»   موفقیت و شادکامی  »   ۸ روش برای وقت شناسی در کار
۴ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۵۰

۸ روش برای وقت شناسی در کار

در این‌جا ۸ راه برای اجتناب از بدترین توبیخ و زیان ناشی از تاخیر و وقت شناسی وجود دارد.

آیا همیشه مثل خرگوش سفید کوچولوی”آلیس در سرزمین عجایب” در حال دویدن هستید؟ آدم‌ها می‌گویند وقت شناسی نشانه‌ی بارز آدم‌های حرفه‌ای است، و مطمئن هستم قبلا بارها این را شنیده‌اید.

هنگامی‌که آن‌قدر بزرگ شده‌اید که خودتان ساعت را کوک کنید و برای بیدار شدن به آن متکی باشید، دیر کردن واقعا غیرقابل قبول است.

اگر ۱۰ دقیقه‌ی اول کلاس یا وقت دندان‌پزشکی یا سوگند ازدواج فردی را در کلیسا از دست بدهید، شاید به زیان خودتان باشد.

با این حال وقتی پای وقت شناسی در کار در میان است، در مورد مسائل جدی صحبت می‌کنیم.

دیر کردن نه‌تنها روی خودتان، بلکه روی طیف گسترده‌ای از سهام‌داران تاثیر می‌گذارد که در شرکت‌تان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. حتی از دست دادن ۵ دقیقه زمان در کسب‌وکار هم آدم‌ها را عصبانی می‌کند. و شاید ادامه‌ی این رفتار به اخطار گرفتن- یا بدتر از آن به اخراج-منجر شود.

در این‌جا ۸ راه برای وقت شناسی در کار را معرفی کرده ایم

۱. موانع وقت شناسی تان در کار را شناسایی کنید

نخستین و مهم‌ترین اقدام این است که بفهمید چرا همیشه دیر می‌رسید و چه چیزی مانع وقت شناسی تان می‌شود.

آیا تا دیروقت بیدار می‌مانید و بیدار شدن برای‌تان سخت است؟

آیا برای صبح‌تان برنامه‌ی بسیار شلوغی را تنظیم کرده‌اید؟

آیا رفت‌وآمدتان خیلی طول می‌کشد؟

بعد از این‌که مشکلات‌تان را تشخیص دادید، راه‌هایی پیدا کنید که بتوانید این موانع را برطرف کنید! در ادامه چند توصیه برای‌تان دارم.

۲. برنامه‌ی روزمره‌ی صبح‌های‌تان را تغییر دهید

اگر هرروز دیر به محل کارتان برسید، شاید برای رییس‌تان این سوال پیش بیاید که صبح‌ها چه کار می‌کنید. و این سوالی است که شما هم باید از خودتان بپرسید.

اگر از آن دسته آدم‌ها هستید که واقعا مجبور هستند ۱۰ دقیقه تصمیم بگیرند چه لباسی بپوشند، ۲۰ دقیقه دوش بگیرند، ۳۰ دقیقه صبحانه بخورند، قهوه بنوشند، ایمیل‌های‌شان را ببینند و بعد هم زمانی برای سشوار کشیدن، انتخاب کفش و چیزهای دیگر بگذارند، وقت آن است برنامه‌ی روزمره‌تان را تغییر دهید.

مثلا، در سناریوی بالا، می‌توانید حداقل نیمی از کارهای‌تان را شب قبل انجام دهید(لباس‌های‌تان را انتخاب و اتو کنید، کفش‌های‌تان را واکس بزنید، و غیره). در واقع، می‌توانید بعضی کارها (دیدن ایمیل‌ها) را حذف کنید یا در محل کارتان انجام دهید (قهوه‌تان را هم ببرید).

۳. نه گفتن را یاد بگیرید

آدم‌ها اغلب به خاطر دیگران دیر می‌رسند. اگر مادرتان هر صبح با شما تماس می‌گیرد تا حال‌تان را بپرسد، مودبانه از او خواهش کنید زمان دیگری تماس بگیرد.

یاد بگیرید به پیام‌های متنی، تماس‌های تلفنی، گفت‌وگوها، ایمیل‌ها، یا دیدارهای حضوری که ممکن است باعث دیر رسیدن‌تان به محل کار شود نه بگویید.

 

وقت شناسی 1 - ۸ روش برای وقت شناسی در کار

 

۴. با ساعت زنگ‌دارتان دوست باشید

آیا ساعت زنگ‌دارتان بدترین دشمن‌تان است و شما بدترین دشمن آن هستید؟ آدم‌ها می‌گویند اگر با دوربین دوست باشید، دوربین هم با شما دوست می‌شود. این درمورد ساعت‌های زنگ‌دار هم درست است.

آن را پرتاب نکنید، یا هر دفعه کلید “برو گم‌شو” را فشار ندهید. به زمان‌بندی‌اش احترام بگذارید تا او هم احترام را برای‌تان به ارمغان بیاورد.

هرگز عادت نکنید ساعت بیداری‌تان را به تعویق بیندازید. ساعت‌های زیادی به شما این امکان را می‌دهند که گزینه‌ی تعویق را غیرفعال کنید. با زنگ اول بیدار شوید. حتی اگر ۱ روز را به خاطر این تنظیمات از دست بدهید، هرگز دوباره آن کلید را فشار نمی‌دهید.

۵. ساعت‌تان را چند دقیقه جلوتر تنظیم کنید

این برای جلسه‌ها خیلی خوب جواب می‌دهد. اگر همه‌ی ساعت‌های خانه‌تان را ۱۰ دقیقه جلوتر تنظیم کنید، شانس‌تان برای سر وقت برسید، شیک و به‌روز باشید بیش‌تر است.

هم‌چنین یاد بگیرید آن را به عنوان ساعت درست بپذیرید. تقلب نکنید!

۶. برای وقت شناسی در کار لازم است زود بخوابید

بسیاری از آدم‌ها به دلیل عادت‌های خواب‌شان نمی‌توانند از خواب بیدار شوند یا به‌موقع برسند. همان‌طور که قبلا گفتم، یاد بگیرید به همه‌ی چیزهایی که حواس‌تان را پرت می‌کنند نه بگویید. این شامل چیزهایی می‌شود که نمی‌گذارند به‌موقع به بستر بروید.

پی‌ببرید چرا همیشه دیر به خواب می‌روید. اگر علت گوشی هوشمندتان، تبلت، یا هر وسیله‌ی دیگر است، آن را خاموش کنید و از میز کنار تخت‌تان دور کنید.

بعد از کار چرت‌های کوتاه نداشته‌باشید، چون باعث اختلال در چرخه‌ی منظم خواب‌تان می‌شود. ساعت خواب ایده‌آل‌تان را پیدا کنید و اجازه بدهید قبل از آن زمان حسابی خسته شوید. این‌گونه می‌توانید خواب خیلی خوبی داشته‌باشید.

۷. برای وقت شناسی در کار سرسخت باشید

مهم است به خودتان یادآوری کنید چرا نباید دیر برسید. گاهی تاخیر نتیجه‌ی نگرش بی‌قیدی و نترسی است.

به‌طور مداوم به خودتان یادآوری کنید چرا نیاز دارید به موقع برسید و اگر به موقع نرسید بدترین پیامد آن چه خواهدبود.

۸. برآوردهای‌تان را دست بالا بگیرید و حاشیه‌ی احتیاط تعیین کنید

بسیاری از آدم‌های “وقت‌نشناس” عادت دارند زمان لازم برای آماده‌شدن، طی کردن مسافت و رسیدن به محل کار را کم در نظر بگیرند. عادت کنید دقیقا برعکس آن عمل کنید.

زمان لازم را برای انجام دادن کارهای صبح، آماده‌شدن، رفتن به محل کار، پارک ماشین، و رسیدن دست بالا برآورد کنید. ممکن است در ترافیک بمانید یا یک تماس صبح‌گاهی غیرمنتظره داشته‌باشید. همیشه برای کارهای روزمره‌تان حاشیه‌ای در نظر بگیرید، شاید وضعیت اضطراری، تغییر یا تاخیری پیش بیاید.

اگر نمی‌خواهید کارتان یا اعتبارتان را در محل کار به خطر بیندازید، با به کار گرفتن این توصیه‌ها در زندگی‌تان وقت شناس‌تر باشید.

 

منبع: فوربس

ترجمه : مینا بنادکوکی

 

آخرین مطالب این بخش موفقیت و شادکامی

شخصیت هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند را بشناسید «دیوید دمینگ»، اقتصاددان هاروارد از سال ۱۹۸۰ تاکنون در زمینه فعالیت های مشاغل گوناگون به تحقیق و مطالعه پرداخته است. او معتقد است کسانی که بر مهارت های اجتماعی اصرار...
10 راهکار بهبود اعتماد به نفس اعتماد به نفس پایین می...
در بازار کار امروز که شرکت ها برای یک موقعیت شغلی با ده ها یا حتی صدها نفر مصاحبه می کنند، تاثیر اولیه ای که روی مصاحبه کننده می‌گذارید، اهمیت زیادی دارد. برای یک مصاحبه کاری باید به همه چیز...
ثروتمندترین مرد جهان در سال 2017 کیست؟ به گزارش بلومبرگ، روز ۲۶ اکتبر و پس از آنکه ارزش سهام شرکت تجارت الکترونیکی آمازون افزایشی ۱۳ درصدی یافت، جف بزوس مدیر عامل این شرکت عظیم نیز در رده‌بندی ثروتمندترین‌ میلیاردرهای دنیا به...