»   باران عشق  »   وقتی عاشق می‌شوید بدن‌تان این ۱۹ واکنش را نشان می‌دهد
۱۰ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۰۰

وقتی عاشق می‌شوید بدن‌تان این ۱۹ واکنش را نشان می‌دهد

این‌ها سرنخ‌های زیرکانه‌ی بدن‌تان از عاشق شدن است

دل‌شوره دارید، قلب‌تان به سرعت می‌زند – احتمالا این نشانه‌ها را از نخستین باری که از کسی خوش‌تان آمده‌است به یاد دارید.

به عنوان یک فرد بالغ، این‌ها سرنخ‌های زیرکانه‌ی بدن‌تان از عاشق شدن است. در آغاز یک رابطه، مجموعه‌ای از واکنش‌های شیمیایی واقعا شگفت‌انگیز در سرتاسر سیستم عصبی و هورمون‌های‌تان روی می‌دهد. از نخستین بار که عشق‌تان را می‌بینید تا زمانی‌که عشق‌تان به فرجام می‌رسد، وقتی عاشق می‌شوید ۱۹ واکنش زیر در بدن‌تان اتفاق می‌افتد.

۱ عاشق بودن مانند اعتیاد به مواد مخدر است

به استناد تحقیق ۲۰۱۰ در دنشگاه راجرز، کِشا وقتی عشق را به مواد مخدر تشبیه‌کرد خیلی هم بیراه نگفت. محققان به این نتیجه رسیدند که عاشق شدن بسیار شبیه به حس اعتیاد به مواد مخدر است، زیرا با دربرگرفتنِ مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، اکسی‌توسین، آدرنالین و وازوپرسین، حس سرخوشی ایجاد می‌کند. دکتر کت ون کرک، درمانگر بالینی امور جنسی و درمان‌گر مجازِ خانواده و روابط زناشوئی، می‌گوید این مواد شیمیایی در همه‌ی مراکز مختلف جذب آزاد می‌شوند، و به پیوند شما با طرف مقابل کمک می‌کنند. به‌گفته‌ی او، مانند مواد مخدر، هر چه زمان بیش‌تری را با آن فرد سپری کنید، بیش‌تر معتاد او خواهید شد.

۲ به مست بودن نیز شباهت دارد

خوردن چند بطری نوشیدنیِ بیش‌تر، از حس مهارشدگی، ترس و اضطراب می‌کاهد و شما را پرخاشگر و متظاهر می‌کند – به‌استناد تحقیق دانشگاه برمینگهام، اکسی‌توسین، “هورمون عشق“، نیز همین کار را انجام می‌دهد. محققان در تحقیق کنونی به اثرگذاریِ اکسی‌توسین و الکل پرداختند و اگرچه بر بخش‌های مختلف مغز اثر مختلفی داشتند، ولی نتایج مشابهی در بر داشتند.

۳ گونه‌های‌تان سرخ می‌شود، کف دستان‌تان عرق می‌کند، ‌و قلب‌تان به سرعت می‌زند

پیش از یک قرار ملاقات مهم، حتما توجه کرده‌اید که ضربان قلب‌تان بالا می‌رود و دستان‌تان بیش‌تر عرق می‌کنند. این فقط یک تیک عصبی نیست که باعث افزایش اضطراب‌تان می‌شود؛ بلکه به گفته‌ی دکتر کِرک، درواقع تحریکِ آدرنالین و نورپینفرین است. به گفته‌ی او، “این امر می‌تواند به حس فیزیکیِ ولع و تمایل به تمرکز بر آن فرد خاص منجر می‌شود”.

۴ مردمک چشم‌تان اتساع می‌یابد

به گفته‌ی دکتر کِرک، وقتی جذبِ فردی می‌شوید – که در کافه روبه‌روی شما نشسته‌است یا در خیابان مقابل‌تان ایستاده است – تحریکی در شاخه‌ی سمپاتیک سیستم عصبی‌تان ایجاد می‌شود، که باعث می‌شود مردمک چشم‌تان گشاد شود.

۵ ممکن است احساس کنید کمی ناخوش هستید

طبیعی ‌است وقتی کسی را برای نخستین بار می‌بینید و با او قرار ملاقات می‌گذارید اشتهای‌تان را از دست بدهید یا احساس پریشانی داشته‌باشید. روش بدن‌تان برای انتقال این مفهوم که شما واقعا از آن فرد خوش‌تان می‌آید، همین است. به گفته‌ی دکتر کِرک، “دلباختگی ممکن است درواقع کورتیزول هورمون استرس باشد که رگ‌های قلبیِ‌درون دل‌تان را منقبض می‌کند، و باعث می‌شود حس ناخوشی داشته‌باشید”. معمولا با مرور زمان و هرچه با فرد مورد نظرتان احساس راحتی و نزدیکی بیش‌تری کنید، این احساس از بین می‌رود – ولی شاید بتواند این مسئله را تشریح کند که چرا بسیاری از عروس و دامادها در مراسم ازدواج‌شان نمی‌توانند چیزی بخورند.

۶ عاشق بودن به شما قدرتی برتر می‌دهد

آیا تابه‌حال شنیده‌اید مادری وحشت‌زده ماشینی را از روی کودک گرفتارش برداشته‌است؟ درحالی‌که به‌نظر دیوانگی می‌آید که ترکیب عشق و ترس بتواند چنین قدرت ابر انسانی در مواقع اضطراری به شما بدهد، شواهد حاکی از آن است که چنین چیزهایی روی داده‌اند. (کاملا غیرممکن است که بتوان چنین پدیده‌ای را، به نام قدرتِ هیستریک، از لحاظ علمی بررسی کرد، زیرا تکرارِ آن شرایط برای تحقیق، کار سختی‌است.) تنها والدین نیستند که قدرت هیستریک را تجربه می‌کنند، افرادی که عاشق هستند نیز چنین شرایطی را تجربه می‌کنند. به گفته‌ی دکتر کِرک، “اکسی‌توسینی که وقتی عاشق می‌شوید در بدن‌تان آزاد می‌شود می‌تواند نهایتا تحمل‌تان را در برابر دردهای فیزیکی افزایش دهد”. کنار بایست شاهزاده‌ی رؤیاها، عشق مشکلات را حل می‌کند.

۷ نمی‌توانید از طرف مقابل‌تان چشم بردارید

دلیل علمی وجود دارد که تصویر عشق‌تان را پس‌زمینه‌ی موبایل‌تان قرار می‌دهید تا قاب عکسِ‌او را بر روی میز کارتان می‌گذارید. دکتر کِرک می‌گوید، تمایل به نگاه کردن به چهره‌ی طرف مقابل‌تان از دوپامین آزاد شده در مغز ناشی می‌شود. به گفته‌ی او، “این تأثیرِ وارد شده بر مغز مشابه با زمانی‌است که کوکائین مصرف می‌کنید زیرا پاسخ تمایل مرتبط با لذت وافر را برمی‌انگیزاند”. به عبارت دیگر، وقتی بین تصاویرِ سفر تفریحیِ گذشته‌تان می‌چرخید، با ارضای این تمایل، موجی از انرژی دریافت می‌کنید.

۸ احتمالا صدای‌تان رساتر خواهد شد

وقتی مرحله‌ی ابراز علاقه را سپری کردید و وارد یک رابطه‌ی عمیق و تعهد به طرف مقابل‌تان شدید، احتمالا تغییرات عجیبی در بدن‌تان مشاهده خواهید کرد – از جمله این‌که صدای‌تان رساتر خواهد شد (بله واقعا همین‌طور است). به استناد تحقیق منتشر شده‌ای در ۲۰۱۱ در مجله‌ی روان شناسیِ انقلابی، محققان دریافتند وقتی زنان با مردانی صحبت می‌کنند که از لحاظ فیزیکی به آنها علاقه‌مند شده‌اند، تن صدای‌شان رساتر و زنانه‌تر می‌شود. بنابراین، اگر با طرف مقابل‌تان نرم‌تر از همکارتان صحبت می‌کنید که مرتبا ضرب‌العجل‌های‌تان را فراموش می‌کند، عشق مقصر است.

۹ وقتی دور و ورتان نیست نگران خواهید شد

سِرِنا گلداشتاین، پزشک درمان طبیعیِ نیویورک، می‌گوید، وقتی از طرف مقابل‌مان برای دوره‌ی زمانیِ کوتاه یا طولانی جدا باشیم، مانند معتادان به مواد مخدری عمل می‌کنیم که در حال ترک کردنِ اعتیادش است. به‌گفته‌ی او، “وقتی از طرف مقابل‌مان دور هستیم، عامل آزادکننده‌ی کوتریکورتیفن به عنوان بخشی از پاسخ استرسی افزایش می‌یابد، و به اضطراب و افسردگی منجر می‌شود”. زوج‌هایی که در فواصل طولانی از هم هستند، اغلب از طریق گسترش پیوند با صدای طرف مقابل‌شان به‌عنوان راهی برای در تماس بودن با او، یاد می‌گیرند با این احساس مقابله کنند.

۱۰ عاشق شدن ممکن است هورمون‌های‌تان را در هم بریزد.

در طول فاز عاشق شدن – از نخستین نگاه تا حدودا دو سال بعد، هر زمان که عشق‌تان را می‌بینید – هورمون‌های‌تان از کنترل خارج می‌شوند. به‌استناد تحقیق منتشر شده در ۲۰۰۴ در مجله‌ی روان‌شناسی عصب غدد درون‌ریز (Psychoneuroendocrinology)، کورتیزول (هورمون استرس) هم در زنان و هم در مردان افزایش می‌یابد. و در این زمان، تستسترون، هورمون جنسیِ مردانه، در مردان کاهش و در زنان افزایش می‌یابد.

عشق

۱۱ عشق یقینا می‌تواند قلب‌تان را بشکند

شما می‌توانید به خاطر شکستنِ قلب‌تان، جان‌تان را از دست بدهید – به‌گفته‌ی انجمن قلب امریکا، این یک حقیقت علمی‌است. اصطلاح علمیِ آن “کاردیومیوپاتی ناشی از استرس” است و وقتی سطح هورمون‌های استرس در طول یک رویداد استرس‌زایِ احساسی به اوج می‌رسد، مانند مرگ طرف مقابل، طلاق، یا حتی قطعِ دردناک یک رابطه، حتی می‌تواند سالم‌ترین افراد را نیز در معرض خطر قرار دهد. نشانه‌ها غالبا شبیه به حمله‌ی قلبی‌است و تنگی نفس، ضربان نامنظم قلب و درد در قفسه ی سینه را به‌همراه دارد. وقتی سندروم قلب شکسته می‌تواند لطمه‌ی دائمی به قلب وارد کند و، در موارد نادری، حتی به مرگ منجر شود، خبر خوب این است که بسیاری از موارد قابل درمان هستند و می‌توانند در مدت چند هفته کاملا درمان شوند.

۱۲ در ابتدا میل جنسی‌تان در اوج قرار دارد

به استناد تحقیق منتشر شده در مجله‌ی درمان رابطه‌ی جنسی و زناشوئی، در ابتدای یک رابطه، زوج‌ها نمی‌توانند از یک‌دیگر دست‌بکشند، ولی ادامه دادن این میل برای طولانی‌مدت، بویژه برای زنان، بسیار دشوار است. محققان دانشگاه گلف در آنتاریو، کانادا، ۱۷۰ نفر زن و مرد را در رابطه‌های تک‌همسری (جنس مخالف) در مورد ارضای رابطه، ارضای جنسی و تمایل جنسی مورد مطالعه قرار دادند. محققان دریافتند اگرچه میل جنسیِ مردان با گذر زمان ثابت ماند، زنان به ازای هر ماه که از رابطه‌شان می‌گذشت، ۰.۰۲ در شاخص عملکرد جنسی‌شان کاهش داشتند. اگر احساس می‌کنید محرک جنسی‌تان رو به سردی می‌رود، با یک پزشک مشورت کنید.

۱۳ ممکن است چند کیلو وزن اضافه کنید

جوک‌هایی در این مورد شنیده‌اید که آدم‌ها وقتی خوشحال هستند “خودشان را ول می‌کنند، ” و احتمالا حقایقی در تأیید این حرف وجود دارد. در بازنگری ۲۰۱۲ در مجله‌ی چاقی، محققان دریافتند که افراد وقتی ازدواج می‌کنند وزن اضافه می‌کنند و چاق می‌شوند. تحقیق دیگری دریافت که وقتی زنی زندگی‌اش را با یک مرد آغاز می‌کند، بیش‌تر به خوردن غذاهای با چربی بالا و خوراکی‌های قندی تمایل پیدا می‌کند، تحقیق بعدی دریافت که زنان تازه‌مزدوج شده در ۵ سال نخست ازدواج‌شان ۱۰.۸۸ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند. سینتیا ساس، مشاور تغذیه‌ی سلامت مجله‌ی سلامتی و دارای مدرک سلامت عمومی و متخصص ثبت‌شده‌ی تغذیه، مستقیما شاهد رخ دادن این اتفاق برای بسیاری از بیمارانش بود، و پنج راهکار برای مقابله با چاقی در رابطه ارائه می‌کند.

۱۴ اگر ازدواج کنید، ممکن است زندگی بادوام‌تر و سالم‌تری خواهید داشت

پیوندها زندگی‌تان را مستحکم‌تر می‌کنند. به‌استناد تحقیق صورت گرفته توسط مرکز پزشکی دانشگاه دوک، آن دسته از افرادی که متأهل پا به دهه‌ی ۴۰ زندگی‌شان می‌گذارند، در مقایسه با افرادی که هیچ‌گاه ازدواج نکرده‌بودند یا طلاق گرفته بودند، عوامل خطرآفرین کم‌تری برای مرگ زودهنگام داشتند. تحقیق دیگری در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک به این نتیجه رسید که زنان و مردان متأهل، نسبت به کسانی که هیچ گاه ازدواج نکرده‌اند، قلب قوی‌تری دارند. به‌ویژه مردان، با تشکر از همسران‌شان، قلب‌های قوی‌تری دارند، و طبق نتایج این تحقیق، ۵ درصد شانس کم‌تری از ابتلا به بیماری‌های عروقی دارند.

۱۵ ممکن است استخوان‌های مردان را مستحکم کند

خبرهای خوبِ بعدی برای مردانی که تصمیم دارند متأهل شوند: مطالعه‌ی انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس به این نتیجه رسیده‌است مردانی که در روابطی پایدار هستند یا متأهل هستند پس از سن ۲۵ سالگی استخوان‌های محکم‌تری دارند. ولی این تحقیق یک نکته‌ی چشمگیر داشت: تنها مردانی که زنانی حامی و پشتیبان داشتند از مزایای اصلیِ یک رابطه‌ی طولانی مدت بهره می‌بردند. مردانی که زنان‌شان از لحاظ احساسی حامی‌شان نبودند به آن مزایای استخوان‌سازی دست پیدا نکردند.

۱۶ شاید در خوابیدن مشکل داشته باشید

بیدار می‌مانید و رویای آن قرار ملاقاتی را در سر می‌پرورانید که به‌طرز غافل‌گیرکننده‌ای خوب پیش رفته‌بود؟ ممکن است این نشانه‌هایِ احساس خوشِ عاشق شدن خواب‌تان را مختل کنند. به‌استناد تحقیقی که بر روی افراد بالغ صورت گرفت، وقتی در آن مراحل اولیه‌ی رضایت قرار دارید، صبح زود و در غروب احساس انرژی بیشتری می‌کنید و حس مثبتی دارید، ‌این امر باعث می‌شود خوب نخوابید، یا خوابی ناآرام داشته باشید. دکتر کت می‌گوید تمام آن هورمون‌هایی که وقتی به آن‌چه ممکن است به یک رابطه تبدیل شود فکر می‌کنید در اطراف در حرکت هستند نیز می‌توانند بر توانایی تمرکز در طول روز تأثیرگذار باشند.

۱۷ ممکن است خلاقیت‌تان بروز پیدا کند

اگرچه نویسندگان مشهور بسیاری از افسردگی به‌عنوان منبع الهام‌شان وام‌گرفته‌اند، تحقیقی در ۲۰۱۵ که در مجله‌ی مسائل خانوادگی به چاپ رسیده‌است دریافته‌است که وقتی در یک رابطه قرار دارید، ممکن است خلاقیت‌تان شعله‌ور شود. چرا؟ محققان به این نتیجه رسیده‌اند که بسیاری از افرادی که عاشق هستند به طولانی مدت می‌اندیشند نه به کوتاه مدت، و این امر باعث می‌شود رویکرد جامع‌تری نسبت به پروژه‌ها و احساسات‌شان داشته باشند، و روش پردازش اطلاعات‌شان را تغییر می‌دهد. به عبارت دیگر، وقتی وارد یک رابطه می‌شوید، بیش از حد تجزیه و تحلیل می‌کنید، ولی وقتی عاشق می‌شوید، به خودتان این اجازه را می‌دهید که کمی خیال‌پردازی کنید.

۱۸ ماجراجوییِ جنسی‌تان را افزایش خواهد داد

جامعه‌شناسانِ دانشگاه دولتی پنسیلوانیا که در پنسیلوانیا، نیوجرسی و نیویورک با زنان مصاحبه کردند به این نتیجه رسیدند که وقتی زنان در یک رابطه‌ی متعهدانه قرار دارند، تمایل بیش‌تری دارند تا چیزهای جدید را تجربه کنند – از جمله در اتاق خواب. همچنین تجربه‌ی کنار آمدن با هر چیزی را برایِ زنان لذت‌بخش‌تر می‌کند، و آنها را پذیرایِ تجارب جدید می‌کند. این‌ها خبرهای خوبی هستند برای مردانی که می‌خواهند وارد یک رابطه‌ی متعهدانه شوند.

۱۹ می‌تواند دردهای مزمن را تسکین دهد

به‌استناد تحقیق ۲۰۱۰ دانشگاه علوم پزشکیِ استنفرد، یک رابطه‌ی احساسی که همه‌ی وجودتان را فراگرفته باشد، ممکن است مانند یک دارو به تسکین دردهای مزمن بپردازد. به‌گفته‌ی محققان، حس شدید عشق، همان نواحی را در مغز فعال می‌کند که مسکن‌ها به‌فعالیت وامی‌دارند. پزشکان هنوز آماده‌ی تجویز روابط عاشقانه به‌جای دارو نیستند، ولی خوشبین هستند که درکِ مسیرهای عصبی که با عشق تحریک می‌شوند بتواند در گسترش روش‌های جدیدی برای درمان دردها کمک‌رسان باشد.

ترجمه: فاطمه بختیاری

نویسنده: لیندزی تیگار

منبع: Edition.CNN

آخرین مطالب این بخش باران عشق

عشق در نگاه اول چیست؟ آیا عشق در نگاه اول وجود دارد؟ به گزارش ملکانه، در این آزمایش ۳۹۶ نفر شرکت داشتند که اکثرا دانشجویانی از آلمان و هلند بوده و در بین آنها تقریبا ۶۰درصد دختر بودند. شرکت کنندگان پاسخ دادند...
شاید شما هم به تازگی شخص مورد علاقه‌تان را ملاقات کردید و همه چیز ظاهرا عالی به نظر می‌رسیده است اما چیزی در ته دلتان می گوید که این عشق واقعی نیست و مانند یک سراب به نظر می رسد. در...
از منظر علم عشق واقعا چه چیز در مغز لیلی و جنون ها یا عشاق می گذرد. علم عشق !  در صحبت راجع به عشق واژگان کم می‌آورند. عشق مفهومی فوق‌العاده قوی و غیرقابل توصیف است. جز عاشق کس دیگری از...
آیا شما مراحل عشق و عاشقی را می دانید؟ سایت Heart Centered Rebalancing در مقاله ای 5 مرحله عشق را معرفی کرده است. عشق یکی از چیزهایی است که خیلی‌ها در دنیا به دنبال آن هستند، به حدی که این آدم‌ها وقتی...