کردم و حاصل نظرات آنها و تصميم جمعي به نفع مسي بود و لازم بود که من زير نظر آنها امضا بزنم اما من فکر کنم بيشتر مربيان دنيا نظر خودشان را اعلام کرده‌اند. لازم است که من چيزي را توضيح بدهم، چيزي را که جامعه و مردم درک نمي‌کند. راي يک مربي بر اساس تصورات و حقايق است. اگر شما به تايلند يا آفريقاي جنوبي برويد علاقه مردم در آنجا به ليگ برتر انگليس بسيار بيشتر و قوي‌تر از ليگ اسپانياست. اگر شما به قطر برويد که روابط نزديکي با بارسلونا دارد تصور و ذهنيت مردم آنجا بسيار نزديک و بيشتر علاقه‌مند به مسي است تا بازيکنان رئال مادريد. اين مسائل روي راي مردم تاثير مي‌گذارد. آنهايي که رونالدو و رئال مادريد را بيشتر مي‌بينند و بر همين اساس آنها را قضاوت مي‌کنند براي کساني که مسي و بارسلونا را بيشتر مي‌بينند معيار و ملاک غلطي است.

* اگر مي‌توانستي يکي از آنها را به تابعيت ايران در آوري، کداميک را انتخاب مي‌کردي؟

چپ پا مسي و راست پا رونالدو (مي‌خندد) اين بازيکنان آدم نيستند. اگر مي‌شد مثل ضددوپينگ تست و آزمايش داشت، بايد از آنها تست کنترل گرفته مي‌شد که آيا آنها انسان هستند يا نه! نيمار، روبن و ريبري نيز مثل اينها هستند؛ انگار که انسان نيستند. اما اگر بخواهم از بين کساني که انسان هستند يکي را به تابعيت ايران در بياورم، بازيکني بايد باشد که بداند 80 ميليبون ايراني چه انتظاراتي دارند و بداند که براي کشوري بازي مي‌کند که دنيا دارد به آن نگاه مي‌کند، کشوري که خيلي براي دنيا عزيز نيست يا حداقل مورد استقبال و خوشامدگويي بعضي از کشورها واقع نمي‌شود.

 

 

کارلوس کروش

 

* آيا از نظر مالي براي‌تان مهم بود که با ايران تمديد کنيد؟

بله بدون شک! من از اين بابت خوشحالم چون پيشنهاد ايران برايم پيشنهاد جذابي بود.

* در زمان مربيگري شما در پرتغال شايعه شده بود که رونالدو از دستورات شما تمرد مي‌کرد و خيلي جمعي کار نمي‌کرد.

نه نه اصلا اين طور نبود. اگر يک نفر باشد که رونالدو را خوب بشناسد آن يک نفر من هستم. اگر بعد از 6 سال کار کردن با او ندانم که رونالدو چه خصوصيات و چه محاسني دارد براي چه بايد اينجا باشم؛ اين که رونالدو چه چيزهايي دوست دارد يک چيز است و اين که تيم به او چه احتياجي دارد يک چيز ديگر! اگر لازم باشد که او درون دروازه بايستد، بايد اين کار را بکند. اين مسئله در مورد مسي هم صدق مي‌کند. بگذاريد برا‌ي‌تان خاطره‌اي را تعريف کنم؟ يک مسابقه بسيار فوق‌العاده از منچستر يونايتد، که در تورين در برابر يوونتوس به پيروزي رسيد و گيگز در يک پست غيرتخصصي خود بازي کرد، يا مسابقه‌اي که ما بارسلونا را حذف کرديم و روني در يک پست ديگر بازي کرد. آيا در اين مورد مشکلي وجود دارد و به تيم آسيبي مي‌رسد. اين که تيم موفق باشد و پيروز بشود اما بازيکن در جاي ديگر بازي کند؛ من يک رنسانس در فوتبال هستم.

* اين رنسانس چه چيزي است؟

اين که هنر و تکنيک بايد کنار هم و دست در دست هم زندگي کنند. من به آزادي بازيکنان بزرگ در زمين اعتقاد دارم، بازيکني نيز بايد آزادي داشته باشد تا خلاقيت ايجاد کند اما اين آزادي بايد در کنار اصول و موازين تيمي باشد. فلسفه من آزادي بازيکن بدون زير پا گذاشتن نظم و انضباط و کار تيمي است.

* آيا موردي را سراغ داريد که رونالدو به يک مربي گفته باشد من در اين پست بازي نمي‌کنم؟

من نمي‌دانم. فکر نمي‌کنم. من در مورد اين که بازيکنان کجا بازي کنند احساس خوبي دارند بحث و گفت‌وگو مي‌کنم. اين را هم بگويم که من با يک نگاه به صورت بازيکن مي‌فهمم در سرش چه مي‌گذرد. اما تصميم‌گيري با من است. اين من هستم که تصميم مي‌گيرم بازيکن کجا بازي کند.

 

بازیگران ترکیه ای

آخرین مطالب این بخش فوتبال برتر | فوتبال ایران

برانکو هم به ایستگاه‌ آتش‌نشانی رفت
برانکو ایووانکوویچ در حاشیه حضورش در یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: می‌دانم شغل‌ آتش‌نشانان چقدر مهم و خطرناک است. من چیزی جز تسلیت گفتن به آنها ندارم. خود آتش‌نشانان هم ...
جپاروف نیامده استقلال را به هم ریخت
بازیکنان استقلال می گویند زمانی که پاسخ مشخصی برای عدم پرداخت مطالبات مالی آنها وجود ندارد نباید چنین قراردادهایی امضا شود چرا که بازیکنان را نسبت به مدیران باشگاه بدبین خواهد کرد. از طرفی بازیکنان استقلال ...
جپاروف نیامده استقلال را به هم ریخت
واقعاً استقلالی‌ها نمی‌دانند این وعده‌ها چقدر روی هواداران‌شان اثر منفی می‌گذارد؟ اگر هوادار بداند کار تمام است یک جوری با این اتفاق کنار می‌‌آید ولی اینکه مدام هوادار را امیدوار می‌کنند که قهرمان می‌شویم ...
ملوانان در نزدیک ترین فاصله به لیگ برتر
ملوانان که جای خالی شان در لیگ این فصل به وضوح مشاهده می شود، در لیگ یک توانستند با کسب برد مقابل فولاد یزد، فاصله خود با تیم دوم را افزایش دهند. سپیدرود صدرنشین سابق لیگ ...
رفیعی معضل اساسی پرسپولیس را حل کرد
یکی از مهم ترین مشکلات پرسپولیس، از دست دادن بازیکنانش در مقاطع حساسی از فصل به خاطر مصدومیت یا محرومیت بود. از آنجا که برانکو ایوانکویچ، علاقه خاصی به بازی با یک ترکیب ثابت و ایجاد ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • مطالب پیشنهادی

  • دانلود آهنگ جدید ندیم به نام کنارتم دانلود آهنگ متفاوت محمدرضا گلزار به نام چطوری دیوونه دانلود آهنگ جدید محمد علیزاده به نام بی معرفت دانلود آهنگ جدید علی لهراسبی به نام آروم بگیر دانلود آهنگ جدید احمد سلو به نام کافه
    ویدئوهای منتخب
  • دسترسی سریع