»   یک خبر ویژه  »   پخش شمع در مساجد ؛ جلوه ویژه ای از تاسوعای حسینی در اردبیل
۲۳ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۳۳

پخش شمع در مساجد ؛ جلوه ویژه ای از تاسوعای حسینی در اردبیل

دوستداران نهضت عاشورا در اردبیل پیرو یک سنت کهن با مراسم پخش شمع در مساجد و تکایای این شهرستان یاد خیمه های تاریک اهل بیت سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش را در شب عاشورای سال 61 هجری قمری گرامی داشتند.

مراسم پخش و روشن نمودن شمع در مساجد اردبیل بیش از 600 سال است که در سرزمین مقدس و کهن اردبیل در روزهای تاسوعای هر سال برپا می شود.

از گذشته های دور بطور معمول چنین است که والدین اگر شمع برای فرزندان خود نذر نمایند تا سن جوانی و 18 سالگی برای هر سال از سن فرد یک شمع نذری در نظر می گیرند و پس از رسیدن فرزند به 18 سالگی تا زمانی که فرد در قید زندگانی است همه ساله تعداد 41 شمع نذری در مساجد پخش و روشن می نمایند.

علت آن که بیشینه تعداد شمع های نذری مخصوص روشن کردن در مساجد در روز تاسوعا 41 عدد تعیین شده است به شکل دقیق مشخص نیست ولی بعضی سالخوردگان اردبیلی بر این باورند که چون در چند قرن قبل در شهر اردبیل 41 باب مسجد وجود داشته به همین علت برای هر کدام از این مساجد یک شعله شمع نذر می نموده اند.

عزاداران اردبیلی به شکل انفرادی ؛ خانوادگی و یا به صورت گروهی و در قالب دسته های کوچکی که متشکل از اهالی هر محله است در مراسم پخش و روشن نمودن شمع شرکت می نمایند.

افراد در حالی که شمع های خاموش را در دست دارند به مکان مخصوصی که در راهرو و یا در فضای بیرون از مساجد و مقابل درب ورودی قرار گرفته اند وارد می شوند و درحالیکه بر خاندان نبوی و نیز شهیدان عاشورا صلوات می فرستند هر کدام یک شمع روشن می نمایند.

این مراسم بطور معمول با پای پیاده انجام می شود و عزاداران 41 مسجد را که در محله های گوناگون شهر و گاهی در مسافت طولانی از هم قرار دارند می پیمایند.

در میان عزادارانی که شمع پخش و روشن می نمایند گاهی مردان نوجوان ؛ جوان و حتی سالخورده ای مشاهده می شوند که با پای برهنه و بدون جوراب و کفش مسیرهای بین مساجد را در سرما و گرما می پیمایند.

البته بعضی از سالمندان و بیماران که توانایی حرکت با پای پیاده برای ادای نذر و روشن نمودن شمع خود را ندارند به ناچار سوار ماشین شده و مسیرها را می پیمایند.

غروب تاسوعا در اردبیل حال و هوای خاصی پیدا می نماید و بسیاری از دسته های عزاداری پس از چندین ساعت شرکت در مراسم عزاداری و پخش شمع در مساجد گوناگون شهر درحالی به محله های خودشان باز می گردند که هر کدام شمعی روشن در دست دارند و رجزها و شعارهای مذهبی در وصف شجاعت ها و ایثارگری های حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ماه منیر بنی هاشم حضرت ابالفضل العباس (ع) سر می دهند.

امروز نیز در تاسوعای حسینی شهر اردبیل و بخش ها و روستاهای تابعه اطراف با برپایی مراسم های گوناگون سنتی حال و هوای معنوی خاصی یافته اند.

با سپری شدن بیش از یک ساعت از غروب آفتاب تاسوعا هنوز حرکت دسته های عزادار در کوچه و بازار و خیابان های اردبیل به خصوص در محله های قدیمی واقع در هسته مرکزی شهر مانند عالی قاپو ؛ سلیمان شاه ؛ بازار و نظایر آن ادامه دارد.

هرچند مراسم های مربوط به حضور عزاداران در مساجد گوناگون شهر به عنوان میهمان که از بیست و ششم ذی الحجه تا پایان شب هشتم محرم برگزار می شوند پایان یافته است ولی در تعدادی از مساجد خاص اردبیل امشب برنامه های مداحی ؛ سینه زنی و زنجیرزنی برگزار خواهند شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ عزاداران اردبیلی پس از چندین ساعت شرکت در مراسم های گوناگون سنتی بدون کوچکترین احساس خستگی و بی حوصلگی و فقط با دو سه ساعت استراحت خود را برای عزاداری های روز عاشورا که اوج مراسم های سوگواری سالار و سرور شهیدان به شمار می آید آماده می نمایند.

آخرین مطالب این بخش یک خبر ویژه

پس از افشای ارسال نامه از طرف رئیس سی آی إی برای سردار قاسم سلیمانی توسط آیت الله گلپایگانی آقای مایک پمپئو رئیس سی آی إی مجبور شد اعتراف کند که چنین نامه ای را ارسال کرده و در آن...
مهاجم شماره 10 تیم ملی ایران که در آستانه تجربه دومین جام جهانی پیاپی خود است، این روزها به گلزن اول سوپرلیگ یونان و باشگاه المپیاکوس تبدیل شده است.انصاریفرد در دیدار برابر آپولون نیز در شرایطی از سوی سرمربی این...
هواپیمای ناوگان دولتی بلغارستان بهمراه نخست وزیر و هیئت همراه اجازه عبور از حریم هوایی ایران را نیافتند.به گزارش سایت خبری ملکانه به نقل از رادیو- داریک، ایران اجازه نداد تا هواپیمای نخست وزیر بلغارستان که قصد سفر به عربستان...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب