»   سینما  »   چطور جشنواره ویدیو لندن در پنج سال متحول شد؟
۲۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۳۲

چطور جشنواره ویدیو لندن در پنج سال متحول شد؟

بانی ویدیو – گروه سینمای جهان: کلر استوارت در پنج دوره اخیر ریاست جشنواره ویدیو لندن را برعهده داشته است و اکنون ششمین دوره آن را دارد برگزار می کند. باید دید این خانم با چه نگاه و رویکردی موفق شد تا در این مدت کوتاه جان تازه ای به کالبد این جشنواره بدمد.
کلر استوارت سال ۲۰۱۱ وارد لندن شد تا مسوولیت نمایشگاهی را در انستیتو ویدیو بریتانیا برعهده بگیرد. وی پیش از آنکه مدیریت اولین دوره این جشنواره را در سال ۲۰۱۲ برعهده بگیرد، یک سال را صرف برنامه‌ریزی و جا انداختن نگاهش درباره فستیوال ویدیو لندن کرد.
در آن ماه ها، هر کس با این خانم استرالیایی دیدار می کرد می توانست تایید کند که تغییری در حال از راه رسیدن است. در واقع استوارت از همان ابتدا یک تغییر ساختار جدی را وارد برنامه‌های این جشنواره کرد و در سال‌های بعدی انتقالی جدی را شکل داد.
حالا پنج سال پس از شروع این روند و پس از زمانی که فستیوال به سبک استوارت به جریان افتاده، امسال دوره ششم از ۴ اکتبر شروع شد و ۱۵ اکتبر به کار خود خاتمه داد. به نظر می‌رسد اکنون زمان مناسبی برای بررسی کارهایی است که او موفق به انجام دادن آنها شده است.
۶ سال پیش استوارت بنیاد برنامه‌ای را ریخت که اگر در دوره ادرین روتون و ساندرا هبرون انجام می‌شد، تنها می‌توانست تغییری متوسط را آن هم ظرف دو دهه شکل دهد. او ضمن اضافه کردن بخش جشن، و بخش تجاری با عنوان «ویدیو در میدان» بیشترین عناوین ویدیو را در بخش‌هایی که با عنوان محلی بریتانیا ، فرانسه، اروپا و دنیای سینما تقسیم‌بندی شده‌اند، به نمایش درآورده است.
استوارت با ادای احترام به تمامیت این جشنواره، با برنامه‌ای خیلی قوی وارد میدان شد. وی می‌گوید متوجه بودم که از نگاه بیرون، ‌فستیوال در کل بسته بود و به نظر می رسید فقط دارد برای اعضای موسسه ویدیو بریتانیا و صنعت سینمای بریتانیا برگزار می‌شود.
او این دیدگاه را در قالب ماموریتی دو طرفه پیش برد: افزایش مخاطب از طریق برنامه‌ریزی جدید و در دسترس ساختن آن، وایجاد موقعیتی جذاب‌تر برای این رویداد در فضای بین‌المللی.
این بانو به بررسی ماتریکس روزانه جشنواره‌های گذشته پرداخت و به این نتیجه رسید که یک خستگی و عدم کشش عمومی در روزهای آخر جشنواره بین مردم و رسانه‌ها مشاهده می‌شود. وی در این زمینه می‌گوید: می‌توانستم به عینه ببینم که در سه چهار روز آخر جشنواره آن طورکه باید و شاید دیده نمی‌شویم و در حداکثر توان خود نیستیم.
استوارت می‌گوید به عنوان یک خارجی که به لندن آمده یکی از شاخصه‌های معنادار شهر را که فورا شناخته می‌شود در فرهنگ آن دیده است و این که مردم کشش داشتند که محلی باقی بمانند. وی می‌افزاید: به عنوان فردی که در ۶ سال اخیر یک لندنی بوده است، دقیقا می ‌دانم چرا چنین اتفاقی می‌افتد.
ایجاد بخش‌های جدید در دل جشنواره لندن
در کنار تغییرات بزرگ که در ساختار برنامه‌ای اتفاق افتاد، تغییر در بخش‌های داخلی هم رخ داده که شامل ایجاد بخش رقابتی اصلی برای گروهی از عناوینی است که با هم برای کسب عنوان بهترین ویدیو رقابت می‌کنند. رقابت برای کسب عنوان بهترین ویدیو بلند اول و مستند، تقسیم بندی ویدیو‌های برند بر مبنای محتوا مثل عشق، لبخند و مباحثه نیز از دیگر ابتکارهای این مدیر موفق بوده است.
او می گوید: مردم به این ساختار رقابتی اصلا فکر نمی‌کردند و با وجود این که بخش‌های رقابتی از سابقه دیرینه‌ای در جشنواره برخوردار بودند، ‌اما چندان مورد توجه نبودند. ولی من دیدم نیازهای دوره‌ای رسانه‌های اجتماعی چیزدیگری است چون مردم دوست دارند در گفتگو درباره چیزی مشترک سهیم باشند و در این مورد روند برنده شدن مهم بود. این مساله همین‌طوراز طریق پروفایل معناداری برای ویدیوهای چالشی‌تر و بین‌المللی مطرح است که ممکن است در غیر این صورت اصلا جلب توجه نکنند.
استوارت می‌گوید: شاید همه با این تغییرات راحت نبوده باشند چون من یک ماتریکس برنامه‌ریزی خیلی متفاوت ارایه کردم. فستیوال اکنون یک ساختار برنامه‌ای جا افتاده دارد و هر ویدیو به طور موثر در یک جایگاه افقی وعمودی قرار دارد.
بیشتر همت و جاه‌طلبی استوارت بر جلب توجه مخاطب بیشتر متمرکزبوده است و خودش در این زمینه به صراحت می گوید: من می‌خواستم ما را بیشتر ببینند و به همین دلیل واژه بین‌المللی چشم‌انداز خوبی بود. به نظرم رفتن به این حوزه فرصت بزرگی را فراهم می آورد.
با طی کردن همه این مسیرها، جشنواره ویدیو لندن اکنون هم از نظر چشم‌انداز بین‌المللی و هم داخلی خیلی رشد کرده وبه ویژه از نظر رای‌دهندگان آکادمی بفتا در لندن نیز اعتباری خاص یافته است.
بهره بردن از حضورهنرمندان بین‌المللی
استوارت همچنین به درگیر کردن اعضای رای‌دهندگان آکادمی آمریکا که ساکن لندن هستند نیز فکر کرده و به آنها امکان دسترسی به مطبوعات و صنعت ا کران را داده است و در این رویداد سالانه به اعضای جامعه اروپا نیز خوشامد گفته است.
سال ۲۰۱۵ فستیوال ویدیو لندن به طوررسمی با همکاری با برنامه «ستارگان فردا» شکل گرفت و این زمان برگزاری این رویداد را از تابستان به زمانی در وسط فستیوال تغییر داد و آن را با برندهای مختلف ترکیب کرد.
استوارت زمانی وارد بریتانیا شد که درست پس از آن بود که موسسه ویدیو بریتانیا بسیاری از عملکردهای شواری ویدیو بریتانیا را برعهده گرفت و فی رابرتز به عنوان رییس بنیاد ویدیو به آن پیوست. وی از رابرتز به عنوان یکی از عوامل توسعه برنامه‌‌هایش یاد می کند و می‌گوید اینجا بود که علاقه مشترک به استعدادهای جدید بریتانیا خیلی کارساز شد.
وی می‌گوید: من از سال‌ها پیش ارتباطی قوی بین برنامه‌ریزی خودمان و«ستارگان فردا» می‌دیدم و فکر می کردم کاملا طبیعی است که یک همکاری مشترک داشته باشیم.
یکی دیگر از تغییرات که در واقع چالشی بود که استوارت آن را از ماقبلان خود به ارث برده بود به مکان فستیوال ارتباط داشت. «اودن وست اند» که سال‌ها خانه فستیوال ویدیو لندن بود از سال ۲۰۱۴ تغییر کرد و فستیوال در سال ۲۰۱۵ شاهد برپایی جشن‌ها و بخشهای رقابتی در دو صحنه بزرگ «وود وست اند» شد . با یک فاصله ۳۰ دقیقه‌ای که با نمایش ویدیو‌ها به وجود آمد، این امکان ایجاد شد که استعداهای حاضر بتوانند در جلسات پرسش وپاسخ توانایی خود را بروز دهند.
ابتکارهای خاص برای افزایش فروش بلیت
مشاوره و همفکری با فستیوال‌هایی مثل تورنتو، ونیز و کن، موجب شد تا امسال برای اولین بار ۸۰۰ صندلی سینما در پارک‌ها توسط حراجی کریستیز تعبیه شود. گرچه هزینه این صندلی‌ها زیاد بود، اما شمار کاربرن افزایش یافت و شمار تهیه کنندگان بلیت از ۱۵۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۵ به ۱۸۵ هزار نفر در سال بعد رسید و تقریبا ۲۶ هزار بلیت بیشتر فروخته شد.
رشد فستیوال با وجود کاهش حمایت دولتی
رشد فستیوال در حالی رخ داد که پیش زمینه‌ای از کاهش حمایت دولتی وجود داشت و پایه این رقم به رشد و گسترش ویدیو‌های اکران اول در جشن سینمایی ارتباط داشت.
در این دوره ۳۱ جشن سینمایی و ارایه ویژه برای سال ۲۰۱۷ تدارک دیده شد که در مقایسه با ۱۶ عنوان جشن در دوارن ریاست هبرون، خیلی متفاوت است.
این در حالی است که در دوران استوارت میزان حمایت دولتی از ۴۵ درصد به ۲۲ درصد کاهش یافت. در حالی که حجم باکس آفیس ۸۵ درصد افزایش یافت. میزان حمایت‌های اسپانسری نیز از سال ۲۰۰۸ تاکنون ۵۳ درصد رشد یافت. هر سال به طور فزاینده‌ای توزیع کنندگان ویدیو هم به این جشنواره دعوت شداند تا در رویدادهای فرش قرمز ویدیو‌ها نیز حاضر شوند.
استوارت می‌گوید: رشد ما در حالی محقق شد که در عمل کاهشی در سوبسیدها به وجود آمد، در حالی که درهای فستیوال هر چه بیشتر به روی ویدیوسازان ومخاطبان گشوده شد.
استوارت به خوبی دو جایگاه و دو رل را برعهده گرفت وهم به عنوان مدیر برنامه مرکزاسترالیا برای «تصویر خلاق» در ملبورن (از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶) و نیز فستیوال ویدیو سیدنی از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ کار کرده بود.
در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ فستیوال ویدیو لندن به برگزاری سمپوزیوم‌های متعددی پرداخت که سال ۲۰۱۷ دیگر آنها را کنار گذاشت و به جای آن در سه حوزه اجتماعی از جمله مهاجران و تقسیمات اجتماعی توجه نشان داد که بیش از همه در ویدیوهای افتتاحیه یعنی «نفس بکش» و درام « قوی‌تر» ‌با بازی جیک جلینهال دیده شد.
از دیگر ویدیو‌های مهم حاضر در این دوره می‌توان به ویدیو «مرا به اسم خودت بنام» ساخته لوکا گوآدانینو، «کوچک سازی» ساخته الکساندر پین، «ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند» ساخته پل مک‌گیگان، «پایان سفر» ساخته سال دیب، «کشتن گوزن مقدس» ساخته یورگوس لانتیموس و «پرواز آخرین پرچم‌« ساخته ریچارد لینکلیتر و «توهیچوقت واقعا اینجا نبود» ساخته لین رامسی اشاره کرد.
از سال ۲۰۱۵ این فستیوال به مجموعه‌ای از حوزه‌های دیگر هم توجه نشان داده که مرتبط با همین صنعت هستند و شامل تلویزیون، هنر، موسیقی و بازی می‌شود.
مشارکت کنندگان امسال در این بخش‌های ویژه شامل نیتن ساونی موسیقیدان، ایان مک یوون نویسنده، جولین رزفیلد هنرمند تصویر پرداز، جان نات روپ هنرمند در عرصه واقعیت مجازی و دیوید فینچر ارایه کننده سریال جدید نتفلیکس با عنوان «شکارچی ذهن» هستند.
امسال شصت و یکمین دوره جشنواره ویدیو لندن با نمایش ۲۴۲ ویدیو برگزار شد. امسال ۲۹ ویدیو اکران اولیه جهانی خود را در این جشنواره تجربه ‌کردند. هشت ویدیو در سطح بین‌المللی برای اولین بار اکران ‌شدند و ۳۴ ویدیو برای اولین بار در اروپا اکران ‌شدند.
این دوره جشنواره دیشب (۱۵ اکتبر) به کار خود خاتمه داد.

[uniplace_links]

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

ملکانه - گروه سینمای جهان - وصال روحانی: نامزدهای نودمین دوره جوایز اسکار که معروف ترین و مهمترین و البته تبلیغاتی ترین و غیرقابل اعتمادترین جوایز سینمای جهان است، عصر فردا (سه شنبه) در شرایطی معرفی می شوند که لااقل پیش...
ملکانه:تیزر کلیپ «دارکوب» از آثار حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره ۳۶ کلیپ فجر را تماشا کنید. «دارکوب» سومین کلیپ سینمایی بهروز شعیبی در مقام کارگردان است که کلیپبرداری آن اواخر فروردین در تهران به پایان رسید. «دارکوب» توسط...
بانی ویدیو:بخش هایی از ویدیو «سرو زیر آب» ساخته محمدعلی باشه‌آهنگر و تهیه‌کنندگی حامد حسینی از آثار حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره ۳۶ ویدیو فجر را تماشا کنید.   در خلاصه داستان «سرو زیر آب » که ویدیونامه آن توسط...
اینکه جایزه گلدن گلوب بهترین کلیپ غیردراماتیک امسال به کدام اثر سینمایی می رسد، محل مناقشه ها و تردیدها بود ولی می شد از هفته ها پیش نام برخی کلیپ ها را که بر سایرین سنگینی کرده اند آورد...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب