»   اخبار سیاسی  »   پورمحمدی: معضل بدحجابی با چماق به جایی نمی‌رسد/ پرداخت یارانه 250 هزار تومانی حرف زدن از روی هوا است
۲۴ فروردین ۱۳۹۲ , ساعت ۲۲:۲۱

پورمحمدی: معضل بدحجابی با چماق به جایی نمی‌رسد/ پرداخت یارانه 250 هزار تومانی حرف زدن از روی هوا است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: امروز عارضه بداخلاقی زیرساخت تحولات فرهنگی کشور را دچار آسیب کرده است و بنده آمده‌ام بداخلاقی‌ها را یا بر اندازیم و یا کم کنیم. این کار را نیز باید از خودمان شروع کنیم و از خود شروع کرده‌ام.

اردبیل نیوز: حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور پیش از ظهر شنبه با حضور در همایش سراسری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کشور که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) گفت: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند در یک پیچ تاریخی قرار داریم که برای عبور از این پیچ نیازمند دو بال «حماسه سیاسی» و «حماسه اقتصادی» هستیم. وقتی مقام معظم رهبری از حماسه سیاسی و اقتصادی سخن به میان می‌آورند یعنی امکان خلق آن وجود دارد. چرا که اگر امکان خلق نبود، حتماً ایشان چنین تعبیری را به کار نمی‌بردند.
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: این‌که مقام معظم رهبری سال گذشته را به عنوان سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام‌گذاری کردند یعنی این موضوع امکان تحقق داشت.البته به این شعار به درستی عمل نشد و متأسفانه امروز به خاطر عدم دقت و عدم پیروی از شعار سال مشکلات زیادی گریبان‌گیر ما شده است. اما بیان مقام معظم رهبری حکایت از آن دارد که افزایش تولید و حمایت از کار و سرمایه ملی عملی است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این‌که حماسه نیازمند فکر، احساس، انگیزه جدی و موتور محرک است، گفت: احساس، تفکر و انگیزه نقطه مشترکی است که می‌تواند بین همه به وجود بیاید ولی موتور محرک حماسه نیازمند یک انرژی ویژه است که حضور جوانان است. در صحنه‌های مختلف انقلاب از پیدایش تا امروز حضور جوانان و پیشتازی آنان در حماسه‌ها مشاهده می‌شود.
وی در بخش دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: امروز اگر می‌خواهیم حماسه‌ای که انتظار می‌رود تحقق یابد باید به نیروی جوانان متکی باشیم. جوانان باید شور و نشاط خود را به میدان بیاورند و نسبت به محافظه کاری حساسیت به خرج دهند.

هدایت سرمایه کشور به سمت تولید و اشتغال
عضو ائتلاف اکثریت اصول‌گرایان در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه بلند مدتی برای بهبود وضع اقتصادی کشور دارید، گفت: هر کسی بخواهد رئیس جمهور شود مهم‌ترین موضوع اقتصاد است. نقطه کانونی عبور از مشکلات کشور اقتصاد است. ما برای عبور از این مرحله به دو بال نیازمندیم که یکی حماسه سیاسی است که گام اصلی آن در 24 خرداد شکل می‌گیرد. اساس حماسه سیاسی در دو ماه و نیم آینده اتفاق می‌افتد. بخش بعدی حماسه اقتصادی است و همه محور کار در تداوم راه اقتصادی است و باید بساط اقتصادی را سامان دهیم. الآن مشکلات اقتصادی را می‌دانیم؛ اقتصاد دچار رکود و تورم است که هر کدام به تنهایی بود می‌توانستیم به راحتی و با هزینه کمتر چاره کنیم. ولی چون این دو معضل با هم عجین شده است شرایط سختی به وجود آورده است. رکود منجر به کاهش اشتغال شده است و از هر طرف شرایط کشور را در تنگنا قرار داده است. باید کشور را از رکورد خارج کنیم. موتور خروج از این وضعیت تولید، گسترش اشتغال و هدایت سرمایه به سمت تولید و اشتغال است که هم رکود را از بین می‌برد و هم تورم را.

تنها مسئولی هستم که با تمام فعالان اقتصادی جلسه دارم
وی افزود: در سه سال اول دولت نهم در دولت حضور داشتم که لحظه به لحظه در جزییات کار بودم. نزدیک به چهل روز بعد از کنار گذاشته شدن از دولت وارد سازمان بازرسی شدم که به این واسطه در جریان اطلاعات ریز مشکلات کشور، موانع و چالش‌ها قرار گرفتم. یکی از مشکلات عمده کشور که دغدغه مقام معظم رهبری نیز بود بحث اقتصادی است. از این جهت تلاش کردیم در سازمان بازرسی معضلات بخش اقتصاد کشور را دنبال کنیم. چون ناچار بودیم اطلاعات اقتصاد کشور را بگیریم تا بتوانیم بر دولت نظارت کنیم. ناچار بودیم با چالش‌های اقتصادی کشور روبرو شویم. بنده تنها مسئولی هستم که با تمام فعالان اقتصادی در تمام رشته‌ها جلسه دارم. به خاطر شرایط کاری مان در سازمان بازرسی کل کشور با تمام فعالان اقتصادی استان‌های کشور جلسات منظم و مکرر داریم و سعی کردیم مشکلات را واقعی دیده، دقیق ارزیابی و کالبد شکافی کنیم و لایه‌های پنهانی آن را که شاید دیگران کمتر ببینند را شناسایی کنیم. با توجه به این تجارب برنامه انتخاباتی خود را تدوین کردم که شش ماه روی آن کار کارشناسی کرده و با متخصصین بخش‌های مختلف مشورت کردیم؛ در این برنامه سعی کردیم به خصوص به بخش صنعت(نفت)، معدن، کشاورزی و بخش‌های درآمد ساز مثل توریسم را به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم که طی چند روز آینده این برنامه منتشر می‌شود. انتظار داریم بدنه دانشجویی درباره این برنامه وارد بحث شوند و چنانچه نظری دارند آن را به ما منعکس کنند.

برای تحقق تولید باید مجوز‌ها، تسهیلات و کارسازی‌های اداری روان شود
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سؤال که درباره تولید و اشتغال چه برنامه‌ای دارید، گفت: باید سیاست‌های ما روی تولید متمرکز شود. اولین گام برای این کار اصلاح زیرساخت‌های تولید است. یعنی اول باید مجوز‌ها، تسهیلات اداری، کارسازی‌های اداری برای تحقق تولید روان شود. متأسفانه امروز این کار ساده نیست و اگر کسی بخواهد یک کار تولیدی کند باید از هفت خوان‌های زیادی عبور کند که با هزینه‌های نسبتاً بالا صورت می‌گیرد و رقابتی بودن را از تولید گرفته است. این‌که دولت احمدی نژاد علی رغم میل خود نتوانست آنچنان به تولید بپردازد به جز انگیزه‌ها، مشکل نظام بانکی است؛ تا نظام بانکی اصلاح نشود تولید لنگ است؛ تا نظام مالیاتی و بیمه کشور اصلاح نشود تولید مشکل دارد؛ تا نظام تعرفه، واردات و اظهارنامه اصلاح نشود عملاً تولید ناکام خواهد بود. بیست سال است که گفته می‌شود نظام بانکی اصلاح می‌شود. از زمان آقای هاشمی دولت این بحث را مطرح می‌کند ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته است. در این شرایط است که تخلف سه هزار میلیاردی راحت در کشور اتفاق می‌افتد. در ارتباط با این پرونده به بانک مرکزی گفتیم از روند این فساد گزارشی به ما بدهد که گفتند که ما گزارش نداریم و باید اطلاعات آن را جمع کنیم و سپس به سازمان بازرسی گزارش کنیم. این در حالی است که در دنیا نمی‌توان 5 هزار دلار را جابجا کرد و بانک مرکزی آمریکا خبر نداشته باشد. ولی 2800 میلیارد دلار ال سی جعلی در کشور جابجا شده است اما بانک مرکزی خبر نداشت و توانایی این‌که از روند این جابجایی گزارش بدهد را ندارد. الآن در تمام دنیا بانک مرکزی مسئول کنترل جابجایی و فساد بانکی است.
وی با بیان این‌که بنابراین مجاری کنترل کننده سلامت و موتور محرک در کشور ما باید اصلاح شود، گفت: اگر با فساد مبارزه نشود تولید زمین گیر خواهد بود. نمی‌توان به تولید رسید ولی با فساد مبارزه نکرد. دنیای امروز غرب فساد را همه جا توسعه می‌دهند ولی اجازه نمی‌دهند خودشان دچار فساد شود. فساد اخلاقی بی نهایت آزاد است اما اجازه نمی‌دهند کوچک‌ترین فساد مالی رخ دهد.

اعتماد، خوش بینی، امید و باورهایمان در کشور سست شد
بازرس کل کشور در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین مشکل فرهنگی کشور را چه می‌دانید، گفت: مشکلات فرهنگی کشور زیاد هستند اما مهم‌ترین آن این است که اعتماد، خوش بینی، امید و باورهای مان در کشور دارد سست می‌شود که اگر اتفاق بیفتد همه نکات مثبت ما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. دشمنان هم روی این نکته برنامه ریزی می‌کنند.دشمن دنبال بی دینی ملت نیست، بلکه دنبال کشتن اعتماد در کشور است. این بدبینی‌ها و فاصله‌ها آفت اصلی فرهنگ امروز کشور است. کانون تحول فرهنگی پیامبر(ص) اخلاق والا است. اخلاق موتور فرهنگ است و اگر اخلاق کنار برود همه چیز راکد می‌شود. اگر اخلاق بخواهد مناسبات فرهنگی افول خواهد کرد. پیامبر(ص) نیز به عنوان یک وصف اخلاقی یعنی محمد امین(ص) شناخته شده است.

به رایی که از طریق دروغ، کلک، تخریب و اقدامات ماجراجویانه حاصل شود، نیاز ندارم
وی ادامه داد: امروز عارضه بداخلاقی زیرساخت تحولات فرهنگی کشور را دچار آسیب کرده است و بنده آمده‌ام بداخلاقی‌ها را یا بر اندازیم و یا کم کنیم. این کار را نیز باید از خودمان شروع کنیم و از خود شروع کرده‌ام. بنده به ستادهای خود گفته‌ام من رأی حلال می‌خواهم. به رأی که از طریق دروغ، کلک، تخریب و اقدامات ماجراجویانه حاصل شود، نیاز ندارم. پیروزی قطعی ما در انتخابات آینده انتخاب مسیر درست است. اگر پیروزی ظاهر نصیب ما شد گام برای تحرک بعدی است. با رأی حلال می‌شود عمل سالم کرد و خداوند برکت می‌دهد. کشور ما درآمد زیادی داشت اما خیلی جاها برکت نکرد. باید جستجو کنیم که چه کردیم که درآمدهای این کشور برکت نکرد. اگر به اخلاق توجه کنیم تلاش ما به بار خواهد نشست.
پورمحمدی در خصوص این سؤال که برای رتبه‌های منفی ایران مثل بی حجابی و طلاق چه برنامه راهبردی را در دولت به کار خواهید برد، گفت: در دنیا برای رتبه بندی، حجاب را در نظر نمی‌گیرند. اما این مشکلات به عنوان یک عارضه به ما فشار می‌آورد. فشار زیاد است اما پایداری جامعه ما همچنان بالا است. شرایط امروز جوانان خیلی سخت تر از اول انقلاب است. دنیا فوق‌العاده از شما جوانان وحشت دارد. امروز ما با تهاجم گسترده فرهنگی غرب مواجه هستیم که در مقابل این همه پایداری انجام می‌شود. یک نمونه از پایداری جوانان استقبال گسترده از مراسم‌های اعتکاف شهرهای مختلف است که گاهی اوقات جای کافی برای حضور همه آنان فراهم نیست.

معضل بدحجابی با چماق به جایی نمی‌رسد/ ترویج حجاب و عفاف نیازمند ابزار فرهنگی است
وی بخشی از مشکلات فرهنگی را ریشه در اقتصاد دانست و گفت: باید راه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مشکلات فرهنگی را درمان کرد. در خصوص معضل بد حجابی نمی‌توان با چماق راه به جایی ببریم. ترویج حجاب و عفاف نیازمند ابزار فرهنگی است. البته نباید بی تفاوت از کنار این معضل‌ها گذشت. چرا که ما الآن 20 سال منتظر یک فکر اساسی در این زمینه هستیم که صورت نمی‌گیرد. در دوران وزارت کشور با رئیس جمهور مشورت کردم و اعلام کردم آمادگی دارم وضعیت حجاب کشور را سامان ببخشم.چون رئیس شورای اجتماعی کشور نیز وزیر کشور است خدمت رهبری رسیدیم و از ایشان نیز اجازه گرفتیم. یک برنامه جامع در دست تدوین داشتیم که پس از مدتی از سوی دولت به ما اعلام شد که این حوزه مربوط به وزارت کشور نیست و باید حجاب را به دستگاه‌های فرهنگی سپرد. این موضوع نیازمند یک اراده جدی برای عمل و یک چشم انداز وسیع است. این‌که انتظار داشته باشیم با هجوم گسترده ضد فرهنگی و ضد اخلاقی معضل بی حجابی طی دو، سه سال از کشور رخت بر بندد، اشتباه است.

گردش شفاف اطلاعات در کشور لازمه یک مدیریت موفق است
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان دانشگاه‌های قم مبنی بر این‌که گردش آزاد اطلاعات در کشور وجود ندارد و اگر عوام بخواهند نسبت به یک مسئله اطلاعات بگیرند ابزار آن وجود ندارد. درباره فساد سه هزار میلیاردی شما اعلام کردید که بارها هشدار دادید ولی شبهه‌ای برای من به وجود می‌آید که شما به چه کسی گفتید و اگر به رئیس قوه قضائیه گفتید چرا اجازه داده شد این فساد شکل بگیرد؟ گفت: یک مدیریت موفق زمانی ایجاد خواهد شد و جامعه زمانی موفق خواهد شد که به جلو حرکت کند که گردش شفاف اطلاعات وجود داشته باشد و تا این اتفاق نیفتد عملاً نه نخبگان متوجه شرایط کشور خواهند شد و نه امکان نظارت دقیق فراهم خواهد شد و روزنه برای فساد فراهم خواهد بود. اگر با فساد مبارزه کنیم و اطلاع رسانی خوب داشته باشیم مدیران تلاش می‌کنند نقاط ضعف خود را جبران کنند. در این صورت مردم نیز به مسئولان امید خواهند داشت. بنابراین با گردش اطلاعات اعتماد مردم به مسئولان اتفاق می‌افتد که این از نقاط ضعف امروز کشور ما است.

جلب اعتماد عمومی بدون تحقق دولت الکترونیک اتفاق نمی‌افتد
پورمحمدی با بیان این‌که جلب اعتماد عمومی بدون تحقق دولت الکترونیک اتفاق نمی‌افتد، خاطرنشان کرد: باید آنلاین و در لحظه اطلاعات در دسترس همه قرار گیرد. با این روش بخش بزرگی از فسادها کنترل می‌شود. نظام اداری و تصمیم گیری کشور باید به اتاق شیشه‌ای برود. البته این حرف به معنای آن نیست که اسرار امنیتی و نظامی و مسایل طبقه بندی اطلاع رسانی عمومی شود. باید تمام جلسات مدیریتی بدون کم و کاست به مردم اطلاع داده شود که با کارهای زیرساختی اتفاق می‌افتد.

علی رغم گزارش سازمان بازرسی از تخلفات گروه آریا، بانک مرکزی به این گروه مجوز تاسیس بانک داده بود

وی در پاسخ به بخش دوم سؤال این دانشجو گفت: ما موظف هستیم گزارش تهیه کنیم و به دولت بدهیم. در خصوص پرونده سه هزار میلیاردی هم باید اشاره کنم که سازمان بازرسی پیوسته از نظام بانکی به دولت گزارش می‌دهد. گزارش مراحل قبلی فساد سه هزار میلیاردی و این تیم به صورت مکتوب به مدیران بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ارجاع داده شده است و سند آن وجود دارد. بنابراین سقف حرکت ما در سازمان بازرسی کل کشور تا بازرسی و تهیه گزارش و اعلام جرم است و ما نمی‌توانیم برخورد کنیم. در خصوص پرونده فساد سه هزار میلیاردی فساد عمده طی شش ماه آخر اتفاق افتاد. این تیم ظرف یک سال و نیم حدوداً هشتصد میلیارد تومان ال سی جعلی داشتند که بخشی را پرداخت کرده بودند ولی از حدود آخر بهمن سال 89 تا مرداد 90 هزار و هفتصد میلیارد تومان ال سی جعل کردند. تخلفات این تیم به بانک مرکزی و وزیر اقتصاد داده شده بود. در قدم بعدی این تیم خواستار تاسیس بانک شد؛ چرا که می‌خواستند با تاسیس بانک بدهی آن را پرداخت کنند که با دخالت سازمان بازرسی متوقف شد. جالب آنکه به رغم گزارش سازمان بازرسی در خصوص تخلفات قبلی این تیم، بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک نیز به آنان داده بود که حتی تابلوی بانک، شعبات و کارمندان بانک خود را آماده کرده بودند که با دخالت سازمان بازرسی متوقف شد.
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه حاضر در این همایش مبنی بر این‌که چطور می‌خواهید اخلاق را به جامعه تزریق کنید،گفت: من یک مثال زدم و گفتم باید رفتار اخلاقی را از خودمان شروع کنیم. اگر قرار است دولت بر پا کنیم باید خانواده دولت به اخلاق مقید باشد. خانواده دولت بسیار بزرگ است و اگر اصلاح مناسب و ارتقاء فرهنگی مناسبی در این خانواده حاصل شود می‌تواند در جامعه الگو و تأثیر گذار باشد. از سوی دیگر نباید نسبت به عارضه‌های ضد فرهنگی بی تفاوت باشیم. نباید از کنار این عارضه‌ها ساده گذشت. نباید این عارضه‌ها را توجیه و حتی به نحوی عرفی کنیم.

ب
اید نظام آموزشی کشور اصلاح شود
وی بحث آموزش و پرورش در فرهنگ سازی را حائز اهمیت دانست و گفت: اصلاح فرهنگ باید از خانواده، مهدکودک و آموزش و پرورش آغاز شود. آموزش و پرورش مجموعه‌ای از محفوظات و استدلالات را وارد ذهن بچه‌ها کرده و ذهن آنان را خسته می‌کند و طوری می‌شود که بعد از آنکه جوانان ما کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را گرفتند از مسایل جدی زندگی اطلاع زیادی ندارد. اگر مسئول شوم در کشور مطمئناً حجم کتاب‌های آموزشی را به نصف کاهش خواهم داد. باید به بچه‌ها یکسری اصول پیشرفت، دانش پایه و عنصر فعال زندگی را بیاموزیم. چطور یک فرزند 18 ساله غربی می‌تواند روی پای خود بایستد ولی یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی 30 ساله ما نمی‌تواند روی پای خود بایستد. آیا قرار است همه کسانی که دیپلم می‌گیرند وارد دانشگاه شوند؟! الآن نظام آموزشی سی، چهل سال قبل اروپا را در حال آموزش در کشور هستیم. جوان باید بداند یک عنصر موثر در جامعه است. چه کسی گفته است که باید یک جوان موثر حتماً باید لیسانس داشته باشد. کلی جوان فارغ‌التحصیل کارشناسی داریم که در تأمین مایحتاج زندگی خود در مانده است.
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که معلمان باید به فرزندان ما نظم، قانون‌مداری و احترام به جمع را بیاموزند، گفت: باید درس‌هایی مثل فیزیک که تخصصی هستند به دانشگاه‌ها موکول کنیم و ذهن جوان را با فرمول‌های سنگین این درس پر نکنیم. چرا که هنوز مشخص نیست این جوان قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارد یا خیر و آیا قرار است وارد حوزه تخصصی نیازمند فیزیک شود یا خیر.

شعار ستاد من رأی حلال است
عضو ائتلاف اکثریت اصول‌گرایان در خصوص این سؤال که منابع مالی و تبلیغاتی شما از کجا تأمین می‌شود؟، گفت: ما پول نداریم و نیازمند پول هستیم. من به تئوری قطره اعتقاد دارم. قطره قطره‌ها کارساز است. در این قطره‌ها اخلاص و امید است. اگر کسی پنج میلیون به ما بدهد که در آن اخلاص و امید باشد به اندازه پنجاه میلیون کار می‌توان کرد ولی اگر کسی پنجاه میلیون پول شبهه ناک بدهد نمی‌توان با آن کار شود. از این جهت شعار ستاد من رأی حلال است و به رغم این‌که نیازمند پول هستیم به دوستان ستاد هم اعلام کردیم که از منابع شبهه ناک استفاده نکنند. اما برخی به منابع لایزال متصل هستند و الحمدالله دارندگی و برازندگی.

حرف جامعه روحانیت مبارز این است که اصول‌گرایان در قالب ائتلاف حرکت کرده و به قرار و مدارهای ائتلاف پایبند باشند
پورمحمدی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا ائتلاف اکثریت اصول‌گرایان تحت حمایت از جامعه روحانیت مبارز است یا خیر، گفت: حرف جامعه روحانیت مبارز این است که اصول‌گرایان در قالب ائتلاف حرکت کرده و به قرار و مدارهای ائتلاف پایبند باشند. آیت الله مهدوی کنی نیز این را در جلساتی که با ایشان داشتیم تأکید کردند. اگر از این مرحله عبور کرده و هر کدام از ائتلاف‌های اصول‌گرایان یعنی ائتلاف سه‌گانه و ائتلاف اکثریت اصول‌گرایان خروجی خود را معرفی کنند در مرحله دوم اگر رقیب قوی داشته باشیم اصول‌گرایان باید یک خروجی داشته باشند ولی اگر رقیب قوی به صحنه نیاید، نمایندگان دو ائتلاف اصول‌گرایان وارد عرصه خواهد شد.
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سؤال که چه مزیتی در خود دیدید و خود را کاندیدا کردید و آیا به نفع کاندیدای اصلح کنار خواهید رفت، گفت: بنده فکر می‌کنم که در سال‌های پس از انقلاب تقریباً فرصت‌های بهتری برای آشنایی با مشکلات کشور نصیب من شده است که کمتر در اختیار کسی بوده است. تا سن سی سالگی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و تا پایان دفاع مقدس تقریباً در استان‌های مختلف کار کردم. پنج سال دادستان انقلاب خراسان بودم و تقریباً با تمام مشکلات این استان آشنا هستم. همچنین در مسئولیت‌های مختلف در استان‌های هرمزگان، خوزستان، کرمانشاه و… حضور داشتم و با بخش بزرگی از مشکلات این استان‌ها آشنا هستم. پس از آن هم وارد وزارت اطلاعات شدم؛ در وزارت اطلاعات هم در چند حوزه کار کردم. ابتدای امر بحث جنگ و مسئولیت ضد جاسوسی وزارت را بر عهده گرفتم که کار بسیار سنگینی بود. بعد هم رئیس تحلیل‌گری وزارت بودم و یک سال و نیم رئیس مرکز استراتژیک امنیت وزارت اطلاعات بودم و کار زیادی در این زمینه کردم.
وی افزود: جالب است بدانید ما قبل از تمام تحلیل‌گران داخلی و برخی تحلیل‌گران بین‌المللی فروپاشی شوروی را پیش بینی کردیم که این موضوع در وزارت اطلاعات ثبت شده است. زمانی که آقای دکتر روحانی دبیر شورای امنیت ملی بود چند بار به این مسئله اشاره کرد و اذعان داشت که پورمحمدی و تیم آن این پیش بینی را انجام داده بودند که برای پیشرفت کشور بسیار مهم است. بعد هم برای کسب آرمان‌های کشور در آن‌سوی مرزها نزدیک به ده سال در وزارت اطلاعات کار سنگین بین‌المللی انجام دادم و معاونت خارجی وزارت را بر عهده داشتم. بعد هم که از وزارت اطلاعات کنار گذاشته شدم به دفتر مقام معظم رهبری رفتم و مسئول دفتر سیاسی و اجتماعی مقام معظم رهبری را بر عهده گرفتم. بعد از آن هم به وزارت کشور آمدم و مسئولیت گسترده‌ترین حوزه مدیریتی را بر عهده گرفتم.
پورمحمدی با اشاره به برخی موفقیت‌های دوره مدیریتش زمان وزارت کشور گفت: فقط در حوادث غیر مترقبه، داستان زلزله بم را به سرعت تمام کردیم. از سوی دیگر وقتی که زلزله لرستان اتفاق افتاد به رغم این‌که قدرت زلزله نزدیک به زلزله بم بود و خرابی آن نزدیک به زلزله بم بود ولی با هوشیاری دوستان وزارت کشور تلفات انسانی این زلزله بسیار کمتر از زلزله بم بود. چرا که شب سیزده بدر با هماهنگی وزارت کشور دوستان ما مردم لرستان را از خانه‌ها با بلندگو خارج کردند و باعث شد که به رغم خرابی زیاد ولی تلفات انسانی کمی به نسبت زلزله بم داشتیم. در زلزله لرستان سی هزار خانه در یک سال و نیم ساخته یا بازسازی شد و یک رکورد زده شد و به خاطر این مدیریت، سازمان مدیریت بحران کلاً به وزارت کشور واگذار شد.

کسی شرایط امروز من را به لحاظ مدیریت ندارد

وی افزود: بعد از وزارت کشور هم به سازمان بازرسی آمده‌ام که نصیب هیچ کدام از مسئولین نشده است. البته با عدم میل این پست را قبول کردم. چرا که این شائبه مطرح بود که من قصد دارم از دولت انتقام بگیرم ولی با امر مقام معظم رهبری وارد این سازمان شدم ولی امروز خدا را شاکرم چرا که با یک حوزه دیگر از مسایل و مشکلات کشور آشنا شدم. به همین خاطر فکر می‌کنم هیچ کس به اندازه من این حوزه‌های مختلف را پشت سر نگذاشته است. این فرصتی بود که انقلاب در اختیار من گذاشته است و الآن وقت آن است که دین خود را ادا کنم. تردید ندارم هیچ کس شرایط امروز من را به لحاظ مدیریت ندارد. البته من سوپرمن نیستم. بلکه تجربه‌های بیشتر و متنوع تری را به نسبت سایرین پشت سر گذاشتم. اگر مورد انتخاب قرار گیرم که تلاش خواهم کرد به خلق خدمت کنم و اگر انتخاب نشوم خدا را شاکرم که مردم مرا معاف کردند و من هم وظیفه و دین خود را ادا کردم. بخش زیادی از تجارب من در بالاترین رده‌های اجرایی کشور بود. زمانی در وزارت کشور 139 هزار پروژه کشور را مدیریت می‌کردم. در آن زمان طرح آمایش و توسعه استانی را به راه انداختیم که بسیار وسیع بود. دوران وزارت کشور برای امنیت شرق و غرب کشور شورای توسعه غرب و شرق کشور را راه اندازی کردم ولی متأسفانه بعد از من ادامه پیدا نکرد.

تدوین‌کنندگان نامه به مقام معظم رهبری قصد ماجرا جویی نداشته و تنها خواستار دادن اختیارات ویژه به دولت بودند

عضو ائتلاف اکثریت اصول‌گرایان در پاسخ به سؤالی که به نامه وزرای دولت به مقام معظم رهبری اشاره داشت، گفت: آن نامه را 15 وزیر دولت نهم من جمله من امضاء کرده بودیم. مفاد آن نیز علنی نشده و کسی جز تهیه کنندگان آن باخبر نیستند و به صورت محرمانه خدمت مقام معظم رهبری ارسال شد. برخی آمده‌اند مسایلی را مطرح کردند تا این اقدام را تخریب کنند. آیا در این کشور 15 مدیر ارشد کشور حق ندارند به مقام معظم رهبری نامه بنویسند؟! آنچه روزنامه ایران درباره این روزنامه نوشت کاملاً دروغ بود. اصلاً قرار نیست جریان موازی با دولت شکل بگیرد. ما در این نامه تأکید کردیم که دولت نیازمند کمک است. اصلاً کسی نگفت اختیارات دولت را به کس دیگر واگذار کنید. تدوین‌کنندگان این نامه قصد ماجرا جویی نداشته و تنها خواستار دادن اختیارات ویژه به دولت بودیم و یکسری توصیه کردیم تا از این مرحله عبور کنیم. ما معتقد نیستیم کشور را می‌توان با ماجراجویی و دعوا پیش برد. این روش کسانی است که با ماجراجویی و دروغ این شبهه را انداختند.

آنان که وعده انتشار لیست مفاسد اقتصادی را به مردم داده بودند تا امروز چیزی ارائه ندادند
وی درباره سؤال دانشجویی که می‌گفت چرا لیست مفسدان اقتصادی که وعده آن داده می‌شود منتشر نمی‌شود، گفت: ما از لیست مفسدان اقتصادی و افشاء آن سخنی نگفتیم. آنان هم که وعده انتشار چنین لیستی را به مردم داده بودند تا امروز چیزی ارائه ندادند. نصف آنچه به عنوان لیست مفسدان اقتصادی به دستگاه قضایی داده شد زمین یک هکتاری و دو هکتاری و یک مواردی هم اختلافاتی بود که پرونده آن در دستگاه قضایی در حال رسیدگی بود. آنان که همواره به مردم وعده انتشار لیست مفسدان اقتصادی را دادند اگر حرف حساب داشتند می‌گفتند. اما نباید فراموش کرد که طی چند سال گذشته با بد سیاستی‌ها و اختلاف قیمت ارز پول‌های افسانه‌ای در اختیار عده‌ای گذاشته شده است. درباره این‌که گفته می‌شود سه، چهار هزار نفر پول‌های کشور را می‌برند خواهش می‌کنم عدد رقم مطرح کنند تا همه بدانند که این عده در چه دوره‌ای به این ثروت هنگفت دست پیدا کرده‌اند. با تأسف باید گفت عمدتاً این ثروتمندان طی چند سال اخیر و بعضاً با استفاده از سیاست‌های ناکارآمد توانستند جیب‌های خود را پر پول کنند.

آنان که اهل منتشر کردن هستند چرا فقط شعار می‌دهند و لیست خودشان را منتشر نمی‌کنند؟! این چرخه، چرخه فساد، انحراف و ضعف مدیریت است
این کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که «متأسفانه برخی می‌خواهند با شعار و ایجاد موج و هیجان کشور را پیش ببرند که موجب دغدغه و نگرانی مردم می‌شود» گفت: دیگر گرانی و تورم را نمی‌توان انکار کرد. پس چرا کسی پاسخگو نیست؟! بانکداری امروز نماد اقتصاد معیوب کشور ما است. الآن در کشور هر روز شاهد تاسیس بانک و مؤسسه مالی جدید هستیم تا پول عده‌ای به سود تبدیل شود. امروز در کشور فقط پول جمع می‌شود و کارخانه‌ها تولید نمی‌کنند. الآن اقتصاد ما به پول و سود پول منحصر شده است. باید کسی بیاید پاسخگوی این‌ها باشد. باید کسی بیاید و بگوید 600 میلیارد تومان درآمد ارزی سال‌های اخیر را کجا هزینه کردند؟
وی ادامه داد: نمی‌گوییم هزینه نشد ولی بگویند آیا به اولویت‌ها توجه کردند. آنان که اهل منتشر کردن هستند چرا فقط شعار می‌دهند و لیست خودشان را منتشر نمی‌کنند؟! این چرخه، چرخه فساد، انحراف و ضعف مدیریت است و ما آمده‌ایم این چرخه را بر گردانیم. ا گر توفیق پیدا کردیم این چرخه را بر گردانیم می‌توانیم به تدریج بگوییم اقتصاد به چه سمت و سویی می‌رود و چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم.

پرداخت یارانه 250 هزار تومانی حرف زدن از روی هوا است/اگر لازم باشد اطلاعات ریز عملکرد دولت درباره هدفمندکردن یارانه‌ها را می‌گویم
عضو ائتلاف اکثریت اصول‌گرایان در پاسخ به سؤال دانشجوی دیگری در خصوص وعده دولت مبنی بر پرداخت 250 هزار تومان یارانه به مردم گفت: راحت می‌شود برای جمع آوری دو رأی شعارهای ورشکستگی نظام اقتصادی را مطرح کرد. متأسفیم که این طور ناصادقانه با مردم روبرو می‌شوند. اگر لازم باشد اطلاعات ریز عملکرد دولت درباره هدفمند کردن یارانه‌ها را می‌گویم. بخشی از فعالیت‌های جاری و عمرانی کشور برای پرداخت یارانه‌ها هزینه شده است. اگر قرار باشد 250 هزار تومان یارانه بدهیم باید بنزین را 3000 تومان بفروشیم. مگر می‌شود از روی هوا حرف زد و به خاطر دو رأی شعار داد. باید این چرخه فساد که ما را به ناکجاآباد می‌برد را تغییر دهیم. این کار با حضور نخبگان جوان و آگاه اتفاق می‌افتد. و الا ما نیز یک رقابت ناهنجاری به راه خواهیم انداخت. چرا که هر کس برای هدفمندی یارانه‌ها یک عدد بزرگ‌تر مطرح می‌کند.
وی در پاسخ به این سؤال که دیدگاه شما در خصوص مذاکره با 1+5 و این‌که برخی گفته‌اند می‌توانند طی شش ماه بعد از ورود به دولت با آمریکا مذاکره کنند گفت: تا هر وقت نیاز باشد مذاکرات هسته‌ای باید ادامه پیدا کند. این حرف که می‌توان در فاصله شش ماه با آمریکا رابطه برقرار کرد مانند حرف کسانی است که وعده یارانه چند صد هزار تومانی می‌دهند.
پورمحمدی افزود: کسانی که وعده برقراری رابطه با آمریکا را می‌دهند حداقل باید تجربه حضور در یک مذاکره دیپلماتیک را داشته باشند و بعد این حرف را بزنند. بنده معتقدم تا زمانی که ما توان داخلی نداشته باشیم حتی دیپلمات‌های توانمند مان کاری از پیش نمی‌برند. باید توان داخلی ایجاد کنیم تا بتوانیم با دیپلمات‌های قوی خود توان چانه زنی بالا ایجاد کنیم. این‌که بخواهیم تسلیم شویم نیازمند شش ماه نیست بلکه طی ده روز نیز می‌شود تسلیم شد. باید منافع خود را در این مذاکرات در نظر گرفت.
وی در پاسخ به این سؤال که بر اساس چه مبنایی شما می‌خواهید نظام اداری کشور را اصلاح کنید، گفت: تحول اقتصادی کشور، تحول فعالیت‌های عمومی و اجرایی کشور منوط به اصلاح نظام اداری و نظام اقتصادی است. فرمول‌ها و تکنیک‌های این کار همان است که در دنیا تجربه شده است. اما مفاهیم، هدف‌ها، رویکردها الزاماً همان نیست. مثلاً آنان سخن از مشتری مداری می‌زنند اما ما می‌گوییم در کنار مشتری مداری باید تکلیف مداری را هم در نظر داشته باشیم. این نگاه اسلامی ما به تحول اداری است.

از نسل نخبه جوان برای تحول نظام اداری استفاده می‌کنم
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اگر توفیق پیدا کنم می‌خواهم یک نسل دانشمند، نخبه، سالم و جسور جوان را برای ایجاد تحول به مجموعه اداری کشور تزریق کنم. نه فقط یک لیست شغل ایجاد کنیم که تنها شامل فامیل‌ها و دوستان باشند. نظام اداری متعلق به ملت است و قوی‌ترین‌ها باید به این نظام وارد شوند تا بتوانند بهترین خدمت را به مردم کنند. این کار هر چند سخت است ولی شدنی است. من برای این کار خیز بزرگی در وزارت کشور برداشته بودم که با حمایت رهبری و رئیس جمهور مواجه شد ولی در مرحله اجرا در سازمان مدیریت و معاونت برنامه ریزی و مسئولیت نیروی انسانی ذبح شد. این ایده و برنامه وجود دارد، مقدمات آن کارشناسی شده است و اگر به دولت وارد شوم تصمیم دارم آن را اجرایی کنم.

نامه


آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...
مادر زهرا رهنورد صبح امروز دار فانی را وداع گفت. زهره کاظمی مشهور به زهرا رهنورد (زادهٔ ۲۸ مرداد ۱۳۲۴ در بروجرد) نویسنده، روزنامه‌نگار و هنرمند اهل ایران است. وی دکتریِ علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران...
عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اقدام شرکت سامسونگ مبنی بر عدم اعطای گوشی‌های این شرکت به ورزشکاران اعزامی کشورمان به المپیک زمستانی کره جنوبی، اظهار داشت: رفتار ناشایست...
ماجرای کمپین حجاب اجباری چیست ؟ در روزهای اخیر فعالیت هایی برای برهم زدن نظم و ایجاد هرج و مرج در تهران و برخی شهرها صورت گرفته است. این فعالیت ها که با نام کمپین حجاب اجباری در حال انجام است...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب