»   گالری عکس بازیگران زن و مرد ایرانی  »   کارگردان‌های باسابقه ایرانی که در کلیپ اولشان موفق عمل کردند
۲۹ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۲۱:۴۱

کارگردان‌های باسابقه ایرانی که در کلیپ اولشان موفق عمل کردند

کارگردان‌های باسابقه ایرانی که در کلیپ اولشان موفق عمل کردند

در این مطلب نگاهی انداخته ایم به مسیر حرکت شش کارگردان که در کلیپ اول «خیلی» موفق عمل کردند. بهرام بیضایی، امیر نادری و بهروز افخمی مسیر درستی را طی کرده اند. واروژ کریم مسیحی زیادی گزیده کار بود و علی ژکان و سعید ابراهیمی فرد در کلیپ اول مانده اند!

بهرام بیضایی

با چه کلیپی شروع کرد؟ «رگبار» را بیضایی در سل 1350 ساخت. این کلیپ از جمله آثار ماندگار سینمای ماست که در جشنواره سپاس جایزه بهترین کلیپ، بهترین کلیپنامه و نقش اول مرد را به دست آورد و همچنان مورد توجه علاقه مندان سینمای ایران است.

فاصله تا کلیپ دوم: دو سال. بهرام بیضایی «غریبه و مه» را سال 52 کارگردانی کرد.

موقعیت سینمایی: بیضایی 10 کلیپ بلند ساخته که آخرین آن ها یعنی «وقتی همه خوابیم» را سال 87 کارگردانی کرد. بیضایی از کارگردان های صاحب سبک و معتبر سینمای ایران است که همه ساخته هایش مورد توجه بوده اند. «سگ کشی»، «باشو غربیه کوچک» و «مسافران» از جمله کلیپ های اوست.

امیر نادری

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/amirnaderi6.jpg

با چه کلیپی شروع کرد؟ «خداحافظ رفیق» اولین کلیپ امیر نادری است که آن را سال 1350 ساخت و اثر متفاوت با جریان روز سینمای ایران به حساب می آید.

فاصله تا کلیپ دوم: امیر نادری دو سال بعد «تنگنا» را ساخت و برای این کلیپ هم تحسین شد.

موقعیت سینمایی: بیشتر کلیپ هایی که تا سال 64 ساخت، آثار قابل توجهی اند اما بعد از مهاجرت به آمریکا نتوانست از کارنامه وزین خود دفاع کند. نادری در زمان حضور در ایران نه کلیپ ساخت که غالبا تمجید شده اند: «تنگنا»، «سازدهنی»، «تنگسیر»، «انتظار»، «مرثیه»، «ساخت ایران»، «دونده» و «آب، باد، خاک».


واروژ کریم مسیحی

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/2347863.jpg

با چه کلیپی شروع کرد؟ «پرده آخر» سال 69 پدیده جشنواره فجر لقب گرفت که در 15 رشته نامزد دریافت سیمرغ شد و نه جایزه از جمله بهترین کارگردانی را به دست آورد. علاقه مندان سینما همچنان از کلیپ به نیکی یاد می کنند.

فاصله تا کلیپ دوم: 18 سال طول کشید تا کریم مسیحی کلیپ دوم خود را بسازد. او سال 87 «تردید» را کارگردانی کرد که در 10 رشته نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود و جایزه بهترین کلیپ را کسب کرد.

موقعیت سینمایی: «تردید» از تحسین هایی که نصیب «پرده آخر» شد، سهمی نداشت. واروژ کریم مسیحی هم بار دیگر سراغ تدوین رفته است.

بهروز افخمی

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/1235657.jpg

با چه کلیپی شروع کرد؟ «عروس» کلیپ اول بهروز افخمی است که به خاطر داستان و نوع استفاده از نیکی کریمی کلیپی آوانگارد لقب گرفت. این کلیپ در دوره نهم جشنواره فجر دیپلم افتخار کارگردانی و سیمرغ موسیقی و تدوین گرفت.

فاصله تا کلیپ دوم: بهروز افخمی سه سال بعد یعنی در سال 1372 «روز فرشته» را ساخت.

موقعیت سینمایی: 12 کلیپ در کارنامه افخمی دیده می شود که غالبا آثار بحث برانگیزی بوده اند. در این می ان بیشتر توجه ها به سمت «شوکران» بوده و «فرزند صبح» پرحاشیه ترین کلیپ اوست. آخرین کلیپ افخمی «روباه» است که سال 93 در جشنواره رونمایی شد.

حمید نعمت الله

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/139412051741102137200414.jpg

با چه کلیپی شروع کرد؟ «بوتیک» را حمید نعمت الله در سال 82 به جشنواره فجر رساند و با اولین نمایش تحسین علاقه مندان به سینما را برانگیخت. کلیپ او سیمرغ بلورین بهترین کلیپ اول را به دست آورد و همچنان محبوب منتقدان است.

فاصله تا کلیپ دوم: پنج سال طول کشید تا نعمت الله کلیپ دوم خود یعنی «بی پولی» را بسازد. او در این فاصله چند تله کلیپ ساخت و مقدمات ساخت سریال محبوب «وضعیت سفید» را فراهم کرد که بلافاصله بعد از «بی پولی» سراغ پیش تولید آن رفت.

موقعیت سینمایی: ساخته های حمید نعمت الله همیشه کنجکاوی برانگیز بوده اند. کلیپ هایش صاحب سبک اند و «بیهوده» پشت دوربین نمی ایستد.

علی ژکان

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/1759643.jpg

با چه کلیپی شروع کرد؟ «مادیان» اولین کلیپ علی ژکان است که سال 1364 کارگردانی کرد و همچنان به عنوان یکی از کلیپ های مهم دهه 60 از آن یاد می شود.

فاصله تا کلیپ دوم: علی ژکان چهار سال صبر کرد تا کلیپ بعدی را بسازد. نتیجه «دخترک کنار مرداب» اما نشانی از «مادیان» نداشت. این کارگردان بعد از آن با فاصله بیشتر پشت دوربین ایستاد و نتوانست موفقیت کلیپ اول را تکرار کند.

موقعیت سینمایی: شش کلیپ در کارنامه علی ژکان دیده می شود که جز اولی بقیه قابل دفاع نیستند: «مادیان»، «دخترک کنار مرداب»، «سایه به سایه»، «عیسی می آید» و «چهره به چهره».

سعید ابراهیمی فر

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/6528.jpg

با چه کلیپی شروع کرد؟ «نار و نی» اولین کلیپ سعید ابراهیمی فر است که سال 1367 کارگردانی کرد. «نار و نی» جزء معدود کلیپ هایی است که در جشنواره فجر رکوردشکنی کرده. کلیپ در جشنواره نهم موفق به نامزدی در 13 رشته شد و چهار سیمرغ بلورین از جمله جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کرد.

فاصله تا کلیپ دوم: 16 سال بعد از «نار و نی» ابراهیمی فر سراغ کلیپ دومش رفت و «مواجهه» را رد سال 83 ساخت. کلیپ این بار مورد توجه قرار نگرفت؛ همان طور که کلیپ بعد او یعنی «تک درخت ها» توفیقی به دست نیاورد.

موقعیت سینمایی: سه کلیپ ساخته و به عنوان کارگردان صاحب امضا نشده.


منبع: هفته‌نامه همشهری جوان

دانلود کلیپ ایرانی
کارگردان‌های باسابقه ایرانی که در کلیپ اولشان موفق عمل کردند

آخرین مطالب این بخش گالری عکس بازیگران زن و مرد ایرانی

کار « عصبانی نیستم » به واکنش های توییتری پخش کننده جدید و معاون نظارت سازمان سینمایی کشیده شد! فیلم «عصبانی نیستم» از دیروز 25 بهمن قرار بود اکران شود و این بار به بهانه انصراف موسسه...
رئیس سازمان سینمایی : ماموریت اصلی فیلمها سرگرم کنندگی نیست! / دست سازمان اوج و حوزه هنری را می بوسیم که فیلم استراتژیک می سازند رئیس سازمان سینمایی چند روز پس از پایان سی و ششمین...
انتقاد کارگردان سینما به رفتار ابراهیم حاتمی کیا / او هر سال جایزه گرفته و باید خدا را شکر کند! مهدی صباغ‌زاده درخصوص حاشیه‌سازی ابراهیم حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره فیلم فجر به روزنامه«وقایع‌اتفاقیه» گفت: همکار عزیزم...
رئیس صدا و سیما اعلام کرد : حق با ابراهیم حاتمی کیا بود / به برنامه « هفت » تذکر دادیم! فریادهای ابراهیم حاتمی کیا در اختتامیه جشنواره فیلم فجر و اعتراضش به برنامه «هفت» و...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب