»   فرهنگی و هنری  »   وعده تشکیل هیئت صدور پروانه حرفه خبرنگاری/ استادان ارتباطات به یاد پدر علم ارتباطات ایستادند
۲۸ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۲۳

وعده تشکیل هیئت صدور پروانه حرفه خبرنگاری/ استادان ارتباطات به یاد پدر علم ارتباطات ایستادند


خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ و ادب: مرور اخبار مهم حوزه رسانه را در هفته‌ای که گذشت با خبری درباره جشنواره مطبوعات آغاز می‌کنیم. بر اساس اعلام معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، سیدفرید قاسمی پژوهشگر در حوزه رسانه به عنوان دبیر بیستمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها منصوب شد.


قاسمی در کسوت دبیر جشنواره مطبوعات


قاسمی دارای مدرک کارشناسی در کتابداری و اطلاع‌رسانی است و در سال‌های اخیر عمده فعالیت‌های خود را در حوزه پژوهش‌های مطبوعاتی و تاریخ مطبوعات مصروف کرده است. او تاکنون سردبیری بیش از 14 نشریه و در کنار آن تالیف بیش از 80 کتاب و حدود 1000 مقاله در حوزه مطبوعات را در کارنامه خود دارد.


بیستمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها در سال جاری، تنها به صورت مجازی اقدام به دریافت آثار خواهد کرد و شیوه ارسال پستی آثار از آن حذف شده است. اختتامیه این جشنواره در سال جاری و همزمان با آخرین روز از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها برگزار خواهد شد.


بزرگداشتی باشکوه برای پدر علم ارتباطات


در هفته گذشته مراسم یادبود مرحوم پروفسور کاظم معتمدنژاد پدر علم ارتباطات در ایران در تالار شهید مطهری دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و پس از سخنرانی مدعوین و پخش دو کلیپ درباره معتمدنژاد، سه پنل تخصصی در حوزه ارتباطات و روزنامه‌نگاری برگزار شد که تا ساعاتی از شب ادامه داشت اما دانشجویان و اساتید این رشته کماکان در سالن حضور داشتند.


در پنل نخست که با موضوع علم ارتباطات مهدی محسنیان راد، محمد سلطانی‌فر، حسینعلی افخمی، مسعود کوثری و محمد امین قانعی راد در پنل دوم از این نشست که با عنوان مطبوعات برگزار شد، محمدمهدی فرقانی، یونس شکر‌خواه، حسن نمکدوست و سیدفرید قاسمی و در پنل سوم از این نشست، شهیندخت خوارزمی، سعیدرضا عاملی و علی‌اکبر جمالی و حسین ابراهیم‌آبادی با موضوع جامعه اطلاعاتی، سخنرانی کردند.


تشکیل هیئتی 5 نفره برای صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری


خبر دیگر از معاونت مطبوعاتی، تشکیل هیئتی 5 نفره برای صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری بود. معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با اشاره به ایده اولیه «صدور پروانه فعالیت حرفه‌ای» از سوی دکتر معتمدنژاد، بر لزوم پیگیری این موضوع تأکید کرد.


حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با اشاره به ایده اولیه «صدور پروانه فعالیت حرفه‌ای» از سوی دکتر معتمدنژاد، گفت: خبرنگاران باید پروانه حرفه‌ای داشته باشند، اما مرجع تشخیص و صدورش سازمانی حرفه‌ای است نه دولت. اصولاً دولت نه صلاحیت دارد و نه مصلحت است که بخواهد پروانه فعالیت کار حرفه‌ای را صادر و یا ابطال کند.


وی افزود: به همین جهت یکی از رویکردها و برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم لایحه تأسیس «نظام صنفی رسانه‌ای» است تا مثل 9 نظام دیگر (پزشکی، پرستاری، مهندسی ساختمان، کشاورزی، روانشناسی و … ) متکی به قانون مصوب مجلس باشد، این مطالبه بحق صنف باید جامه عمل بپوشد.


معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اضافه کرد: بدیهی است تا پدید آمدن آن ایده آل،‌ مجبور به اصلاح وضع موجود هستیم. به پروانه‌ها و در واقع کارت‌های صادره توسط رسانه‌ها و به‌ویژه مؤسسات معتبر مطبوعاتی – رسانه‌ای، ارج و قرب بیشتری داده شود و در عمل، بیش از کارت دولتی به رسمیت شناخته شود.


انتظامی همچنین از تشکیل هیئتی برای رسیدگی به این موضوع خبر داد و گفت: این هیئت می‌تواند متشکل از 5 نفره باشد و به جای آن که هر 5 نفر از معاونت مطبوعاتی باشند، می‌تواند به شکل زیر باشد:


1. یک استاد ارتباطات (یا روزنامه‌نگاری) به انتخاب شورای پژوهشی «مرکز مطالعات رسانه»

2. نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی روزنامه‌نگاری

3. نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های مدیریتی مطبوعات

4. نماینده انجمن خبرنگاران حوزه رسانه

5. مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی


وی همچنین یادآور شد: انشاءالله با مشخص شدن نمایندگان ردیف های 1 و 3 و 4 که ظرف روزهای آینده رخ می‌دهد، این هیئت کار خود را آغاز و ضمن رسیدگی به درخواست های 2، 3 ماه گذشته، در پروانه های صادره قبلی نیز تجدیدنظر خواهد کرد و به طور جدی سایر حمایت‌های مادی و معنوی به‌ویژه احترام و آموزش و ارتقاء کیفی را دنبال می‌کند.


معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد تصریح کرد: شاید این روش تا جایگزین شدن قانونی «نظام صنفی رسانه» تا حدی به ایده آن استاد (معتمدنژاد) نزدیکتر باشد.


خبر دوباره به دکه‌ها بازگشت


خبر دیگر از حوزه مطبوعات اینکه، روزنامه «خبر» که انتشار آن از 25 اسفند 1389 متوقف شده بود، روز 24 آذر 92 دوباره به دکه‌ها بازگشت. مدیرمسئول روزنامه خبر در این باره گفت: ما احساس می‌کردیم در فضای رسانه‌ای فعلی شاید حضور بیشتر و فعالتر رسانه‌های اصولگرای معتدل بتواند به شفافیت در فضای سیاسی و آرامش دادن به آن، کمک کند. روزنامه خبر همانطور که قبلاً نشریه اصولگرایان معتدل بود، در دوره جدید هم قرار است همان روش ادامه یابد. حیات رسانه به نقد وابسته است و به نظر من در بهترین حالت باید یک حامی منتقد باشد. ما با کسی عهد اخوت نبسته‌ایم و قطعاً اینطور نخواهد بود که از هر اتفاقی که در دولت می‌افتد، حمایت کنیم.


محمد مهاجری تاکید کرد: بر خلاف برخی دوستان رسانه‌ای اصولگرا که حدود 6 تا 7 سال بدون تقریباً هیچگونه انتقادی، از دولت‌های نهم و دهم حمایت کردند، خردگرایی و اصولگرایی خردمندانه و معتدل، اجازه حمایت یکجانبه و بی‌دلیل و بدون وارد کردن هیچ انتقادی را نمی‌دهد. اصولگرایی معتدل که ما به آن اعتقاد داریم، پایند به مشی رهبر معظم انقلاب است؛ ایشان همواره بر نقش خرد، میانه‌روی، انصاف، دوری از ناسزاگویی و افراط و تفریط، تاکید داشته‌اند و قطعاً کسی که بخواهد در این مشی قدم بردارد، نه می‌تواند حامی مطیع کسی باشد و نه می‌تواند همواره ساز دشمنی با او کوک کند.


وی گفت: ما به عنوان گردانندگان روزنامه خبر امیدواریم بتوانیم هر جایی کار درستی دیدیم، آن را به منظور تداومش، تکریم کنیم و هر جا روش نادرستی دیدیم، آن را تا زمانی که اصلاح شود، نقد کنیم. همه ما نظام را از آن خودمان می‌دانیم و هر دولتی که با آن ساز و کار تعریف شده نظام روی کار بیاید، دولتی است محترم و تا زمانی که در مسیر رهبری و انقلاب و نظام، قدم برمی‌دارند، قابل عنایت هستند.


به گفته مدیرمسئول خبر، تولید محتوای این روزنامه که از 25 اسفند 1389 انتشار آن متوقف شده بود و روز 24 آذر در 12 صفحه به دکه‌ها بازگشته است، با بهره‌گیری از پتانسیل نیروهای شاغل در خبرگزاری خبرآنلاین میسر می‌شود.


چندی پیش میزان یارانه دریافتی روزنامه خبر از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد جنجال هایی در فضای مجازی ایجاد کرده بود.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب