»   دانش و فناوری  »   پنجره‌های هوشمند در راه بازار
۲۹ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۳:۵۹

پنجره‌های هوشمند در راه بازار

پنجره‌های هوشمند در راه بازار
گروهی از محققان آلمانی نوعی پنجره هوشمند ساختند که با استفاده از ذرات آهن معلق در یک مایع، نور خورشید را در سطوح مختلف مسدود می‌کند و از آن انرژی می‌گیرد.

به گزارش ملکانهاغلب پنجره‌های هوشمند موجود در بازار از فناوری الکتروکرومیک بهره می‌برند، بدین معنی که در واکنش به سیگنال‌های الکتریکی که از سیم‌های درون شیشه دریافت می‌شود، میزان شفافیت آن‌ها تغییر می‌کند. 
اما در فناوری جدید از رویکرد متفاوتی استفاده شده است. برای ساخت این پنجره نانوذرات مغناطیسی آهن درون مایعی که در کانال‌های عمودی درون شیشه ریخته شده، به صورت معلق قرار گرفته‌اند. این نانوذرات قادرند شفافیت شیشه را در سطوح مختلف تغییر دهند و در صورت نیاز انرژی گرمایی خورشید را نیز جذب کنند. برای شفاف کردن پنجره کافی است کاربر آن را روشن کند تا آهن‌رباهای موجود در بدنه پنجره نانوذرات آهن را از مایع خارج کنند.
در این فناوری از انرژی الکتریکی استفاده نمی شود، اما با توجه به این که لازم است کانال‌هایی برای قرارگیری مایع درون ساختار شیشه تعبیه شود، تولید این پنجره‌ها کمی پیچیده تر از سایر فناوری های موجود در بازار است. 
هدف اصلی محققان از تولید این فناوری صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها است. در حال حاضر برای تولید انبوه این فناوری سرمایه‌گذاری شده و انتظار می‌رود در سال 2018 این پنجره به صورت تجاری به بازار عرضه شود.

منبع : ساینس دیلی


آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...
سامسونگ بیشترین میزان نیمه رسانای جهان را در سال ۲۰۱۷ مصرف کرده است ...
روشی برای دفع گرما از قطعات الکترونیکی با ترکیب نیترید بور با گرافن، ابزاری ساخته شده که می‌تواند گرما را با کارایی بسیار بالا از قطعات الکترونیکی خارج کند. به گزارش ملکانه : محققان آزمایشگاه پیر آیگرین در فرانسه با استفاده...
اطلاعات اولیه از مرسدس EQ C؛ اولین خودرو تمام الکتریکی بنز شکار شد ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب