»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   کشت برون‌زمینی با منافع کشور سازگار نیست
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۰۳

کشت برون‌زمینی با منافع کشور سازگار نیست

اولویت بخش کشاورزی باید خودکفایی در تولیدات استراتژیک باشد اما در صورتی که تولید محصولی باعث ضربه به اکوسیستم و تخریب منابع داخلی می‌شود باید از طریق واردات تامین شود.

هومن لیاقتی ‌- رییس پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی – در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: کشت محصولات استراتژیک باید حتی‌الامکان در داخل کشور انجام شود در صورتیکه بعضی از کارشناسان معتقد به کشت برون‌زمینی هستند اما از نظر من این موضوع درست نیست زیرا تجربه درگیری و چالش با کشورهای همسایه نشان داده نباید به آن‌ها اعتماد کنیم. از سوی دیگر در صورت بروز اختلاف با کشوری که کشت برون‌زمینی در آن انجام می‌دهیم خطر از بین رفتن منابع کشور وجود دارد.

وی به مشکلی که در گذشته برای صادرات پسته ایجاد شد اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از دلایل هیاهویی که در خصوص صادرات پسته ایران در دهه 90 میلادی ایجاد کردند مساله سیاسی بود. درست است که پسته ایران در آن برهه از نظر بهداشتی مشکل داشت اما غربی‌ها تبلیغات منفی غیرمنصفانه‌ای در این زمینه به راه انداختند.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: در اقتصاد کشاورزی بحثی به نام عامل محدود کننده وجود دارد که کشور ما با دو عامل محدود کننده آب و خاک مواجه است و همین مساله باعث نوسانات زیادی در تولید محصولات کشاورزی می‌شود.

وی افزود: کشور ما در فرسایش خاک جزو 10 کشور اول دنیاست و این مساله چالشی برای تولیدات کشاورزی است.

لیاقتی گفت: با توجه به خشکسالی‌های متعدد در کشور، مدیریت آب اهمیت زیادی دارد. بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا بر اساس منابع زیستی کمیاب برای تولیدات کشاورزی برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی به مساله آب مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: در صادرات محصولات کشاورزی باید مقدار مصرف آب برای آن محصولات را مدنظر قرار دهیم و بر این اساس برای آنها ارزش‌گذاری کنیم.

این کارشناس کشاورزی ارزیابی توان اکولوژیک مناطق مختلف کشور را در تولیدات کشاورزی اعم از زراعی، باغی و دامی، مهم دانست و افزود: پشتوانه تولیدات کشاورزی باید مبتنی بر ارزیابی توان اکولوژیک مناطق تولید و اکوسیستم‌هاست. توجه به کشاورزی پایدار، اکولوژیک، تولید ارگانیک و سایر روش‌ها می‌تواند ما را در حفظ منابع زیستی، تامین امنیت غذایی داخلی و ورود به بازارهای جهانی کمک کند.

وی با بیان این‌که تولیدات کشاورزی در زمان‌های مختلف بر اساس الگوی مصرف متغیر می‌شود، گفت: بعضی الگوهای مصرفی که از دوران سلطنت پهلوی اول به کشور دیکته شد اشتباه بود زیرا به نابودی بسیاری از اقلیم‌ها و منابع آبی کشور منجر شد.

لیاقتی فرهنگ‌سازی در الگوی مصرف را کمک به استفاده بهینه از منابع دانست و افزود: باید الگوی مصرف مردم را شناسایی و حتی‌الامکان آن را اصلاح کنیم. در حال حاضر مصرف گوشت قرمز و سفید در کشور بالا رفته که تولید این محصولات باعث افزایش مصرف آب شده است لذا باید در الگوی مصرف، فرهنگ‌سازی کنیم و به مردم بگوییم هر محصول چه مقدار از منابع زیستی ما را هدر می‌دهد؛ در واقع باید سواد محیط زیستی را در کشور بالا ببریم البته نباید در این خصوص اجبار کرد.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب