رئیس یوفا معتقد است به ‌خاطر جریمه‌های سختگیرانه‌ای که برای برخی از باشگاه‌ها در نظر گرفته، شخصیتی حتی منفور است

سایت گل- میشل پلاتینی رئیس فرانسوی اتحادیه فوتبال اروپا اعتراف می‌کند که در همه جای این قاره فردی محبوب به شمار نمی‌‌آید و به ‌خاطر جریمه‌های سختگیرانه‌ای که برای برخی از باشگاه‌ها در نظر گرفته، شخصیتی حتی منفور است ولی او تمام اقداماتش را برای هرچه سالم‌تر کردن فوتبال انجام داده است.

به گزارش خبر اسپورت، پلاتینی که این روزها به فکر حضور در انتخابات سال 2015 برای ریاست فیفا است، تأکید کرد جریمه کردن باشگاه‌ها برای تبانی، نژادپرستی یا خرج‌های کنترل نشده می‌تواند فضایی عاری از خشونت، بی‌عدالتی و تقلب را در فوتبال ایجاد کند. به گفته پلاتینی یوفا با این اقدامات نشان داد که هنوز در برخی از اقدامات کُند و سست است ولی به هر حال برخی از باشگاه‌ها ناچار شده‌اند در ورزشگاه‌های خالی بازی کنند و یا بابت‌ نژادپرستی جریمه‌های مالی سنگین بپردازند و حتی به ‌خاطر تبانی از بازی‌های لیگ اروپا اخراج شده‌اند. پلاتینی در ادامه گفت: «می‌دانم هیچ‌کدام از این کارها من را محبوب نمی‌کند. این موضوع کاملاً واضح است ولی هدف من هم مشهور شدن نیست.

هدف من مسئولیت‌پذیری و انجام وظیفه است. من وظیفه دارم شرایطی ایجاد کنم که در آن آینده سالم فوتبال و رقابت‌های مهم آن تضمین شده باشد.» در بین مسائل حاد فوتبال اروپا، پلاتینی به موضوع تبانی اشاره کرد و همچنین دلالانی که واسطه ترانسفرهای بزرگ می‌شوند را عاملی برای هر چه بی‌روح‌تر کردن فوتبال دانست. او همچنین به گروه‌های افراطی در برخی از کشورها که روی سکوها دست به سر دادن شعارهای نژادپرستانه و سیاسی می‌کنند سخت هشدار داد.

پلاتینی مبدع سیستم جدیدی به نام بازی عادلانه مالی است که قرار است از فصل آینده در فوتبال اروپا اجرا شود و طبق آن تیم‌ها برای اینکه بتوانند در لیگ قهرمانان و یا بازی‌های لیگ اروپا حضور داشته باشند باید از نظر دخل و خرج باشگاه شرایط خوبی داشته باشند و هزینه‌های آنها تفاوت فاحشی با درآمدهایشان نداشته باشد. پلاتینی همچنین گفت که کلاهش را به احترام بایرن‌مونیخ که آخرین قهرمانی‌‌اش در سال 2013 را در مراکش به دست‌ آورد، برمی‌دارد.