»   اخبار سیاسی  »   پیام نوروزی اوباما/فال حافظ رئیس​جمهور آمریکا: نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد
۲۹ اسفند ۱۳۹۱ , ساعت ۱۱:۱۵

پیام نوروزی اوباما/فال حافظ رئیس​جمهور آمریکا: نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد

رئيس‌جمهور آمريکا باز هم مانند سال‌هاي گذشته، در آستانه نوروز، مقابل دوربين اداره اطلاع‌رساني کاخ سفيد نشست تا متن آماده‌شده از سوي مشاوران ديپلماسي عمومي خود براي نوروز را براي ايرانيان بخواند و از “بهار تازه” دم بزند و براي عقب‌نشيني‌هاي ديپلماتيک، اقتصادي و سياسي بيشتر در موضوع هسته‌اي کشورمان، چراغ سبز نشان دهد

اين پيام همچنين بيش از آنکه خطاب به ايرانيان باشد، پاسخي منفي به درخواست‌هاي مکرر رژيم صهيونيستي براي تشديد مواضع خصمانه واشنگتن عليه تهران در آستانه سفر اوباما به تل‌آويو بود که در قالب “پيام نوروزي خطاب به مردم و مقامات ايران” مطرح شد.
اوباما در اين پيام، چند بار هم به کليدواژه‌هايي چون “بهار” و “بهار تازه” و “جشن نوروز!” اشاره کرده که مدتي است از سوي برخي در داخل کشور نيز به‌شدت مورد تأکيد قرار مي‌گيرد.
اوباما که “والري جارت” مشاور شيرازي‌تبار ارشدش در امور ايران، پيش از اين از علاقه‌اش به شيراز سخن گفته بود، اين بار براي پيام خود، تفألي هم به حافظ شيرازي، زده است. شعري هم که در فال حافظ خطاب به اوباما براي سال نو آمده، حاوي همين مضمون است: «درخت دوستي بنشان که کام دل به بار آرد/ نهال دشمني برکن که رنج بي‌شمار آرد»
بايد منتظر ماند و ديد که اوباما و دولتش در سال 1392 هجري خورشيدي در قبال اين توصيه حافظ چگونه عمل مي‌کنند و آيا نهال دشمني خود با ايرانيان را که با مانع‌تراشي‌ها و توطئه‌هاي واشنگتن عليه مردم ايران به درختي تناور تبديل شده از بيخ خواهند کند يا همچنان بر رويه سابق خود پاي خواهند فشرد.
پيام اوباما همچنين حاوي نکات جالب ديگري هم هست. در اين پيام که دو روز زودتر از سال تحويل شمسي، در آستانه جشنواره بزرگ هسته‌اي ملي در روز 20 فروردين ماه 1392 و همزمان با نشست کارشناسي معاونان تيم‌هاي مذاکره‌کننده جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5 در استانبول ترکيه منتشر شده، به موضوع هسته‌اي کشورمان نيز اشاره شده است.
به گفته کارشناسان، پيام نوروزي اوباما را مي‌توان چراغ قرمزي به رژيم صهيونيستي در آستانه سفر وي به سرزمين‌هاي اشغالي و همزمان چراغ سبز وي در ادامه عقب‌نشيني‌هاي اخير کاخ سفيد در مقابل گام‌هاي قدرتمند ايران در موضوع هسته‌اي ارزيابي کرد آنجا که گفته است: «همان‌گونه که من هميشه گفته‌ام، ايالات متحده ترجيح مي‌دهد اين مسئله را به طور صلح‌آميز و ديپلماتيک حل کند؛ اگر واقعاً آن گونه که رهبران ايران مي‌گويند “برنامه هسته‌اي شان مقاصد صلح‌آميز دارد” در اين صورت، اساسي براي راه‌حل عملي وجود دارد، اين يک راه حلي است که به ايران دسترسي به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي را مي‌دهد و همزمان براي هميشه، پاسخگوي پرسش‌هاي جدي جامعه جهاني در مورد ماهيت واقعي برنامه هسته‌اي ايران است. ايالات متحده در کنار ساير اعضاي جامعه جهاني، آماده است به اين گونه راه حل دست يابد. يافتن راه حل، کاري آسان نخواهد بود. اما اگر بتوانيم، مردم ايران مي‌توانند مزاياي مبادلات بازرگاني بيشتر و روابط با کشورهاي ديگر ازجمله ايالات متحده را ببينند».
وي گفته است: «همان‌گونه که پدران و اجداد شما در طول تاريخ، دنياي علم و هنر را غني کرده‌اند همه کشورها از استعداد و خلاقيت مردم ايران بهره خواهند برد، به ويژه جوانان شما. هر روزي که ارتباط شما با ما قطع است روزي است که ما با هم کار نمي‌کنيم، باهم نمی‌سازيم، نوآوري نمی‌کنيم و فرصت ساختن آينده‌اي پر از صلح و کاميابي را که در قلب اين جشن است نداريم.»
اوباما همچنين در آستانه سفر به تل‌آويو، پيام غيرمستقيمي هم به “بنيامين نتانياهو” نخست‌وزير تندرو اين رژيم داد که به‌تازگي خواستار تشديد مواضع خصمانه رئيس‌جمهور آمريکا عليه تهران شده بود. اوباما در پايان پيام نوروزي خود در واکنش به اين درخواست نتانياهو، اين‌گونه جواب داد: «همزمان با آغاز بهاري تازه، من همچنان اميدوارم که دو کشور ما بتوانند از تنش را پشت سر گذاشته و فراتر روند و من همچنان به تلاشم براي رسيدن به آغازي نو ميان کشورهاي‌مان ادامه خواهم داد که حاصلش دوستي و صلح ميان دو کشورمان باشد.»

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

رئیس‌جمهور وارد مجلس شد ...
قوامی: برنامه بیطرف برای رفع تنش‌های بین استانی ناشی از مشکلات آب چیست؟ ...
گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو ...
نماینده تبریز: برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو مطابقت ۸۷ درصدی با اسناد بالادستی دارد ...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام دیوونه

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام دیوونه

    دانلود آهنگ جدید میثم ابراهیمی با نام نگاه تو دانلود آهنگ جدید شهاب مظفری بنام قسم دانلود آهنگ جدید رضا شیری به نام با معرفت دانلود آهنگ جدید امیر تتلو بنام منم با نداریم
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب