»   جاذبه های گردشگری ایران, جالب و خواندنی  »   کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند
۱۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۳۸

کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند.

جشن سال نو در چین

سال نوی چینی از مهم‌ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی-قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند.

هر سال ، در ماه بهمن ، سال چینی نو می شود.

1 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

سال نو ، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می‌یابد. در بیشتر کشورهایی که چینی‌ها اکثریت را تشکیل می‌دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود؛ از آن جمله می‌توان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره کرد.

 

جشن سال نو ( نوروز ) در ایران

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری یا اکیونوس می‌گویند.

2 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها یعنی تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، عراق، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است و مردمان آن جشن را برپا می‌کنند.

 

جشن سال نو در تبت ( لوسار )

جشن سال نو، برحسب تقویم تبتی است که از 29 دسامبر آغاز می‌شود و تا 2 هفته طول می‌کشد.

3 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

سال نو تبتی که جشن لوسار نیز نامیده می‌شود، مهم‌ترین مناسبت در تقویم تبتی است. در طول این جشن، مردم مراسم باستانی که معرف نبرد بین نیک و شر است، برگزار می‌کنند. لاماها سرود می‌خوانند و مشعل‌های آتش را در بین جمعیت می‌گردانند. مردم به رقص گوزن و بازی‌های سرگرم کننده‌ی بردوباخت بین شاه و وزرایش و از این قبیل، مشغول می‌شوند و با پای کوبی، آوازخوانی و عیش و نوش سال نو را جشن می‌گیرند.

 

جشن سال نو در هند

دیوالی یک جشنواره پنج روزه هندوها است که در سراسر هند اجرا می‌شود و تاریخ اجری آن به زمانهای پیش از تاریخ بازمی‌گردد.

4 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

این جشنواره پنج روزه بر اساس گاهشماری هندی، در روز پانزدهم کارتیکا آغاز می‌شود. از آنجایی که محاسبه ماههای هندی، قمری است؛ تاریخ دیوالی در تقویمهای دیگر متغیر است.

طی روزهای قبل از جشن، تمام خانه‌ها پاکیزه و مرتب شده و پنجره‌ها برای خوشامدگویی به لاکشمی (Lakshmi)، الهه توانگری و کامیابی گشوده می‌شوند.

نام دیوالی، تحریف شده واژه دیپاوالی (Deepavali) – دیپا به معنی نور و آوالی به معنای ردیف و صف – و در کل به معنای صفی از نور است. درواقع نمایش نور در این جشنواره یکی از جذابترین بخش‌های آن است. تمام خانه‌ها، از فقیرانه‌ترین کلبه‌ها تا اشرافی‌ترین کاخها، با نور نارنجی رنگ فانوسهایی به نام دیا (Diya) برای تبریک و سلام به لاکشمی روشن می‌شوند.

فانوس یا دیپ (Deep)، نشانه دانش است و افروختن چراغ دانش در بین مردم به معنای درک فلسفه هر روز خاص از این جشنواره و به عمل درآوردن این فلسفه، در زندگی روزمره‌است.

 

جشن سال نو یهودیان

روش هشانا یا روش‌هشنه (عبری: ראש השנה به معنای سرِ سال یا رأس‌السنه)، در روز اول و دوم ماه عبری تیشری واقع می‌شود و عیدی است که نمود شروع سال یهودی است.

5 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

عید سال نو ابتدای ده روز توبه به شمار می‌آید. بنا به روایات یهودی این عید روز آفرینش حضرت آدم را خاطر نشان می‌کند، که در آن تقدیر هر موجودی در سال جدید تعیین می‌شود. مثل اینکه، بنا به تجسم تصویری شاعر، در این روز سرنوشت او در کتابی که در حضور پرودگار عالم داور تمام زمین گذاشته شده نوشته و مهر می‌شود. خداوند در این روز، زندگیِ سالِ جدیدِ جامعه و افراد را بر اساس اعمال سال گذشتهٔ آنها تعیین می‌نماید. از این رو برای کلیمیان، دو روز روش‌هشانا تعطیل کامل مقرر شده است و آنان با حضور در کنیساها و اجرای مراسم ویژه، سرنوشت نیک و سعادتمندانه را از خداوند تقاضا می‌کنند.

 

جشن سال نو سعودی ها

نخستین روز ماه محرم، به عنوان نخستین روز سال سعودی ها محاسبه می‌گردد. مبدأ این سال نو، هجرت پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص)، سال ۶۲۲ میلادی از مکه به مدینه می‌باشد. آغاز هجرت پیامبر اسلام از مکه روز دوشنبه (۱ ربیع‌الاول/ ۲۴ شهریور سال ۱ هجری) برابر با ۱۳ سپتامبر ۶۲۲ میلادی قدیم (ژولیانی) و ۱۶ سپتامبر ۶۲۲ میلادی جدید (گرگوری) و ورود پیامبر به مدینه روز ۸ ربیع‌الاول همان سال می‌باشد.

6 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

تمام وظایف دینی مسلمانان از جمله نماز، روزه گرفتن در ماه رمضان، حج و تاریخ رویدادهای مهم مانند شب‌های قدر و مراسم‌های دیگر با توجه به تقویم قمری محاسبه می‌گردد.

 

جشن سال نو در ویتنام

عید تت (به ویتنامی: Tết Nguyên Đán) عید سال نو و مهم‌ترین جشن مردم ویتنام است. این عید توسط مردم «آنام» رسمیت یافت.

7 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

تت در همان روز سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود ولی گاه به خاطر اختلاف ساعت میان هانوی و پکن یک روز جابه‌جا می‌شود. عید تت از جشن سال نوی چینی مشتق شده و همسانی‌های زیادی نیز با آن دارد.

 

جشن سال نو در بالی

این جشن از 31 دسامبر تا 1 ژانويه در شهر بالی برگزار می شود.

اگر چه شب سال جدید در جزیره بالی اندونزی بسیار شلوغ است اما جشن سال نو در این شهر قطعاً کم سروصداتر از جشن چینی ها خواهد بود. روز عید که در ماه مارس است نیِپی (Nyepi) نامیده می شود. روز “نیپی” آرام ترین و خلوت ترین روز سال در جزیره توریستی بالی است. در واقع این روز را “روز سکوت” می نامند زیرا تمام هندوها در این روز به تعمق، عبادت و روزه داری مشغول می شوند. بدین منظور در این روز خاص تمامی کسب و کارها و حتی فرودگاه جزیره تعطیل است.

8 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

روز قبل از “نیپی” تمامی هندوهای ساکن جزیره بالی و تمام کشور اندونزی دور هم جمع شده و جشن می گیرند. در برخی از این جشن ها پیکرهای بزرگی به نام اوگوه-اوگوه (ogoh-ogoh) توسط افراد حمل می شوند. این پیکرهای دیو مانند نشانگر بدی هایی است که در تمام طول سال انجام شده که با سوزاندن آن ها در آخر شب بدی ها از بین می روند.

 

جشن سال نو در اتیوپی

سال نو اتیوپیایی انکوتاتاش (Enkutatash) نام دارد و در روز ۱۱ یا ۱۲ سپتامبر هر سال جشن گرفته می شود. این تاریخ از تقویم قبطی گرفته شده که بر اساس تقویم جولیوس سزاری تنظیم شده است. همچنین سپتامبر در اتیوپی پایان فصل بارش باران تلقی می شود.

9 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

در مناطق روستایی در روز عید “انکوتاتاش” ابتدا مردم در کلیساها حضور یافته و سپس غذاهای خاصی سرو کرده و به دوستان و همسایه ها گل تقدیم می کنند. اگر چه این جشن کاملا سنتی و مذهبی است اما اتیوپیایی های سکولار نیز در این روز سال نو را به همدیگر تبریک می گویند. برخی افراد نیز در این روز به همدیگر کارت پستال هدیه می دهند.

 

جشن سال نو در کره جنوبی ( سولنال )

تقویم کره‌ای تقویمی قمری-خورشیدی است که از تقویم چینی اقتباس شده است [۱] و در کشور کره استفاده می‌شود. این تقویم امروزه در کره به «تقویم قمری» معروف است. شمارش سال‌های این تقویم از ۲۳۳۳ قبل از میلاد شروع می‌شود که تاریخ تاسیس کره توسط دانگون است.

10 - کشورهایی که سال نو را اول ژانویه جشن نمی گیرند

در این تقویم، مانند تقویم مغولی هرسال به نام یکی از حیوانات دوازده‌گانه نامگذاری می‌شود.

سال جديد قمري در كشور كره تحت عنوان سولنال (Solnal) خوانده مي شود كه مردم در اين روز گردهم جمع مي شوند و به جشن و پايكوبي مي پردازند.

 

 

آخرین مطالب این بخش جاذبه های گردشگری ایران  , جالب و خواندنی

به نقل از کجارو، نقاطی در ایران وجود دارند که رازهایی سر به مهر را در دل خود گنجانده‌اند و هنوز در گذر زمان لباس رمزآلودی را از تن خود در نیاورده‌اند. گاهی این راز و رمزها شاهکار خالق هستی...
به گزارش ملکانه به نقل از نشنال جئوگرافیک، هر بهار فیل های دریایی خود را به ساحل جزیره می رسانند تا جفت شان را پیدا کنند .به همین خاطر مجبورند از میان بچه پنگوئن های کوچک عبور کرده و مسیری...
وقتی به نقاط جرم گرفته ی خانه ی خود فکر می کنیم، مکان هایی مانند حمام یا آشپزخانه است که به ذهن خطور می کند. اما در حقیقت متهم اصلی انباشت آلودگی در اتاقی پنهان شده است که به تماشای...
مدرسه محلی است که باید دانش‌آموزان در آن‌جا احساس نشاط و شادابی داشته باشند و در یک محیط سالم و سرشار از انرژی‌های مثبت به یادگیری مشغول شوند. اما در برخی از مدارس در کشورهای مختلف جهان قوانین سفت و سختی...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب