»   فرهنگی و هنری  »   کتاب‌های آموزشی برای پدر و مادرها بنویسید
۳۰ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۱۵

کتاب‌های آموزشی برای پدر و مادرها بنویسید


به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فتاحی، نویسنده کودک و نوجوان، کتاب‌های کمک آموزشی را به دو دسته تقسیم و بیان کرد: یک دسته کتاب‌های آموزشی که اصطلاحا، «حل‌المسائل» نامیده می‌شوند، نه تنها فایده‌ای برای دانش‌آموزان ندارند که قدرت تحلیل و تمرکز بر موضوعات درسی را از آنها گرفته و بچه‌ها را به تنبلی عادت می‌دهند. این‌گونه کتاب‌ها بسیار خطرناک هستند؛ چرا که لقمه را می‌جوند و در دهان دانش‌آموز می‌گذارند، بدون این‌که به او فرصت دهند تا فکر کند و به دنبال راه حل بگردد.


نویسنده مجموعه داستان‌های «پیامبران» بخش دیگری از کتاب‌های آموزشی را کتاب‌هایی سودمند دانست و افزود: اما کتاب آموزشی به معنی حل‌المسائل نیست. گاهی این کتاب‌ها چون یک مربی رفتار می‌کنند؛ به این معنی که کلمات کلیدی را استخراج می‌کنند و توضیح می‌دهند. اگر انتخاب این‌گونه کتاب‌های آموزشی، آگاهانه باشد و طرز استفاده از آن به بچه‌ها آموزش داده شود، می‌تواند به یادگیری بهتر بچه‌ها کمک کند.


فتاحي پيشنهاد داد: کتاب‌های آموزشی ویژه پدر و مادرها هم نوشته شود. چرا که مواد درسی و شیوه‌های آموزشی تغییر کرده و پدر و مادرها، شیوه جدید را نمی‌شناسند. خوب است کتاب‌هايی تألیف و منتشر شود که به پدر و مادرها بگوید چگونه می‌توانند به فرزندانشان در یادگیری بهتر دروس کمک کنند. از سوی دیگر نوع و شیوه کتاب‌های آموزشی می‌تواند تغییر کند. امروز بسیاری مفاهیم را در قالب داستان و به شیوه غیرمستقیم می‌توان به بچه‌ها آموزش داد.


این نویسنده کودک و نوجوان وجود جشنواره‌هایی چون جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد را مؤثر دانست و افزود: اگر برگزارکنندگان جشنواره‌هایی این‌چنین، تعریف درست و هدف مشخصی از جشنواره و کتاب آموزشی داشته باشند می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا مطالب درسی خود را بهتر فرا گیرند و چه خوب که این جشنواره‌ها شیوه‌های جدید آموزشی را معرفی و تبلیغ کنند.


به گفته حسین فتاحی، امروز پدر و مادرها فرصت نظارت بر فرزندانشان را ندارند و دل خود را به کتاب‌های آموزشی خوش کرده‌اند و فکر می‌کنند این کتاب‌ها، جای خالی آنها را پر می‌کند. از سوی دیگر نخستین و جدی‌ترین کتابی که بیشتر بچه‌ها با آن سروکار دارند کتاب درسی و به دنبال آن کتاب‌های کمک درسی است؛ چه خوب که نظارت جدی‌تری بر تألیف و انتشار این کتاب‌ها وجود داشته باشد.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب