»   اخبار اجتماعی  »   وعده تازه برای بازنشستگان تامین اجتماعی
۱۸ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۱۶:۱۱

وعده تازه برای بازنشستگان تامین اجتماعی

طرح همسان‌سازی‌ برای بازنشستگان تأمین اجتماعی سال 1388 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و برای اجرا به دولت و تأمین اجتماعی نیز ابلاغ شده اما تا‌کنون اجرا نشده‌است.

در ماده 39 قانون بودجه سال 1388 کشور که به تصویب مجلس رسیده آمده است: “دولت مکلف است به میزان 25 هزار میلیارد ریال از سهام قابل عرضه در بورس اوراق بهادار شرکت‌های دولتی و یا سهام دولت در سایر شرکت‌ها را به سازمان تأمین اجتماعی واگذار نماید.

سازمان تأمین اجتماعی در راستای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موظف است از محل فروش و سود حاصل از مالکیت سهام مزبور نسبت به افزایش حقوق بازنشستگی و مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران خود از ابتدای سال 1388 اقدام کند. ضوابط افزایش و آیین‌نامه اجرایی مربوطه حداکثر تا پایان اردیبهشت ‌ماه به پیشنهاد وزارت رفاه و تأمین اجتماعی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.”
اگر چه این قانون برای اجرا در سال88 و سال‌های بعد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اما دولت و سازمان تأمین اجتماعی هرگز این قانون را اجرا نکردند. مسئولان وقت سازمان تأمین اجتماعی در سال88 اعلام کردند که دولت فقط 975میلیارد تومان برای اجرای این کار در اختیارشان قرار داده است. یعنی دولت به جای 2500میلیارد تومان حدود یک هزار میلیارد تومان به‌صورت سهام در اختیار تأمین اجتماعی قرار داد و هیچ وقت تکلیف مابقی این پول به‌طور رسمی و شفاف مشخص نشد.
فرمول ناشناخته
از سوی دیگر طرح دیگری برای همسان‌سازی‌ از طرف برخی کارشناسان تأمین اجتماعی نوشته شد که حقوق بازنشستگان از 14 تا 84 هزار تومان به‌صورت ماهانه اضافه شد، ‌به این ترتیب کسانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کردند 84هزار تومان بابت اجرای همسان‌سازی‌ به حقوقشان اضافه شد و کسانی که بیشترین حقوق بازنشستگی را داشتند فقط 14هزار تومان دریافت کردند، فرمولی که برای این محاسبات نوشته و به‌کار برده شده هرگز از سوی تأمین اجتماعی منتشر نشد و کارشناسان نویسنده این فرمول نیز برای همیشه ناشناخته ماندند.
وعده جدید
طرحی که سال 88 نوشته شد هیچ گاه اجرا نشد و تلاشها هم بی نتیجه ماند. تا اینکه سعید مرتضوی رئیس سازمان تامین اجتماعی وعده جدیدی در اعتراض بازنشستگان به حقوق کمشان داد.
وی اعلام کرد که برای سال آینده در صورتی که با وجود افزایش 18 درصدی، میزان افزایش حقوق به 100 هزار تومان نرسد، مستمری این بازنشستگان حداقل 100 هزار تومان افزایش می‌یابد و از ابتدای فروردین 92 اجرا می‌شود.
معیشت بازنشستگان در خطر
افزایش کم حقوق بازنشستگان هر سال آنها را با مشکل مواجه می کند و آنها هم همیشه نسبت به این موضوع اعتراض دارند.آنها همواره در دیدار با مسئولان عنوان می کنند که با وجود تورم حدود 26 درصد حقوق آنها کفاف خرجشان را نمی دهد.
حقوق مطابق سابقه پرداخت می‌شود
سرانجام دیروز علی اکبر خبازها رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی از هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان از سال آینده خبر داد.
او به پانا گفت: با اجرای این قانون افراد بازنشسته بر اساس سابقه پرداخت بیمه بیشتر حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.همچنین کمیته ای به منظور اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان که چند سال است اجرایی نشده بود در سازمان تامین اجتماعی تشکیل شده و تا کنون نیز چند جلسه با حضور متخصصین ذیربط در این حوزه برگزار شده است.
خبازها با اشاره به اینکه دیگر حقوق بازنشستگان دارای 10 سال سابقه با 30 سال سابقه یکی نخواهد بود، گفت: براساس قانون جدید افراد بازنشسته ای که سابقه پرداخت بیمه بیشتری دارند حقوق بیشتری دریافت خواهند کرد و فاصله موجود و عدالت حفظ می شود.
به گفته او یکهزار و 563 میلیارد تومان برای اجرای این قانون در بند 39 قانون بودجه سال 88 در نظر گرفته شده بود که همین برای هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان کافی است: از ابتدای سال آینده این قانون اجرایی می شود، اما هنوز میزان افزایش حقوق در اجرای قانون هماهنگ سازی مشخص نیست.

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

اولین راهنمای سکس برای زنان مسلمان در اینترنت به فروش گذاشته شد. به گزارش اسپوتنیک، گاردین در این خصوص گزارش داد، نویسنده این کتاب ترجیح داد گمنام بماند و نام مستعار ام ملاحت را برای خود انتخاب کرد. در این کتاب...
۷ روشی که کمک می کند بدون تغییر ظاهری جذاب تر به نظر برسید همه انسان ها در تلاش هستند تا بهترین رفتار و ظاهر را داشته باشند تا در نگاه دیگران جذاب و دوست داشتنی به نظر برسند. اما این...
اخطار ایست و متعاقب آن تیراندازی هوایی به وسیله یکی از عوامل انتظامی حاضر در مرقد مطهر امام خمینی(ره)، موجب وحشت شرکت کنندگان در مراسم شب قدر شد. مامور انتظامی که به یکی از افراد مشکوک شده بود فرمان ایست داد...
با تصمیم دولت از شنبه (امشب)، یارانه نقدی به‌صورت متنوع توزیع می‌شود، به‌نحوی‌که یارانه مستمری‌بگیران مددجو به‌طور متوسط 3برابر می‌شود. پیش از این حسن روحانی، یکی از برنامه‌های دولت در بهبود هدفمندسازی یارانه‌ها را متناسب‌سازی پرداخت‌ها با وضعیت خانوارها عنوان...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام هوام دوباره پسه

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام هوام دوباره پسه

دانلود آهنگ جدید امیرعباس گلاب به نام بریم دریا دانلود آهنگ جدید مهدی شکوهی به نام یادت رفت دانلود آهنگ جدید امیر تتلو به نام کوزه دانلود آهنگ جدید محمدرضا گلزار به نام همه رفتن
جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب
  • الکامپ