»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   کاهش قیمت توامان ۹ گروه کالایی/ نوید کاهش نرخ تورم در ماه‌های آینده
۱۹ مرداد ۱۳۹۲ , ساعت ۱۶:۴۵

بانک مرکزی اعلام کرد:

کاهش قیمت توامان ۹ گروه کالایی/ نوید کاهش نرخ تورم در ماه‌های آینده

بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی مواد خوراکی را اعلام کرد.

اردبیل نیوز: به گزارش باشگاه خبرنگاران، در گروه لبنیات قیمت پنیر غیر پاستوریزه افزایش جزئی یافت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ کاهش داشت .

در گروه برنج، بهای برنج داخلی درجه یک افزایش ولی قیمت برنج داخلی درجه دو اندکی کاهش یافت. در گروه حبوب، بهای لوبیا سفید و لوبیا قرمز اندکی افزایش قیمت همراه بود ولی سایر اقلام این گروه کاهش داشت.

در هفته مورد بررسی، میادین زیر نظر شهرداری زردآلو عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند، به نرخ مصوب سازمان میادین و تره بار عرضه شد.

میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه کردند که در گروه‌های میوه‌های تازه بهای سیب گلاب، زردآلو، آلو، گیلاس و انگور افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه کاهش یافت. در گروه سبزی‌های تازه بهای پیاز افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه کاهش داشت.

در این هفته بهای گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود. قیمت گوشت گوسفند اندکی افزایش ولی بهای مرغ کاهش یافت.

در هفته مورد بررسی، قیمت چای خارجی و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود. بهای قند و شکر افزایش جزئی داشت.

گروه مواد خوراکی

*لبنیات و تخم مرغ

در این هفته، در گروه لبنیات قیمت پنیر پاستوریزه معادل 0.4 درصد افزایش یافت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل 1.8 درصد کاهش داشت.

*برنج و حبوب

در هفته مورد بررسی، در گروه برنج بهای برنج داخلی درجه یک معادل یک درصد افزایش یافت و لی قیمت برنج داخلی درجه دو 0.2 درصد کاهش یافت.

*میوه‌ و سبزی‌ تازه

در هفته گزارش شده، در گروه میوه‌های تازه بهای سیب گلاب معادل 0.4 درصد، زردآلو 5.5 درصد، آلو 6.4 درصد، گیلاس 2.2 درصد و انگور 1.7 درصد، افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین یک درصد تا 6.9 درصد کاهش یافت. در گروه سبزی‌های تازه بهای پیاز معادل 4.8 درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.3 درصد تا 9.4 درصد کاهش داشت.

*گوشت قرمز و گوشت مرغ

در این هفته بهای گوشت تازه و گوساله ثابت بود. قیمت گوشت گوسفند معادل 0.4 درصد افزایش ولی بهای گوشت مرغ 1.3 درصد کاهش یافت.

*قند، شکر، چای و روغن نباتی

در هفته مورد بررسی قیمت چای خارجی و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود. بهای قند معادل 0.1 درصد و شکر 0.3 درصد افزایش داشت.

قیمت لبنیات نسبت به هفته مشابه ماه قبل 1.8 درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل 21.6 درصد افزایش نشان می‌دهد. قیمت تخم مرغ نسبت به هفته مشابه ماه قبل منفی 5.4 درصد، و نسبت به هفته مشابه سال 43.3 درصد رشد داشته است.

قیمت برنج در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل 1.1 درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل 66.5 درصد رشد داشته است. قیمت میوه‌های تازه نسبت به هفته مشابه سال قبل 6.4_ درصد و در مقایسه با هفته مشابه سال گذشته 43.3 درصد افزایش داشته است.

قیمت حبوبات در این هفته نسبت به هفته مشابه ماه قبل با کاهش 1.6_ درصد و در مقایسه با همان هفته در سال گذشته 101.3 درصد افزایش نشان می‌دهد. در بخش سبزی‌های تازه قیمت این گروه کالایی نسبت به هفته مشابه ماه قبل 4.5 درصد کاهش یافته و نسبت به مدت مشابه سال قبل 74.3 درصد رشد داشته است.

همچنین گوشت قرمز در این هفته نسبت به هفته مشابه ماه قبل 0.3 درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه هفته قبل 43.3 درصد افزایش یافته است. گوشت مرغ نسبت به هفته ماه مشابه 6.9 درصد کاهش و نسبت به هفته مشابه سال گذشته 2.5 درصد افت قیمت را تجربه کرده است.

قیمت قند و شکر در هفته مشابه ماه قبل و سال قبل به ترتیب 0.4 درصد کاهش و 39.9 درصد رشد داشته است.

 

گروه کالا نسبت به هفته مشابه سال قبل  نسبت به هفته مشابه سال قبل
لبنیات 1.8 21.6
تخم مرغ 5.4_ 43.3
برنج 1.1 66.5
حبوب 1.6_ 101.3
میوه‌های تازه 6.4_ 49.7
سبزی‌های تازه 4.5_ 74.3
گوشت قرمز 0.3_ 43.3
گوشت مرع 6.9_ 2.5_
قند و شکر 0.4_ 39.9
چای صفر 101.5
روغن نباتی صفر 57.7

با توجه به این اعداد و ارقام، به نظر می‌رسد روند افزایشی اغلب کالاهای اساسی متوقف و حتی قیمت برخی از آنها با افت مواجه شده است. از مجموع 11 گروه کالایی مورد بررسی هفت گروه با کاهش و دو گروه بدون تغییر قیمت نسبت به هفته مشابه ماه قبل بوده‌اند.

بنابراین 9 گروه کالایی در این ماه رشد قیمتی را تجربه نکرده‌اند که این خود نشان می‌دهد باید در ماه‌های آینده منتظر کاهش شاخص قیمت و پس از آن تورم باشیم. مطمئنا کنترل رشد نقدینگی و ثبات نسبی نرخ ارز در چند ماه اخیر دو عامل اصلی کاهش و ثبات اغلب کالاهای اساسی شده است.

 

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

آخرین اخبار رسیده از جلسه شورای‌عالی کار حکایت از این دارد که اعضای کارگری و وزیر کار، شورای عالی کار و کار فرمایان با افزایش حدود 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97 توافق کردند و این موضوع در...
علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...