»   اخبار سیاسی  »   پیام آمریکا توسط عمان به ایران آمد؟!
۸ شهریور ۱۳۹۲ , ساعت ۲:۱۰

دانیل گرابر:

پیام آمریکا توسط عمان به ایران آمد؟!

ایران با این قرارداد گازی و فروش نفت خود به عمان به یکباره به تاخت و تاز در این میدانی که آمریکا تعریف کرده، خواهد پرداخت. در واقع هیأت عمانی در سفر خود به تهران، حامل پیامی از سوی آمریکا بودند.

اردبیل نیوز: ایران با این قرارداد گازی و فروش نفت خود به عمان به یکباره به تاخت و تاز در این میدانی که آمریکا تعریف کرده، خواهد پرداخت. در واقع هیأت عمانی در سفر خود به تهران، حامل پیامی از سوی آمریکا بودند.

به گزارش «تابناک»، «دانیل گرابر» تحلیلگر مسائل سیاسی و اقتصاد انرژی در مطلبی پیرامون قرارداد اخیر گازی میان ایران و عمان به نکته ظریفی در این قرارداد اشاره کرده و می‌کوشد تا از یک جنبه کاملا متفاوت به این قرارداد گازی نگاه کند.

تلاش این تحلیلگر بر آن است که جدای از تبلیغات صورت گرفته پیرامون این قرارداد گازی در رسانه‌های داخل و خارج از ایران، پیام مهمی را که در درون این قرارداد گازی نهفته است، به مرکز توجه منتقل کند.

وی در بخش‌هایی از این مطلب آورده است:

قرارداد گازی که هفته گذشته بین ایران و عمان به امضا رسید، بازتاب‌های گسترده‌ای در میان رسانه‌های داخلی و خارجی و همچنین محافل سیاسی و اقتصادی داشت.
قراردادی که ‌طولانی مدت برای صدور گاز ایران به عمان به امضا رسید، به باور بسیاری جار زدن تحولی بود که در قرارداد مسکوت مانده از سال ۲۰۰۷ به وجود آمده بود؛ تحولی که گویا زنگنه به دنبال آن و امثال آن در صنعت نفت و گاز ایران است.

این قرارداد مورد استقبال طرف عمانی نیز قرار گرفت و وزیر انرژی این کشور گفت‌ ‌هر دو طرف برای عملی کردن قرارداد خط لوله زیر‌دریایی انتقال گاز به عمان، بسیار «مشتاق هستند».

اما پیام مهمی که پشت این قرارداد گازی میان ایران و عمان بسته شد، صرف‌نظر از تبلیغات وسیعی که پیرامون آن در ‌رسانه‌های داخلی و خارجی صورت گرفت چه بود؟

از چند جنبه دیدار نمایندگان عمان با مقامات ارشد ایرانی، رویداد نادری به شمار می‌آید. ایالات متحده آمریکا، عمان را ‌متحد با سابقه و قدیمی در منطقه می‌شناسد که بخشی از واردات نفت آمریکا از این کشور انجام می‌گیرد.

پیش از این، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که بازارهای نفت عمان و خدمات مربوط به آن باید همچنان توسعه یابد؛ این به معنی آن است که ایران با این قرارداد گازی و فروش نفت خود به عمان به یکباره به تاخت و تاز در این میدانی که آمریکا تعریف کرده، خواهد پرداخت. در واقع هیأت عمانی در سفر خود به تهران، حامل پیامی از سوی آمریکا بودند که مقامات ایرانی در این زمینه، واکنش و سخنی ابراز نکردند.

این امر به معنای آن است که با توجه به آن که به باور بسیاری از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی، پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ایران، ایالات متحده چندان روی خوشی به چهره تازه راه یافته به رأس دولت در ایران ـ که خود را معتدل نیز معرفی می‌کند ـ نشان نداده، اکنون توپ در زمین ایران افتاده است.

هم‌اکنون این که حسن روحانی در خصوص خارج کردن ایران از انزوا جدی است و توان آن را به خوبی دارد، یا آن که تنها به گونه‌ای در حال پیش بردن بازی است که برد خود را در آن «القا» کند تفاوتی در وضعیت ایجاد نمی‌کند.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب