جمعه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۵
»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   پیش‌بینی صنعت خودروی جهان در 2016
148 بازدید
۲۱ آذر ۱۳۹۴ , ساعت ۲۰:۵۹
پیش‌بینی صنعت خودروی جهان در 2016

پیش‌بینی صنعت خودروی جهان در 2016

با نزدیک شدن به سال نوی میلادی و آغاز سال ۲۰۱۶ بازار پیش‌بینی‌ها از وضعیت صنعت خودروسازی جهان داغ شده است. نشریه اکونومیست نیز طبق روال هر سال در ویژه‌نامه‌ای به پیش‌بینی روندهای صنعت خودروسازی جهان در سال نوی میلادی پرداخته است.

 

اکونومیست نوشت: سال ۲۰۱۵ میلادی را در شرایطی به پایان می‌‌رسانیم که خودروسازی جهان اتفاقات خوب و بد زیادی را در این سال پشت سر گذاشت. در سالی که گذشت نمایشگاه‌های خودروی دیترویت، فرانکفورت، توکیو و لس‌آنجلس، مدل‌های جدیدی از خودروهای پیشرفته جهان را به نمایش گذاشتند، فراخوان‌های گسترده بیش از ده شرکت خودروسازی جهان به‌خاطر نقص در کیسه‌های هوای تولید شرکت تاکاتا و رسوایی بزرگ شرکت فولکس‌واگن به‌خاطر تقلب در تست سنجش میزان آلایندگی خودروهایش، فقط تعداد محدودی از تحولات مهم حوزه خودرو بودند که در یک سال گذشته شاهدش بودیم.

توسعه، کاهش هزینه و خلاقیت به ندرت باهم یک جا جمع می‌شوند، اما در صنعت خودرو مجبورند که در کنار هم قرار بگیرند. این مساله تا حدودی به این دلیل است که بازارهای درحال توسعه نمی‌توانند امیدهایی را که خودروسازان به آنها دارند محقق کنند. فروش خودروهای سواری در اروپای مرکزی و شرقی در سال ۲۰۱۶ تا ۹ درصد رشد خواهد کرد. بازار روسیه که چندسالی است دچار مشکل است، بهبود خواهد یافت. اما در دیگر مناطق درحال توسعه رشد فروش خودرو حول و حوش ۴ تا ۵ درصد خواهد بود که اندکی بیشتراز میانگین ۴ درصد جهانی است. فروش خودرو در بازارهای توسعه یافته رشد کندی خواهد داشت، اما در اروپای غربی رشد ۳ درصدی در سال ۲۰۱۶ با توجه به استانداردهای پس از رکود رقم خوبی خواهد بود. فروش خودروهای برقی رشد سریعی خواهد داشت و در اروپا نزدیک به ۸۰ درصد رشد خواهد کرد. زمانی که فروش خودروی ارزان قیمت مدل ۳ تسلا در ماه مارس آغاز شود، فروش جهانی خودروهای برقی رشد دیگری را تجربه خواهد کرد.

به گزارش ملکانه، در سال ۲۰۱۶ مدل‌های جدید به صورت گسترده به بازار عرضه خواهد شد. فولکس‌واگن در دوره ۲۰۱۵-۲۰۱۶ حدود ۵۰ مدل در سال عرضه می‌کند، البته بدون درنظر گرفتن رسوایی تقلب در میزان انتشار گازهای آلاینده که به اعتبار این شرکت آسیب زده است. پلت‌فرم‌های پیشرفته‌تر جهانی به خودروسازان امکان می‌دهد برای پس‌انداز پول از قطعات استاندارد شده استفاده کنند و همزمان خودروها را مطابق با سلیقه محلی وحتی شخصی طراحی کنند. در جهان درحال توسعه، خودروسازان بین‌المللی کشورهای کلیدی را هدف قرار خواهند داد، برای مثال، بازار خودروی مکزیک در سال ۲۰۱۶ تا ۸ درصد رشد خواهد کرد؛ اما بازار چین موفقیت یا شکست چشمگیری نخواهد داشت. به‌دلیل اقدامات مبارزه با آلودگی هوا توسط دولت و مصرف‌کنندگان نگران در این کشور، بازار خودروی چین در سال ۲۰۱۶ فقط ۵ درصد رشد خواهد کرد. با این وجود پیشتازی بازار چین از بازار آمریکا ادامه خواهد یافت. در آمریکا رشد فروش اندکی کند خواهد شد. جنرال موتورز در احیا کردن بازار هند پس‌رفت خواهد کرد. این سومین خودروساز بزرگ جهان برای جلوگیری از زیان بیشتر یک میلیارد دلار دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند. گرچه این شرکت یک کارخانه را توسعه می‌دهد، اما کارخانه دیگری را خواهد بست. مازاد ظرفیت این شرکت بالاست. برنامه صادرات خودروهایی که در هند(و مکزیک، برزیل و چین) با هزینه کمتر تولید شده‌اند به بازارهای نوظهور کوچک‌تر هزینه‌های بیشتری را کاهش خواهد داد.

 

پیش‌بینی ۵ فناوری خودرویی برای ۲۰۱۶

تحلیلگران انتظار دارند پیشرفت‌های تکنولوژی در حوزه خودرو در سال ۲۰۱۶ دستاوردهای نوینی را با خود به همراه بیاورد براین اساس ۵ پیش‌بینی را برای پیشرفت تکنولوژی صنعت خودرو در سال آینده مطرح کرده‌اند. در زیر به این تکنولوژی‌ها که از آخر به جزییات آن پرداخته شده، اشاره می‌شود:

 

۵- اپل کارپلی/ اندروید آتو: خریداران خودروها خواهان جدیدترین تکنولوژی‌ها هستند، اما سیستم‌های پیچیده و غیرمعقولی که توسط خودروسازان مختلف ارائه می‌شود، آنها را مایوس می‌کند. تکنولوژی‌های کارپلی اپل و آتو اندروید گوگل نرم‌افزارهایی هستند که به‌طور خودکار به تلفن همراه راننده متصل می‌شوند و در هر مدل خودرویی که نصب شوند، صفحه نمایش جلوی داشبورد مطابق با نرم‌افزار گوشی راننده عمل خواهد کرد و نه با سیستم از پیش تعیین شده توسط شرکت خودروساز.

 

۴- وزن سبک‌تر: در دو دهه گذشته خودروها به‌طور مستمر سنگین‌تر شده‌اند. اما امروزه به‌دلیل پیشرفت در طراحی و ساخت، خودروسازان درحال معکوس کردن این روند هستند. علاوه بر فورداف-۱۵۰ مدل ۲۰۱۵ که در مقایسه با همتایان خود ۷۰۰ پوند از وزن خود را از دست داده است، در سال ۲۰۱۶ مدل‌های دیگری هم در این مسیر قرار می‌گیرند. مدل جدید مزدا میاتا ۱۴۸ پوند سبک‌تر از مدل‌های قبلی است، در مدل جدید بی‌ام‌و سری ۷ از فیبر کربن استفاده شده و از وزن این خودرو ۱۹۰ پوند کاسته شده است.

 

۳- موتورهای توربو: ظرف چند سال خودروسازان سراسر جهان متوجه شده‌اند که اضافه کردن سیستم القایی به موتورهای کوچک‌تر به معنی افزایش قدرت موتور بدون ازمیان رفتن بهره‌وری سوخت است. در این سیستم القای الکتریکی به بدنه موتور موجب جذب حداکثری بنزین در سیلندر می‌شود. درنتیجه، خودروسازان سراسر جهان از موتورهای توربوشارژر استفاده خواهند کرد.

 

۲- کنترل حرکات بدن: مدل جدید بی‌ام‌و سری۷ دارای یک تکنولوژی استاندارد حساس به حرکات بدن است که به راننده امکان می‌دهد ابزاری مانند استریو، سیستم گرمایش و سرمایش و بلوتوث را از طریق حرکت دادن دست خود در فضا کنترل کند. این تکنولوژی که اکنون فقط در سری۷ بی‌ام‌و وجود دارد و در سال ۲۰۱۶ بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، احتمالا تا سال ۲۰۲۵ در همه خودروها مرسوم خواهد شد.

 

۱- خودکاری بیشتر: گرچه خودروی مرسدس بنز کلاس اس دارای سیستمی است که به پارک خودرو کمک می‌کند و یک سیستم ناوبری پیشرفته دارد که به این خودرو امکان می‌دهد کم و بیش خودش را براند، اما بی‌ام‌وی سری۷ سیستم‌های پیشرفته‌تری دارد و در حالی که راننده خارج از خودرو است، می‌تواند به‌طور خودکار پارک کند. سال آینده همچنین سیستم آتوپایلوت تسلا به بازار عرضه می‌شود. الون ماسک، مدیرعامل تسلا ادعا کرده است با این سیستم می‌توان فاصله دو شهر سانفرانسیسکو و سیاتل را پیمود بدون آن که راننده دست به فرمان بزند.

 

 
منبع: دنیای اقتصاد

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

نحوه نوشتن متن چک ضمانت حسن انجام کار
برای دادن چک به کارفرما که برای ضمانت دریافت می کنند، چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ نحوه نوشتن متن چک ضمانت حسن انجام کار؟ آیا ویزیتور در شرکت ها باید دارای ضامن چک یا سفته باشد؟ ...
واگذاری پروانه اپراتور تلفن همراه سوریه به ایران
به نقل از ایلنا، به منظور تعمیق، تحکیم و توسعه روابط و گسترش مناسبات، 5 سند همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه امضا شد. واگذاری پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی، واگذاری ...
ایران باعث رونق بی سابقه فروش جهانی پژو-سیتروئن شد
عوامل ژئوپلتیک، گاهی موجب خوشبختی و رشد اقتصادی شرکت های صنعتی و بازرگانی در جهان می شود. در این رابطه، گروه خودرو سازی فرانسه موسوم به "پی ای اِی" که سازنده مارک های معروف "پژو" ...
شوک تازه در بازار؛ افزایش قیمت کالاهای اساسی!
در حالی که از اوایل سال‌جاری قیمت اساسی‌ترین کالاهای مورد نیاز مردم همچون برنج با گرانی روبه‌رو بوده است به بهانه افزایش سرمای هوا طی روزهای اخیر قیمت برخی کالاهای اساسی مانند گوشت، مرغ و ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • مطالب مرتبط

  • دانلود آهنگ جدید گروه سون 7 به نام دیره + موزیک ویدئو دانلود آهنگ جدید علیرضا روزگار به نام کافه دانلود آهنگ جدید مجید خراطها به نام چجوری تونستی دانلود ریمیکس آهنگ مانی رهنما به نام تحملم کن دانلود آهنگ جدید رضا صادقی به نام ندیدنت
    جدیدترین ترانه ها
  • مطالب اخیر

  • دسترسی سریع