»   اخبار اجتماعی  »   کوچه‌گردانان عاشق
۵ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۵۴

گزارشی از تکرار سنت امام علی (ع) در کوچه‌پس‌کوچه‌های تهران

کوچه‌گردانان عاشق

برایت مرثیه‌ای سروده‌ام. داستان ناتمام خانواده‌هایی که به چند قطره اشک ختم خواهد شد. بالماسکه باشکوهی که تمام ماسک‌هایش صورت دختران و پسرانی است که از فرط بی‌نانی بغض کرده‌اند. مادری که از شدت فقر کودکش را با آب قند سیر می‌کند و سر ماه در عزایش زار می‌زند. برایت مرثیه‌ای سروده‌ام از تمام آسمان‌های ابری که برای تو هرگز نباریده‌اند، از شهر و خانه‌های متروکه‌ای پر از آسمانخراش‌ها، از پسربچه‌هایی که پیش از بلوغ می‌میرند، از دخترانی که هرگز طعم خوشبختی را نمی‌چشند و خیابان شلوغی که عابرانش ایستاده‌اند و برای بغض دیگران کف می‌زنند اما 17 سال است که شب‌های احیا ورق برگشته و برایشان با عشق سروده‌ایم و کوچه‌به‌کوچه به دیدارشان رفته‌ایم. در اتاق روشن و کوچکی ایستاده‌ایم، عشق و دوست‌داشتن را تمرین کرده‌ایم که وقتی در زدیم و کودکی خودمان را دیدیم برایشان لالایی بخوانیم و برای چشم‌های خیس از اشکشان تسکین باشیم. عشق و محبت را تمرین کرده‌ایم که وقتی به کوره محمودآباد و اسماعیل‌آباد و… رسیدیم به خواب زمین بازی و کودکانه‌هایشان رنگ واقعیت ببخشیم. همان پارک شلوغ را که من و تو بر تاب‌هایش می‌نشستیم، بازی می‌کردیم و مادرمان می‌گفت هنوز زندگی هست، شادی هست، خنده هست، کودکی هست. هفدهمین سال است که کوچه‌گردان عاشق خیابان‌به‌خیابان، کوچه‌به‌کوچه می‌رود تا زندگی را در محله‌هایی که اسمشان را هم شاید نشنیده باشیم به جریان ‌اندازد. کوچه‌به‌کوچه می‌رود تا فریاد بزند «سهم تو همین بازی‌هاست و خنده‌های کودکانه. باید این را ثابت کرد به یک دنیا بی‌عدالتی؛ حق مسلم تو را باید ثابت کرد.»

عبادت اجتماعی، ایده اصلی «کوچه‌گردان عاشق»

جمعیت امام‌علی‌(ع) ۱۷ سال است «کوچه‌گردان عاشق» را با همت مردمی به صورت نمادین در مناطق فقیرنشین در شب‌های قدر اجرا می‌کند. مرتضی کی‌منش، عضو هیئت‌مدیره جمعیت امام‌علی‌(ع) با اشاره به اینکه این طرح از سال 78 اجرایی شده و درحال‌حاضر در هفدهمین سال فعالیت است، می‌گوید: «سال 78 این طرح را با هفت دانشجو و 50 کیسه اقلام و موادغذایی شروع کردیم و بچه‌ها کیسه‌ها را با مترو و ماشین به خانه‌ها رساندند. ایده کلی این طرح هم از ابتدا این بود که جامعه‌ای که می‌گوید پیرو حضرت علی‌(ع) است نمی‌تواند فقط عبادت فردی کند و در کنار آن نباید از عبادت اجتماعی غافل شود. این طرح و در ابعاد بزرگ‌تر کمک‌کردن و تأمین نیازهای افراد در مناطق محروم اصلا کار خیر و ثواب‌جمع‌کردن نیست و درواقع عبادت اجتماعی و خدمت به مردم است.»
کی‌منش در ادامه با اشاره به اینکه این طرح را به صورت نمادین ایجاد کردیم تا حداقل بتوانیم در شب‌های قدر به مردم خدمت کنیم، تصریح می‌کند: «نمی‌شود از جامعه‌ای که غرق در منافع شخصی است انتظار داشت تمام سال این‌گونه زندگی کند ولی دست‌کم پتانسیل این را داریم که در ماه رمضان و شب‌های قدر به صورت نمادین هم که شده با اقلام و مواد غذایی که به دست خود مردم آماده شده به محله‌های محروم برویم و بین خانواده‌ها توزیع کنیم. با این کار شاید بتوانیم عبارت «کار خیر» را در تصور مردم تغییر دهیم. کار خیر در نظر مردم یعنی کار دکوری و تزئینی به این معنی که اگر وقت داشتیم کمک می‌کنیم و اگر هم نداشتیم مهم نیست. خیلی پیش آمده که به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند نذر داریم و می‌خواهیم به بدبخت بیچاره‌ها کمک کنیم. این لفظ و عبارت یعنی عدالت اجتماعی در ما از بین رفته است.»

نبض فقر کشور در دست ماست

این کمیته در طول سال با بهره‌گیری از نیروهای آموزش‌دیده، به شناسایی محله‌ها و خانواده‌های فقیر و بررسی نیاز و درجه‌بندی میزان فقر آنها می‌پردازد. خانواده‌هایی که در لیست خانواده‌‌های درجه یک قرار بگیرند، خانواده‌هایی هستند که بنا به دلایل مختلف حتی از تأمین خوراک نیز عاجزند و اغلب کودکان آنها دچار سوءتغذیه هستند. این خانواده‌ها لیست اصلی خانواده‌های تحت‌ پوشش طرح کوچه‌گردان را تشکیل می‌‌دهند. عضو هیئت‌مدیره جمعیت امام‌علی‌(ع) درباره شناسایی محله‌ها و خانه‌ها می‌گوید: «در این چند سال 10هزار خانواده را در اقصی‌نقاط تهران شناسایی کردیم و می‌توان گفت نبض فقر کشور را به‌دست آورده‌ایم. افرادی که برای شناسایی می‌روند، همه از اعضای جمعیت هستند و قبل از آغاز به کار، کارگاه‌هایی برای آموزش شناسایی برگزار می‌کنیم.»
کی‌منش در ادامه با اشاره به اینکه شناسایی نادرست می‌تواند به یک آفت تبدیل شود و مشکلات بسیار زیادی را ایجاد کند، تأکید می‌کند: «محله‌هایی در تهران هست که خانواده‌ها در آنجا به اسم فقر و نداری از مردم پول می‌گیرند و تجارت می‌کنند. یک‌سری خانواده‌ها بدون آگاهی به این افراد کمک می‌کنند و نمی‌دانند این کمک‌ها به دست چه کسانی می‌رسد، بنابراین برگزاری کارگاه‌های شناسایی برای متقاضیان به‌همین‌منظور صورت می‌گیرد تا اصول درست شناسایی را یاد بگیرند و به مشکل برنخورند؛ برای مثال ما برای شناسایی خانواده‌ها نباید به همسایه‌ها و آشنایان آنها مراجعه کنیم اما متأسفانه بسیاری از سازمان‌ها برای شناسایی از این ترفند استفاده می‌کنند و آبروی طرف را می‌برند. خیلی پیش آمده که خانواده‌ها با ما تماس می‌گیرند و درخواست کمک می‌کنند ولی تا اسم شناسایی می‌آید می‌ترسند و حاضرند هیچ کمکی دریافت نکنند ولی کسی از وضعیتشان باخبر نشود و به‌همین‌‌دلیل یکی از اصول شناسایی ما این است که از خود خانواده اطلاعات می‌گیریم و پس از شناسایی به‌دنبال اقلام و مواد غذایی می‌رویم.»

مردم باید فقر را از نزدیک ببینند

با صلاحدید متخصصان تغذیه، اقلام مفید و ضروری سبد تغذیه خانوارها تعیین می‌شود و سپس این کمیته سعی می‌کند با تأمین بودجه لازم از طریق کمک‌های مردمی و حامیان مالی شامل بنگاه‌های اقتصادی، برای تهیه مایحتاج مورد نیاز و مواد غذایی از محل‌های مناسب با حداقل هزینه اقدام کند. بعد از آن انبار، بسته‌بندی و پخش 10هزار کیسه مواد غذایی، ساماندهی آدرس خانواده‌های محروم، ساماندهی افراد مدعو در شب مراسم، ساماندهی ماشین‌های شخصی و وانت، تهیه افطاری و سحری برای میهمانان و…. ازجمله فعالیت‌های این کمیته است. فرزاد حسینی یکی دیگر از اعضای هیئت‌مدیره جمعیت امام‌علی‌(ع) با اشاره به اینکه این اقلام و موادغذایی مایحتاج یک ماه خانواده‌هاست، می‌گوید: «پس از بسته‌بندی اقلام و موادغذایی، متقاضیان برای توزیع این مواد ثبت‌نام می‌کنند. البته ما می‌توانستیم خودمان اقلام را پخش کنیم ولی اصرار بر این بود که مردم در این کار شرکت کنند؛ اول برای اینکه مطمئن باشند کمکی که می‌کنند به دست چه کسی می‌رسد و دوم برای اینکه فقر را از نزدیک ببینند.»
حسینی در ادامه با اشاره به اینکه از مجموع 10هزار کیسه تا الان فقط دو هزارو 400 کیسه جمع شده است، تأکید می‌کند: «سایر ارگان‌ها همیشه به ما بودجه‌های عجیب‌وغریبی را پیشنهاد داده‌اند ولی ما دوری کردیم و نپذیرفتیم. البته شرکت‌های خصوصی‌ای هم هستند که کمک می‌کنند و در قبال کمک از ما چیزی نمی‌خواهند. درحال‌حاضر 10 هزار خانواده به‌تازگی شناسایی شده و تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند و برنامه رساندن این بسته‌ها نیز در تهران و برخی شهرستان‌ها به‌طور هم‌زمان انجام می‌شود. تقریبا در 30 استان کشور این طرح در حال برگزاری است و سعی کرده‌ایم شناسایی‌ها در محروم‌ترین و دورافتاده‌ترین نقاط کشور باشد.»

 

IMG0349471124965

 

«کوچه‌گردان عاشق» ادامه دارد

عضو هیئت‌مدیره جمعیت امام‌علی‌(ع) در پایان با اشاره به اینکه کمک به این افراد با رساندن اقلام و موادغذایی به محله‌ها و خانه‌ها تمام نمی‌شود، تصریح می‌کند: «بعد از ماه رمضان نیز این خانواده‌ها تحت حمایت جمعیت امام‌علی‌(ع) قرار می‌گیرند، به‌طوری‌که کودکان را در مراکز خودمان تحت حمایت آموزشی، پزشکی و… قرار می‌دهیم. درواقع هدف آیین کوچه‌گردان عاشق این نیست که کیسه‌ها و اقلام را به خانواده‌ها تحویل بدهیم، چون با این کارها فقر تمام نمی‌شود. ما چراغی روشن کردیم، به بهانه این کیسه‌ها خانواده‌ها را پیدا کردیم، اعتمادشان را جلب و برای آموزش و فرهنگ‌سازی این افراد و محله‌ها فعالیت کردیم. بسیاری از این افراد را به مدارس برگرداندیم و بقیه را به خانه‌های ایرانی که برای جمعیت امام‌علی‌(ع) است آوردیم و آموزش دادیم تا بتوانند به سیستم اصلی آموزش‌و‌پرورش بازگردند. به ما می‌گفتند شما از صدقه‌سر بچه‌های کار و خیابان شدید جمعیت امام‌علی‌(ع) ولی ما از صدقه‌سر تنبلی و بی‌مسئولیتی شهروندان و دیگران شدیم جمعیت امام‌علی‌(ع). هدف ما این است که مردم و متقاضیان از نزدیک این خانواده‌ها را ببینند تا بفهمند اینها هم مانند ما دوست‌داشتن و عشق را می‌فهمند و آرزوهای برباد‌رفته‌شان در مقابل حسرت‌های کوچک ما بی‌شمار است.»

vaghayedaily.ir

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب