»   موفقیت و شادکامی  »   ۴ مشخصه بارزِ کسب‌ و کار موفق
۸ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۵۵

۴ مشخصه بارزِ کسب‌ و کار موفق

تاسیسِ یک شرکت موفق به تلاش متمرکز با همه‌ی ظرفیت‌ها و از جانب همه‌ی سهامداران نیاز دارد.

۴ مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق

همه‌ می‌دانیم بدون سعی و کوششِ واقعی هیچ موفقیتی در کسب‌ و کار به‌دست نمی‌آید. تاسیسِ یک شرکت و کسب‌ و کار موفق به تلاش متمرکز با همه‌ی ظرفیت‌ها و از جانب همه‌ی سهامداران نیاز دارد. از همه مهم‌تر، رسیدن به این هدف نیازمندِ یک راهبرد برای موفقیت است که باید همه‌ی افراد درگیر در این مسئله از آن پیروی کنند – از مدیرعامل گرفته تا کارمندان ساعتی. یک شرکت برای رسیدن به این هدف باید مشخصات زیر را داشته باشد:

۱. داشتن اهداف واضح و جامع یکی از مشخصه های کسب‌ و کار موفق است

آیا رسیدن به سود و سرمایه‌ی بیش‌تر تنها هدف یک شرکت است؟ با وجود این‌که پاسخِ مثبت به این پرسش، لزوما پاسخِ اشتباهی نیست، ولی اگر کسب پول را تنها نیتِ یک کسب‌ و کار بدانیم، ممکن است شرکت‌مان را به صورت بالقوه به سمت یک فاجعه رهنمون کنیم. بالا بردن آمار فروش قطعا بخش مهمی از موفقیت یک شرکت را تشکیل می‌دهد، ولی برای آن‌که مشخص شود چگونه باید آمار فروش را بالا برد،راهبرد بازاریابی نیز به همان اندازه مهم است.

اعضای یک شرکت باید قادر باشند محصول یا خدمات‌شان را به جمعیت مخاطب هدف عرضه کنند، و همین‌طور بتوانند به مشتریان‌شان توضیح دهند محصول یا خدمات‌شان چه فایده‌ای برای آن‌ها دارد. اگر یکی از این سه عامل – داشتن اهداف واضح و جامع، عرضه‌ی محصول یا خدمات‌ به جمعیت مخاطب هدف و توضیح فواید آن محصولات به مشتریان- محقق نشوند، ممکن است شرکت با ریسک عدم تحقق بقیه‌ی عوامل نیز روبه‌رو شود. وقتی اهداف یک شرکت به صورت واضح و جامع بیان شود و همه‌ی اعضا نیز ملزم به پیروی از آن باشند، موفقیت طولانی‌مدت برای آن شرکت تضمین خواهد شد.

۲. شناسایی و استفاده از استعدادهای متنوع می‌توانند به موفقیت کسب‌ و کار کمک کند

هر گروه از افرادی تشکیل شده‌است که دارای تخصص‌هایی در حوزه‌های مختلف هستند. به دلایل گوناگون، وجود این تخصص‌ها برای موفقیت یک شرکت ضروری است. هیچ شخص واحدی نمی‌تواند از پس همه‌ی کارها بربیاید. غیرممکن است یک نفر به تنهایی بتواند امور مربوط به منابع مالی، وب‌گاه، فهرست اموال و راهبرد بازاریابی را مدیریت کند. به علاوه، کارمندان گوناگونی که برای تمرکز بر هر یک از این حوزه‌ها استخدام می‌شوند، ‌با خودشان استعدادها، دانش و ایده‌های منحصر‌به‌فردی را روی میز می‌گذارند که می‌توانند به موفقیت کسب‌ و کار کمک کنند.

مهم‌ترین چیزی که به عنوان رییس یک کسب‌ و کار باید به ذهن‌تان بسپارید، این است که از آن‌جایی‌که هر یک از این متخصصان را به دلیل استعدادهای‌شان در حوزه‌های تخصصی مرتبط، استخدام کرده‌اید، باید به آن‌ها اجازه دهید در حوزه‌های کاری‌شان به اندازه‌ای مستقل باشند که بتوانند استعدادهای‌شان را شکوفا کنند، و به همین ترتیب شرکت‌تان نیز شکوفا شود. گردهم‌آوری افراد متنوع با تخصص‌های گوناگون، شرکت را قادر می‌سازد با تمرکز بیش‌تری به اصلاح همه‌ی جنبه‌های کسب‌ و کار بپردازند، و در این کار قدرت بالقوه‌شان را برای موفقیت به حداکثر برسانند.

 

کسب و کار موفق

 

۳. ماهیت کنجکاو و پیگیر یک کسب‌ و کار موفق

شرکتی که دائما خودش و صنعت‌اش را مورد سوال و انتقاد قرار ندهد محکوم به شکست و رکود است. یک شرکت برای رسیدن به موفقیت – و ادامه‌ی موفقیت‌های‌اش – نیازمند هماهنگی کامل با نظرات و گرایش‌های جاری (هم برخط و هم غیربرخط) است تا بتواند درک بهتری از وضعیت پایگاه مشتریان‌اش داشته باشد. نه تنها یک کسب‌ و کار باید مشتریان‌اش را درک کند، بلکه همواره انعطاف‌پذیر و در خدمت نیازهای آن‌ها باشد. این هدف می‌تواند از طریق درک نیازهای مخاطبان در هر مرحله از تعاملات متقابل میان مجموعه‌ی کسب‌ و کار و مشتریان محقق شود. وقتی یک شرکت نشان دهد حقیقتا می‌خواهد بهترین خدمات ممکن را برای پایگاه مشتریان‌اش فراهم کند، آن‌گاه به مخاطبان وفاداری دست می‌یابد، و هم‌چنین می‌تواند به بهبود وضعیت خدمات‌اش ادامه دهد.

۴. اندیشه‌ی نوآورانه برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار

موفق‌ترین کسب‌ و کارها در دنیا هرگز منتظر فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری و متعاقب آن، رسیدن به موفقیت نماندند؛ آنها خودشان این فرصت‌ها را خلق کردند. ولی، یک بار دیگر باید تکرار کنیم، این هدف هرگز با تکیه‌ی صِرف بر دلارهای قدرتمند محقق نمی‌شود. برای مثال می‌توان به شرکت اَپل اشاره کرد. بیست سال پیش، هیچ نیاز مبرمی به اتصال دائم به دوستان، خانواده و همکاران در کل روز وجود نداشت؛ اپل و شرکت‌های دیگر این نیاز را برای آدم‌ها به وجود آوردند.

درحال‌حاضر تصمیم ندارم مزایا و معایب انقلاب فناوری را بررسی کنم؛ ولی می‌خواهم توجه‌تان را به این نکته جلب کنم که شرکت اپل با بهره بردن از اندیشه‌ی نوآورانه‌اش این امکان را به وجود آورد تا بتوانیم به سرعت با اعضای خانواده‌مان در آن‌ سوی دنیا تماس تصویری برقرار کنیم. شرکت اپل قطعا با خلق آی‌فون، آی‌پاد، و آی‌پد به سود سرشاری رسید، ولی این فناوری‌ها برای مشتریان‌اش ارزش بسیار بالاتری به ارمغان آوردند. یک شرکت با خلق یک نیاز که پیش‌تر وجود نداشته است، می‌تواند با یک تیر چند نشان بزند و به همه‌ی اهداف کسب‌ و کاری‌اش دست پیدا کند.

ترجمه: امیررضا مصطفایی

منبع: لایف‌هک – lifehack

نویسنده: مت دوژمینسکی

 

کسب و کارهای موفق در ایران – کسب و کار جدید در ایران – معرفی کسب و کارهای موفق – کسب و کارهای موفق اینترنتی – کسب و کارهای جدید – راه اندازی کسب و کار موفق – کسب و کار موفق در دوران رکود – کسب و کارهای کوچک

آخرین مطالب این بخش موفقیت و شادکامی

شخصیت هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند را بشناسید «دیوید دمینگ»، اقتصاددان هاروارد از سال ۱۹۸۰ تاکنون در زمینه فعالیت های مشاغل گوناگون به تحقیق و مطالعه پرداخته است. او معتقد است کسانی که بر مهارت های اجتماعی اصرار...
10 راهکار بهبود اعتماد به نفس اعتماد به نفس پایین می...
در بازار کار امروز که شرکت ها برای یک موقعیت شغلی با ده ها یا حتی صدها نفر مصاحبه می کنند، تاثیر اولیه ای که روی مصاحبه کننده می‌گذارید، اهمیت زیادی دارد. برای یک مصاحبه کاری باید به همه چیز...
ثروتمندترین مرد جهان در سال 2017 کیست؟ به گزارش بلومبرگ، روز ۲۶ اکتبر و پس از آنکه ارزش سهام شرکت تجارت الکترونیکی آمازون افزایشی ۱۳ درصدی یافت، جف بزوس مدیر عامل این شرکت عظیم نیز در رده‌بندی ثروتمندترین‌ میلیاردرهای دنیا به...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها