»   اخبار اجتماعی  »   وعده تازه برای بازنشستگان تامین اجتماعی
۱۸ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۱۶:۱۱

وعده تازه برای بازنشستگان تامین اجتماعی

طرح همسان‌سازی‌ برای بازنشستگان تأمین اجتماعی سال 1388 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و برای اجرا به دولت و تأمین اجتماعی نیز ابلاغ شده اما تا‌کنون اجرا نشده‌است.

در ماده 39 قانون بودجه سال 1388 کشور که به تصویب مجلس رسیده آمده است: “دولت مکلف است به میزان 25 هزار میلیارد ریال از سهام قابل عرضه در بورس اوراق بهادار شرکت‌های دولتی و یا سهام دولت در سایر شرکت‌ها را به سازمان تأمین اجتماعی واگذار نماید.

سازمان تأمین اجتماعی در راستای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موظف است از محل فروش و سود حاصل از مالکیت سهام مزبور نسبت به افزایش حقوق بازنشستگی و مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران خود از ابتدای سال 1388 اقدام کند. ضوابط افزایش و آیین‌نامه اجرایی مربوطه حداکثر تا پایان اردیبهشت ‌ماه به پیشنهاد وزارت رفاه و تأمین اجتماعی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.”
اگر چه این قانون برای اجرا در سال88 و سال‌های بعد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اما دولت و سازمان تأمین اجتماعی هرگز این قانون را اجرا نکردند. مسئولان وقت سازمان تأمین اجتماعی در سال88 اعلام کردند که دولت فقط 975میلیارد تومان برای اجرای این کار در اختیارشان قرار داده است. یعنی دولت به جای 2500میلیارد تومان حدود یک هزار میلیارد تومان به‌صورت سهام در اختیار تأمین اجتماعی قرار داد و هیچ وقت تکلیف مابقی این پول به‌طور رسمی و شفاف مشخص نشد.
فرمول ناشناخته
از سوی دیگر طرح دیگری برای همسان‌سازی‌ از طرف برخی کارشناسان تأمین اجتماعی نوشته شد که حقوق بازنشستگان از 14 تا 84 هزار تومان به‌صورت ماهانه اضافه شد، ‌به این ترتیب کسانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کردند 84هزار تومان بابت اجرای همسان‌سازی‌ به حقوقشان اضافه شد و کسانی که بیشترین حقوق بازنشستگی را داشتند فقط 14هزار تومان دریافت کردند، فرمولی که برای این محاسبات نوشته و به‌کار برده شده هرگز از سوی تأمین اجتماعی منتشر نشد و کارشناسان نویسنده این فرمول نیز برای همیشه ناشناخته ماندند.
وعده جدید
طرحی که سال 88 نوشته شد هیچ گاه اجرا نشد و تلاشها هم بی نتیجه ماند. تا اینکه سعید مرتضوی رئیس سازمان تامین اجتماعی وعده جدیدی در اعتراض بازنشستگان به حقوق کمشان داد.
وی اعلام کرد که برای سال آینده در صورتی که با وجود افزایش 18 درصدی، میزان افزایش حقوق به 100 هزار تومان نرسد، مستمری این بازنشستگان حداقل 100 هزار تومان افزایش می‌یابد و از ابتدای فروردین 92 اجرا می‌شود.
معیشت بازنشستگان در خطر
افزایش کم حقوق بازنشستگان هر سال آنها را با مشکل مواجه می کند و آنها هم همیشه نسبت به این موضوع اعتراض دارند.آنها همواره در دیدار با مسئولان عنوان می کنند که با وجود تورم حدود 26 درصد حقوق آنها کفاف خرجشان را نمی دهد.
حقوق مطابق سابقه پرداخت می‌شود
سرانجام دیروز علی اکبر خبازها رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی از هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان از سال آینده خبر داد.
او به پانا گفت: با اجرای این قانون افراد بازنشسته بر اساس سابقه پرداخت بیمه بیشتر حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.همچنین کمیته ای به منظور اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان که چند سال است اجرایی نشده بود در سازمان تامین اجتماعی تشکیل شده و تا کنون نیز چند جلسه با حضور متخصصین ذیربط در این حوزه برگزار شده است.
خبازها با اشاره به اینکه دیگر حقوق بازنشستگان دارای 10 سال سابقه با 30 سال سابقه یکی نخواهد بود، گفت: براساس قانون جدید افراد بازنشسته ای که سابقه پرداخت بیمه بیشتری دارند حقوق بیشتری دریافت خواهند کرد و فاصله موجود و عدالت حفظ می شود.
به گفته او یکهزار و 563 میلیارد تومان برای اجرای این قانون در بند 39 قانون بودجه سال 88 در نظر گرفته شده بود که همین برای هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان کافی است: از ابتدای سال آینده این قانون اجرایی می شود، اما هنوز میزان افزایش حقوق در اجرای قانون هماهنگ سازی مشخص نیست.

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...
تفریح یا دورهمی اجتماعی؛ در کافه‌های امروز تهران چه می‌گذرد؟ روزنامه شهروند - مطهره خردمندان: خانه فنجان‌ها وطعم‌ها. فضایی با ۶پنجره بزرگ شیشه‌ای که تصویر خیابانی بدون هیاهو را قاب گرفته است. نوری ملایم و زرد روی میز و صندلی‌‎های‌‌ چوبی‌...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب