»   موفقیت و شادکامی  »   چگونه از جاذبه ویترین‌ها دور بمانیم؟
۱۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۰۴

خرید عاقلانه؛ مهارتی برای پس‌انداز

چگونه از جاذبه ویترین‌ها دور بمانیم؟

ماهنامه عشق و خلاقیت نوشت: وقتی یاد می‌گیریم چگونه خرید کنیم، در‌واقع یاد می‌گیریم که چگونه باید هزینه کنیم.

دکتر علی‎ شاه‎حسینی – مشاور اقتصاد و کسب و کار خانواده
وقتی از دکتر شاه‌حسینی سؤال می‌کنیم که آیا خریدکردن، مهارتی است که باید آن را یاد گرفت و از کودکی به بچه‌ها هم آموخت، با این توضیح به پاسخ‌گویی می‌پردازد: «دو واژه‌ای که در فرهنگ‌ها کاربرد فراوانی دارد، Shopping و Picnic است که به‌ترتیب به معنای خریدکردن و گردش‌رفتن است؛ گزافه نیست اگر بگوییم که از این دو مسیر می‌توان پخته شد و حتی به مرحله‌ای از تکامل رسید. ما حتی در آموزه‌های دینی خودمان این را داریم که اگر می‌خواهید کسی را بشناسید یا با او معامله کنید یا با او به سفر بروید؛ این معامله و سفر، شکلی از همان Shopping و Picnic است». اساساً خریدکردن اتفاقی است که همه ما از آن لذت می‌بریم اما همه ما آن را به‌درستی انجام نمی‌دهیم. درواقع خرید‌کردن یک نوع هنر در معامله و دانشی اقتصادی است که باید روش‌های صحیح آن را آموخت و به کار بست تا شیرینی‌اش ماندگار بماند و به رونق اقتصادی خانواده‌مان منجر شود. خواندن ادامه صحبت‌های مفید دکتر شاه‌حسینی شما را در تصحیح عادات اشتباه خرید و بهبود این مهارت یاری خواهد کرد.

از معامله تا معاشره

وقتی یاد می‌گیریم چگونه خرید کنیم، در‌واقع یاد می‌گیریم که چگونه باید هزینه کنیم. هنر درست هزینه‌کردن باعث می‌شود تا جلوی خرج‌‌های اضافی و اصراف را گرفته و از طرفی پس‌انداز هم بکنیم که نتیجه نهایی‌اش فقیر‌نشدن ماست. آدم‌هایی که توانایی درست خریدکردن را به شکل کامل یاد گرفته‌اند، اهل تعامل و چنین افرادی دنبال زندگی بدون باخت هستند؛ به عبارتی چنین آدم‌هایی همیشه برنده هستند. اگر یاد بگیریم که از کودکی خریدهای کوچک را به‌درستی انجام دهیم، در بزرگسالی در خریدهای بزرگ و مهم هم درست عمل خواهیم کرد. گاهی می‌بینیم، افرادی در سن بالا با تحصیلات عالی، جرئت خرید و فروش را ندارند؛ اما فردی که حتی تحصیلات دانشگاهی ندارد و حساب‌و‌کتاب آکادمیک را بلد نیست، در معامله بسیار توانمند است. چنین آدمی اهل معاشرت هم هست. معاشرت، خودش راهی مطمئن و خوب برای سرمایه‌دار‌شدن است و این سرمایه‌ها از نوع روابط انسانی هستند.

تقویت مهارت‌های فردی با خرید اصولی

مهارت Shopping مهارت‌های مهم دیگری را هم به انسان یاد داده یا در انسان تقویت می‌کند. خودباوری، اعتمادبه‌نفس، ارتباط مؤثر با دیگران، غلبه بر ترس، تحمل سختی‌ها و مشکلات از جمله مهارت‌هایی هستند که آدمی با توانایی بالا در خرید‌کردن آنها را در خود پرورش می‌دهد. برای مثال، فردی که در تنگنای مالی قرار می‌گیرد اما مهارت خریدکردن را بلد است، با مهار وسوسه‌ها و تحمل نیازهایش، در حد لزوم خرید می‌کند و آدمی است که قدرت کنترل بر خویشتن بالایی دارد.

هجوم بدون منطق برای خرید

عموما افراد در بحران‌های مالی و اقتصادی جامعه‌ به ویژه، در جوامع توسعه‌نیافته، به‌سمت خریدهای غیرمعقول می‌روند و هجوم به سمت خرید بیشتر، انبار‌کردن، احتکار، پس‌انداز کالا و… افزایش می‌یابد. این افراد نمی‌دانند که اقدام‌شان اشتباه است. وقتی همه‌چیز در نمودار رشد به‌سمت گرانی می‌رود، چنین افرادی عجله کرده و کلی جنس را در اوج گرانی می‌خرند؛ در حالی که قبل از گران‌شدن، این اجناس را نمی‌خریدند. سپس این اجناس را انبار می‌کنند. حالا هزینه‌ای که به عنوان خواب پول می‌پردازند، انرژی مازادی که صرف این کار کرده‌اند و فضایی را که از خانه خود اشغال کرده‌اند به همراه احتمال فساد و خرابی آنها به علت گذشتن از تاریخ مصرف نهایی‌شان و همچنین از رده خارج‌شدن و به اصطلاح از مد افتادن آنها را با هم حساب کنید؛ می‌بینید که چه کار بیهوده‌ای انجام شده! این اتفاقی است که در جوامع توسعه‌نیافته رخ می‌دهد؛ در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته مردم برای سه‌روز و در نهایت برای یک هفته‌شان خرید می‌کنند. این واقعیت وحشتناکی است که ما برای یک‌سال خودمان خرید و مثلا برای چندماه رُب، نمک و برنج در خانه انبار می‌کنیم.

به‌جای خرید، سود کنید

ما باید مهارت اقتصادی خودمان را حتی در درون خانواده افزایش بدهیم. اگر یاد بگیریم چطور از پول‌های‌مان استفاده کنیم و به‌جای فقط خریدکردن، پول بسازیم، دچار این مشکلات و ترس از گران‌شدن احتمالی نمی‌شویم. مثلا اگر به‌جای خرید زیاد و انبارکردن کالاهای مختلف به علت ترس از این احتمال که چندماه دیگر فلان جنس 20‌درصد گران خواهد شد، یاد بگیریم چطور این پول را برای افزایش سرمایه هزینه و در چه راهی آن را صرف کنیم که 50‌درصد سود کنیم که هنگام افزایش 20‌درصدی کالاها در چندماه بعد، جلوتر از این رشد قیمتی باشیم، قطعا سود بیشتری کرده‌ایم و با شوک مالی بازار هم آسیب می‌بینیم. متأسفانه ما مهارت رشد و افزایش پول‌مان را یاد نگرفته‌ایم و دنبالش هم نیستیم. در صورتی که باید روش‌های سرمایه‌گذاری‌های کوچک و به اصطلاح کسب‌و‌کار خانوادگی Family Business را یاد بگیریم. همیشه باید هنگامی که جنسی را خرید و انبار می‌کنیم به این مسئله نگاه کنیم که چقدر پول و سرمایه‌مان راکد مانده است، نه اینکه این جنس مثلا چندماه بعد چقدر گران‌تر شده است.

پول برای لذت نه خرج‌کردن

یکی از اشتباهات رایجی که خرید غیرمنطقی یکی از آنهاست و باعث ضرر و ضربه مالی به اقتصاد خانواده هم می‌شود این باور نادرست است که «پول برای خرج‌کردن است»؛ در حالی که پول برای لذت‌بردن و تأمین آرامش و امنیت ماست. یکی از راه‌های لذت‌بردن از پول، پیداکردن راهی مطمئن و خوب برای تزریق آن، به چرخه اقتصادی است که موجب افزایش آن بشود. راه دیگرش ایجاد شراکت و در ادامه تعامل با آدم‌های مختلف است. این موضوع به افزایش دانش و تجربه و یادگیری منجر می‌شود که لذت بالایی دارد. این افزایش سرمایه‌های انسانی بسیار مفید و لذت‌بخش است. باید این را بگویم که پول، وسیله‌ای برای رسیدن به هدف است. پول مرکبی است که اگر یاد بگیریم چطور از آن سواری بگیریم، به هدف‌های بالاتری می‌رسیم؛ اما اگر این مرکب را بکشیم، گوشتش را کباب کنیم و بخوریم، در همین نقطه اول به پایان خط و بن‌بست رسیده‌ایم و متأسفانه خیلی‌ها آن‌را به چشم همین کشتن و کباب‌کردن و به عبارتی «دم را غنیمت‌دانستن» می‌بینند.

Untitled 1Frame 1 1 1 - چگونه از جاذبه ویترین‌ها دور بمانیم؟

محرک‌هایی به نام شایعه و تبلیغ

برای جلوگیری از اتلاف پول، مهم‌ترین مسئله‌ای هنر و مهارت خوب خریدکردن است. یکی از اشتباهات افراد هنگام خرید، تأثیرپذیری‌شان از شایعات است. شایعات ما را مجبور به خرید می‌کنند. شاید گفته شود که بخشی از این شایعات مربوط به رسانه است اما رسانه در واقع خود ما هستیم و حتی گاهی پا را از رسانه فراتر می‌گذاریم و مثلا درج خبری در رسانه را با یک‌کلاغ چهل‌کلاغ به یک فاجعه تبدیل می‌کنیم. در حالی که شایعات نباید ما را برای خرید بدون منطق و غیراصولی تحریک کنند. از طرف دیگر افراد تحت تأثیر تبلیغات هستند. تبلیغات محرکی برای ترغیب مردم به خرید بیشتر حتی در اجناس غیرضروری هستند. شعارهای تبلیغاتی مانند اینکه خرید در این محدوده زمانی به نفع شماست، خرید از این حراجی ویژه به صرفه است و… عوامل خطرناکی هستند. در زمینه خرید هرگز نباید فریب بازاریابان و مبلغان و صددرصد برندها را بخوریم. این مسئله را در زمینه تشویق برای خرید می‌گویم نه در مورد معرفی کالا.

حراجی‌ها و فرصتی برای وسوسه

اگر کشوری را به سه طبقه مرفه، متوسط و سطح پایین جامعه تقسیم کنید؛ این حراجی‌ها بیشتر در طبقه پایین جامعه دیده می‌شوند. شما در محله، شهر یا کشور شیک و مرفه، حراجی را نمی‌بینید. یادمان باشد اگر میل ما به‌سمت خریداز حراجی است، یعنی تفکر اقتصادی ما از طبقه سه است و این تفکر طوری است که در برابر وسوسه خرید به‌سادگی فریب می‌خورد. در کشورهای فقیر، بازارهای حراجی که در آن با داد‌و‌فریاد اجناس و قیمت‌های شکسته‌شده‌شان برای فروش عرضه می‌شود، بسیار فراوان است؛ اما در کشورهای لوکس، پاساژها محل خرید هستند که ازدحامی هم در آنها نیست و هر کسی خریدش را انجام می‌دهد و فریاد یا بازاریابی اجباری و زوری در آنجا وجود ندارد. این نوع تبلیغ برای خرید را به اصطلاح Pushing می‌گویند که انگار مشتری را به‌زور برای خرید هل می‌دهند. مهم اینجاست که بدانیم نوع تفکر ما نقش اساسی در این نوع خرید دارد. باید ببینیم آیا سطح فکر من در این حد است که با یک فریاد تبلیغی، جذب بشوم و حتی چیزی را هم که نمی‌خواهم، با این نوع هل‌دادن، دیدن تابلوی حراج و حتی شایعه‌گرانی، بخرم؟! چنین خریدی منجر به آن می‌شود که وقتی به خانه برمی‌گردیم، متوجه می‌شویم اصلا احتیاجی به آنها نداشته‌ایم و خوب‌تر که نگاه می‌کنیم در خانه‌مان پر از چنین اجناسی است که خریداری شده‌اند اما کاربردی ندارند.

پرسش‌های سه‌گانه قبل از خرید

بهتر است از این به بعد هنگام هر خریدی کمی مکث کنیم و قبل از اقدام برای خرید، سؤالاتی را از خود بپرسیم. اولین سؤال این است که چرا باید این جنس را بخرم؟ دومین سؤال این است که اگر آن را نخرم چه اتفاقی می‌افتد؟ بررسی هر یک از این گزینه‌ها کمک می‌کند تا ما نیاز واقعی به آن خرید را درک کنیم. اگر تصمیم گرفتیم که این خرید حتما باید به دلایل منطقی انجام شود، حالا باید از خود بپرسیم که این خرید را از کجا باید انجام دهیم؟ این مسئله حتی در کنترل رفتار هم نمود دارد و همیشه باید قبل از گفتن هر جمله درباره اینکه چرا باید آن را گفت، فکر کرد. افرادی که با تعمق صحبت می‌کنند، خطای‌شان کمتر است؛ بنابراین خرید با تعمق و تفکر هم اشتباه را کمتر می‌کند و چنین افرادی اصولا پولدارتر هستند. فراوان افرادی را دیده‌ایم که اگرچه وضع مالی خوبی دارند اما برای خرید یک جفت کفش هم برنامه دارند و ما فورا به او برچسب خساست می‌زنیم. در حالی که آدمی که درآمد ثابتی دارد و پولدار هم نیست، بی‌مهابا برای خرید اقدام می‌کند و می‌گوییم چه دست‌و‌دلباز است. نتیجه آنها این است که شخص اولی وضع مالی‌اش خوب و مطمئن می‌ماند اما شخص دوم همیشه به شکل بخور و نمیر زندگی کرده است. پس هرگز به آدم‌های حسابگر، برچسب خسیس‌بودن نزنیم و این ویژگی را تحسین کنیم. ولخرجی، بدون مدیریت خرج‌کردن و احساسی خرج‌کردن نشان باپرستیژ‌بودن و پولداربودن نیست؛ فقط راهی برای فقیرشدن ما و ضعف اقتصادی‌مان است.

خرید فقط با فهرست قبلی

آدم‌های موفق در عرصه مالی، برنامه خرید را از منزل تنظیم می‌کنند. یعنی در خانه تصمیم می‌گیرند چه خریدهایی را باید انجام داد. بین راه اگر به چیز جذابی برخورد کنند یا حتی چیزی را ببینند که به آن نیاز دارند، آن‌را نمی‌خرند و به خودشان می‌گویند امروز برای خرید این چیز نیامده‌ام و آن‌را به زمان دیگر موکول می‌کنند. در واقع خود را مجاب می‌کنند که خارج از آن فهرست خریدی نداشته باشند. این تمرین برای کنترل وسوسه خرید بسیار مفید است. در حال حاضر فروشگاه‌های بزرگ با گذاشتن سبدهای چرخ‌‌دار بزرگ که حتی صندلی مخصوص بچه‌ها را هم دارند، راه خرید احساسی را برای مشتریان باز کرده‌اند. خریدار، فرزندش را در این چرخ درستی گذاشته و لابه‌لای قفسه‌ها می‌چرخد. بچه‌ها هم اجناس مختلف را که می‌بینند، در این سبد چرخ‌دار می‌ریزند. شما هم می‌گویید: «اشکالی ندارد برای بچه‌ام است!»، «حالا مگر چقدر می‌شود؟» و… سپس فرد، وقتی سر صندوق پرداخت می‌رود، می‌بیند به‌جای مثلا N تومان، پنج‌برابر خرید کرده است که عمده آنها نه نیازش بوده‌اند و نه تصمیمی برای خریدشان داشته است.

عابربانک؛ آری یا نه؟!

یکی از راه‌هایی که افراد باید در خرید‌کردن تمرین کنند، کنترل خود و مدیریت بر احساسات است. به‌خصوص در حال حاضر که کارت‌های اعتباری رایج شده‌اند. ما باید به مرحله‌ای از کنترل خود برسیم که اگر در عابر بانک‌مان میلیون‌ها تومان پول داریم، خود را مجاب کنیم که در این نوبت خرید، مثلا فقط 50‌هزار تومان خرید کنیم و از آن مرز تجاوز نکنیم. این محدود‌کردن خود نیست؛ بلکه مدیریت خویشتن و شکلی از کنترل احساس و مدیریت مالی است. اینکه فکر کنیم چون عابربانک همراه‌مان است؛ پس هر چقدر که بخواهیم خرید کنیم، اشتباه است. حتی آدم‌های بسیار پولدار هم تمام موجودی‌شان را در کارت اعتباری همراه خود نمی‌برند اما متأسفانه در برخی طبقات جامعه، فرد، تمام موجودی‌اش را با خود حمل و بدون هیچ کنترلی، آن‌را هزینه می‌کند.

eshghokhalaghiat.ir

آخرین مطالب این بخش موفقیت و شادکامی

شخصیت هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند را بشناسید «دیوید دمینگ»، اقتصاددان هاروارد از سال ۱۹۸۰ تاکنون در زمینه فعالیت های مشاغل گوناگون به تحقیق و مطالعه پرداخته است. او معتقد است کسانی که بر مهارت های اجتماعی اصرار...
10 راهکار بهبود اعتماد به نفس اعتماد به نفس پایین می...
در بازار کار امروز که شرکت ها برای یک موقعیت شغلی با ده ها یا حتی صدها نفر مصاحبه می کنند، تاثیر اولیه ای که روی مصاحبه کننده می‌گذارید، اهمیت زیادی دارد. برای یک مصاحبه کاری باید به همه چیز...
ثروتمندترین مرد جهان در سال 2017 کیست؟ به گزارش بلومبرگ، روز ۲۶ اکتبر و پس از آنکه ارزش سهام شرکت تجارت الکترونیکی آمازون افزایشی ۱۳ درصدی یافت، جف بزوس مدیر عامل این شرکت عظیم نیز در رده‌بندی ثروتمندترین‌ میلیاردرهای دنیا به...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها