»   دانش و فناوری  »   کنترل ریز موتورها درون سلول انسان برای نخستین بار
۲۳ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۵:۰۵

کنترل ریز موتورها درون سلول انسان برای نخستین بار

محققان آمریکایی برای نخستین بار موفق به جای دادن ریز موتورهایی درون سلول‌های زنده انسان و هدایت آنها بصورت مغناطیسی شدند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این دستاورد گام مهم دیگری در توسعه ماشین‌های مولکولی محسوب می‌شود که می تواند به انتقال هدفمند داروها به محل‌های خاص درون بدن منجر شده و عوارض جانبی داروها را به حداقل ممکن برسانند.

با پمپاژ نانوموتورها بداخل ساختارهای درون سلول، سلول‌های زنده واکنشهای مکانیکی از خود بروز می‌دهند که پیش از این هرگز مشاهده نشده بود.

این مطالعه نشان می‌دهد، امکان استفاده از نانوموتورهای مصنوعی برای بررسی بیولوژی سلول در شیوه‌ای جدید وجود دارد.

پروفسور «تام مالوک» از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا (PSU) تأکید می‌کند: در مطالعات قبلی از نانوموتورها تنها در شرایط آزمایشگاهی استفاده شده بود، اما برای نخستین بار عملکرد این ریز موتورها در سلول‌های زنده انسان مورد آزمایش قرار گفتند.

به گفته «مالوک»، از این ریز موتورها می‌توان برای درمان سرطان و سایر بیماری‌ها بوسیله دستکاری مکانیکی سلول از داخل استفاده کرد؛ همچنین امکان جراحی‌های درون سلولی و ارسال هدفمند دارو در یک روش غیر تهاجمی به بافت‌های زنده فراهم می‌شود.

نانوربات‌ها از طریق مغناطیس هدایت می‌شوند؛ همچنین این ریز ربات‌ها قادر به حرکت خودکار – مستقل از یکدیگر – هستند که این توانایی برای کاربردهای آینده بسیار مهم است؛ بطور مثال برای جستجو و نابود کردن سلول‌های سرطانی در نقاط مختلف بدن، ریز موتورها باید بصورت کاملا مستقل از یکدیگر حرکت کنند.

نتایج این دستاورد در مجله Angewandte Chemie منتشر شده است.

انتهای پیام


4 - کنترل ریز موتورها درون سلول انسان برای نخستین بار

4 - کنترل ریز موتورها درون سلول انسان برای نخستین بار

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

محصول جدید KFC: چادر فرار از اینترنت با قیمت 10 هزار دلار ...
سیم کارت چند شماره‌ای مجوزهای امنیتی را کسب نکرد سیم‌کارت چند شماره‌ای در نمایشگاه تله‌کام ۲ سال پیش معرفی شد اما عملیاتی نشد، معاون اپراتور دوم موبایل می‌گوید: در ارائه یک سرویس ابعاد مختلف فرهنگی و امنیتی مدنظر قرار می...
لنوو از دو تبلت 7 اینچی جدید با قیمت کمتر از 100 دلار رونمایی کرد ...
بررسی بازی Sonic Forces؛ بر باد رفته ...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب