»   سینما  »   چطور یک کلیپ بد را بدون تماشا کردن بشناسیم!
۱۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۱۰

چطور یک کلیپ بد را بدون تماشا کردن بشناسیم!

از شایعه های پخش شده در مورد حضور کوتاه ماریا کری در کلیپ تا نقدهای ممنوع شده، تمام اخطارهای اولیه مشاهده می شدند که می گفتند کلیپ کمدی جدید ویل فرل و ایمی پولر یعنی «خانه» افتضاح است.
به گزارش بانی کلیپ به نقل از گاردین، کلیپ جدید ویل فرل و ایمی پولر با عنوان «خانه» حسابی شکست خورد. این کلیپ که روز سی ام ژوئن در ایالات متحده اکران شد، در حال حاضر امتیازی ۱۶ درصدی در وبسایت نقد راتن تومیتوز دارد، یعنی ۷ درصد ضعیف تر از کلیپ «کتاب هِنری» که به طور خنده داری مورد انتقاد قرار گرفته بود. «خانه» همچنین از نظر فروش هم به شدت شکست خورد، با افتتاح اکرانش خارج از پنج کلیپ اول قرار گرفت و توانست کمتر از یک چهارم بودجه تولیدش را کسب کند. این کلیپ بدترین افتتاحیه اکران یکی از کلیپ های ویل فرل در ۱۸ سال گذشته بود.
اما نکته ای که بیشتر از همه به ضرر این کلیپ کار می کند، این است که هیچ یک از این چیزها واقعا آن قدر هم سورپرایزکننده نبود. از همان نخستین باری که تصاویر این کلیپ در معرض عموم قرار گرفت، «خانه» نمی توانست خودش را به عنوان چیزی غیر از یک شکست به نمایش بگذارد. بدون تماشا کردن این کلیپ، حتی بدون خواندن یک نقد از آن، سینماروی باتجربه می توانست تمام نکته های آشکارکننده یک کلیپ به درد نخور را در آن ببیند. بیایید نگاهی بیندازیم به تمام نشانه هایی که دم از بد بودن این کلیپ میزنند و از «خانه» به عنوان اخطاری از گذشته استفاده کنیم. در آینده حواس تان به این نشانه ها باشد.
نقدهای ممنوع شده
این نشانی واضح از این است که استودیو می داند یک کلیپ ضعیف در دستانش دارد. وقتی که یک کلیپ خوب قرار است روی پرده برود، از روی سقف خانه ها فریاد می زنند که چقدر مردم آن را دوست دارند. به طور مثال، کلیپ «بیبی درایور» این حس را داشت که به مدت سه سال پیش از اینکه اکران بشود همینطور دارد پشت سر هم نقدهای مثبت دریافت می کند. اما «خانه»؟ تا روزی که کلیپ قرار بود اکران شود منتقدان اجازه صحبت کردن در مورد آن را نداشتند. این مسئله هرگز خوب نیست. این حرکتی مبنی بر بدبینی از سوی استودیو است؛ اقرار این مسئله که کلیپش بهترین کاری که می تواند بکند این است که چند آدم ساده را گول بزند تا پیش از اینکه همه متوجه بشوند که کلیپ چقدر مزخرف است، بلیت بخرند و به تماشا آن بنشینند.
طول مدت زیر ۹۰ دقیقه
وقتی که یک کلیپ بیرون می آید، همیشه نگاه کنید و ببینید زمانش چقدر است. اگر بالای ۲ ساعت باشد، احتمالش زیاد است که مجبور شوید به تماشای مجموعه‌ای از خودپسندی و اطمینان بالا بنشینید. اما اگر یک کلیپ مدرن بازار عامه است که زمانش زیر ۹۰ دقیقه تعیین شده، حالا به غیر از چند استثناء، به احتمال زیاد فاجعه است. یک کلیپ زیر ۹۰ دقیقه ای کلیپی است که در اتاق تدوین تا حد مرگ ضربه خورده است. کلیپی است که کات و بسته شده است. چیزی که شما دارید تماشا می کنید بقایای تغییر جهات داده شده بینشی بزرگ تر هستند که در طی مراحل تهیه از هم پاشید. از منظر ویل فرل، «برادرخوانده ها» ۹۸ دقیقه طول دارد، اما «خانه» تنها ۸۸ دقیقه است. آن ۱۰ دقیقه گمشده همه چیز را به شما می گویند.
شایعه های تولید
همیشه وقتی کلیپی به دردسر می افتد، نشانه های پشت صحنه آشکاری وجود دارند. آیا تاریخ اکران آن تغییر پیدا کرده است؟ بدتر از آن، آیا تاریخ اکران آن تغییر کرده تا یک هفته پس از اجرای مراسم اسکار باشد؟ آیا مراحلی برای دوباره کلیپبرداری بعضی صحنه ها برگزار شد؟ آیا هیچ یک از اعضای کلیدی دست اندرکاران تهیه کلیپ وسط مراحل کلیپبرداری پروژه را ترک کرد؟ مشکلات مراحل تهیه «خانه» را می توان تا حدود زیادی در دو کلمه خلاصه کرد: ماریا کری. کری قرار بود حضوری کوتاه در یکی از صحنه های دوباره کلیپبرداری شده این پروژه داشته باشد، اما بیش از یک ماه پیش، راب هوبل داشت از همان موقع این مسئله را شدیدا مورد انتقاد قرار می داد که کری دارد مراحل کلیپبرداری و صحنه را به هم می ریزد. داستان از این قرار بود که ماریا کری قرار بود سر صحنه حاضر شود، یک آهنگ بخواند و بعد یک تیر بخورد و بمیرد. اما او چهار ساعت دیر سر صحنه حاضر شد و هوبل هم گفت او می گفته که نمی خواهد آهنگ مورد نظر را بخواند. بعد هم گفت فکر نمی کند شخصیتش با آن گلوله ها جان خود را از دست بدهد. به گفته فرل، تمام این ماجراها ساعت ۱۱ شب و وقتی به پایان رسید که «کسی در تریلر من را زد و گفت دیگر می توانی بروی خانه. من سوار ماشینم شدم و تمام دست اندرکاران را سر صحنه رها کردم.» ماریا کری در نسخه پایانی این کلیپ حضور ندارد.
حیله گری در پوستر کلیپ
مسلما، هیچ نقل قولی از منتقدان را نمی توان روی پوستر کلیپ «خانه» پیدا کرد. این مسئله دو دلیل دارد. دلیل اول این است که هرگونه نقدی از این کلیپ پیش از اکران آن ممنوع اعلام شده بود. دلیل دوم هم این است که راستش را بخواهیم بگوییم، بهترین چیزی که هر کسی در مورد «خانه» گفته، آن نقد نیویورک تایمز بود که می گفت این کلیپ یک «سفر تیره و به طور ترسناکی خونین داخل قلب تلخ، خالی و شکسته طبقه میانی آمریکا» است، که ممکن است روی پوستر یک کلیپ کمدی ویل فرل کمی خارج از مکان به نظر برسد. اما با این حال، این مسئله که هیچ گونه اطلاعاتی روی پوستر این کلیپ قرار داده نشده باید به خودی خود یک اخطار باشد. شاید بعد از اکران، این کلیپ بتواند نقدهای بدش را در معرض دید پنهان کند، همانطور که کلیپ «افسانه» این کار را کرد و نقد ضعیف دو ستاره از پنج ستاره خود را بین عکس های دو شخصیتی که تام هاردی بازی می کرد قرار داد تا به نظر نرسد کلیپ نقد بدی دریافت کرده، اما در مورد «خانه»، خیلی باید تلاش کرد تا چنین اتفاقی بیفتد.
مصاحبه در مورد هر چیزی غیر از خود کلیپ
راحت می توان متوجه شد که بازیگران به یک کلیپ باور دارند، چون در آن صورت تا جایی که می شود از آن تعریف می کنند. چنین اتفاقی برای «خانه» نیفتاد. در حلقه تبلیغاتی کلیپ، ویل فرل یا روی ماجرای ماریا کری تمرکز کرد، یا مثل مصاحبه اخیرش با کانن اوبراین، با چهره نقاشی شده از راه رسید و به مدت پنج دقیقه آهنگی از گروه کارپنترز را خواند و جوک گفت. البته باید گفت که این قسمت هزار بار بهتر از «خانه» بود.

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

عباس کیارستمی آدم خوبی بود و کارش بسیار عالی بود، او اولین بار که جایزه گرفت نیمه شب از شهر «نیس» فرانسه به من زنگ زد و گفت:« دوست داشتم اولین کسی که خبر را به او می دهم...
سریال «هیات مدیره» در ایام نوروز از شبکه پنج سیما به روی آنتن خواهد رفت. به گزارش رسیده، این سریال به تهیه‌کنندگی مهران رسام و کارگردانی مازیار میری که این روزها در آپارتمانی در غرب تهران در حال تصویربرداری...
سمیرغ جشنوارۀ سی و ششم فیلم فجر، امسال بسیار زودتر از همیشه بر فراز سینمای ایران به گردش درآمد و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به سوی خود جلب نمود. هرچند حمیدرضا بیدفی گرافیست‌ جوان و خوش آتیۀ کشورمان،...
منتقدی در روزنامه‌ آبزرور، «پنجره عقبی» را ویدیوی وحشتناک خواند، چون در آن مردی از پنجره مردم را دید می زند! به نظرم این حرف بی معنی است. همه این کار را می کنند، این یک حقیقت است و...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب