»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   کشت برون‌زمینی با منافع کشور سازگار نیست
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۰۳

کشت برون‌زمینی با منافع کشور سازگار نیست

اولویت بخش کشاورزی باید خودکفایی در تولیدات استراتژیک باشد اما در صورتی که تولید محصولی باعث ضربه به اکوسیستم و تخریب منابع داخلی می‌شود باید از طریق واردات تامین شود.

هومن لیاقتی ‌- رییس پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی – در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: کشت محصولات استراتژیک باید حتی‌الامکان در داخل کشور انجام شود در صورتیکه بعضی از کارشناسان معتقد به کشت برون‌زمینی هستند اما از نظر من این موضوع درست نیست زیرا تجربه درگیری و چالش با کشورهای همسایه نشان داده نباید به آن‌ها اعتماد کنیم. از سوی دیگر در صورت بروز اختلاف با کشوری که کشت برون‌زمینی در آن انجام می‌دهیم خطر از بین رفتن منابع کشور وجود دارد.

وی به مشکلی که در گذشته برای صادرات پسته ایجاد شد اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از دلایل هیاهویی که در خصوص صادرات پسته ایران در دهه 90 میلادی ایجاد کردند مساله سیاسی بود. درست است که پسته ایران در آن برهه از نظر بهداشتی مشکل داشت اما غربی‌ها تبلیغات منفی غیرمنصفانه‌ای در این زمینه به راه انداختند.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: در اقتصاد کشاورزی بحثی به نام عامل محدود کننده وجود دارد که کشور ما با دو عامل محدود کننده آب و خاک مواجه است و همین مساله باعث نوسانات زیادی در تولید محصولات کشاورزی می‌شود.

وی افزود: کشور ما در فرسایش خاک جزو 10 کشور اول دنیاست و این مساله چالشی برای تولیدات کشاورزی است.

لیاقتی گفت: با توجه به خشکسالی‌های متعدد در کشور، مدیریت آب اهمیت زیادی دارد. بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا بر اساس منابع زیستی کمیاب برای تولیدات کشاورزی برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی به مساله آب مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: در صادرات محصولات کشاورزی باید مقدار مصرف آب برای آن محصولات را مدنظر قرار دهیم و بر این اساس برای آنها ارزش‌گذاری کنیم.

این کارشناس کشاورزی ارزیابی توان اکولوژیک مناطق مختلف کشور را در تولیدات کشاورزی اعم از زراعی، باغی و دامی، مهم دانست و افزود: پشتوانه تولیدات کشاورزی باید مبتنی بر ارزیابی توان اکولوژیک مناطق تولید و اکوسیستم‌هاست. توجه به کشاورزی پایدار، اکولوژیک، تولید ارگانیک و سایر روش‌ها می‌تواند ما را در حفظ منابع زیستی، تامین امنیت غذایی داخلی و ورود به بازارهای جهانی کمک کند.

وی با بیان این‌که تولیدات کشاورزی در زمان‌های مختلف بر اساس الگوی مصرف متغیر می‌شود، گفت: بعضی الگوهای مصرفی که از دوران سلطنت پهلوی اول به کشور دیکته شد اشتباه بود زیرا به نابودی بسیاری از اقلیم‌ها و منابع آبی کشور منجر شد.

لیاقتی فرهنگ‌سازی در الگوی مصرف را کمک به استفاده بهینه از منابع دانست و افزود: باید الگوی مصرف مردم را شناسایی و حتی‌الامکان آن را اصلاح کنیم. در حال حاضر مصرف گوشت قرمز و سفید در کشور بالا رفته که تولید این محصولات باعث افزایش مصرف آب شده است لذا باید در الگوی مصرف، فرهنگ‌سازی کنیم و به مردم بگوییم هر محصول چه مقدار از منابع زیستی ما را هدر می‌دهد؛ در واقع باید سواد محیط زیستی را در کشور بالا ببریم البته نباید در این خصوص اجبار کرد.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...
جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب