»   اخبار اجتماعی  »   وزارت ازدواج و طلاق درد مجردها را درمان خواهد کرد؟
۱۶ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۵۴

نگرانی های بهارستان نهم درباره ازدواج

وزارت ازدواج و طلاق درد مجردها را درمان خواهد کرد؟

ازدواج یک پدیده اجتماعی بسیار مهم است و یکی از شاخص های مهم در افزایش جمعیت و تداوم نسل محسوب می شود…


ازدواج یک پدیده اجتماعی بسیار مهم است و یکی از شاخص های مهم در افزایش جمعیت و تداوم نسل محسوب می شود.

این در حالی است که آمار ازدواج در کشور نگران کننده است و نگرانی ها برای کم شدن مداوم آمار ازدواج جدی تر شده است.بسیاری از جامعه شناسان، مشکلات اقتصادی و هزینه های سر سام اور گرفتن جشن عروسی، تهیه مسکن، تهیه جهاز و مهریه های سنگین را دلیل اصلی کاهش ازدواج میان جوانان می دانند.

از سوی در جامعه ایرانی سن ازدواج بالا رفته، اما در حال حاضر توجه به بالا رفتن سن ازدواج دختران بسیار بیشتر از افزایش سن ازدواج پسران است. در حالی که در جامعه ایرانی پسران برای ازدواج باید پا پیش بگذارند.

در کشور ما هر چند روند حرکت به سمت مدرنیسم با شتاب زیادی رو به گسترش است، اما همچنان بسیاری از پدیده های اجتماعی به شکل سنتی پیگیری می شوند. ازدواج جزو مسایلی است که با وجود آمیختگی های بسیار با جلوه های مدرن و غربی، همچنان از پایه های سنتی برخوردار است.

یکی از ویژگی های سنتی ازدواج ایرانی، اقدام پسران یا خانواده آنها برای انتخاب زوج است. بنابراین بالا رفتن سن ازدواج پسران ارتباط مستقیمی با کاهش میزان ازدواج ها در جامعه و در نتیجه بالا رفتن سن ازدواج دختران دارد.

بر اساس گزارشی که معاونت مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان منتشر کرده است، کل جمعیت هرگز ازدواج نکرده ۱۰ سال به بالا در ایران ۲۳ میلیون نفر است که از این تعداد حدود ۱۳ میلیون نفر را مردان و ۱۰ میلیون را زنان تشکیل می دهند.

جمعیت مجردان قطعی نیز که بین ۳۰ تا ۶۵ سال را شامل می شود بر اساس سرشماری سال ۸۵، یک میلیون و ۲۲۰ هزار نفر است.

در آخرین آمار اما مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال با تحلیل و تشریح آماری ازدواج های موفق در سنین پایین گفته بود: براساس آمارهای بدست آمده موفق ترین ازدواجها در سنین 20 تا 24 رخ داده و با بالا رفتن سن ازدواج زوجین، تعداد طلاق در مردان از 5.6 به 32 درصد و در زنان از 6 به 22.5 درصد افزایش یافته است.

علی اکبر محزون با بیان این مطلب اضافه کرده بود: آمارها و شاخص‌های متعدد، از موفق‌تر بودن ازدواج‌های صورت گرفته در سنین 20 تا 24 سالگی حکایت دارند.

کارشناسان نظرات مختلفی را درباره علت افزایش سن ازدواج مطرح می کنند. توقع نابجای خانواده ها و توجه به معیارهای مادی و باورهای اشتباه و افراطی نسبت به نظر اطرافیان به عنوان مهمترین دلایل ازدواج نکردن مطرح می شود و افزایش سطح توقع دختران، رقابت های نابه جای برخی خانواده ها در انتخاب همسر آینده فرزندانشان ، توجه افراطی به ویژگی های ظاهری، برخوردار نبودن از مهارت های اجتماعی برای انجام مناسب مراحل مختلف ازدواج و هماهنگ نبودن معیارهای ازدواج با خانواده به عنوان دلایل مهم دیگر بیان می شود.

حالا اما هر چه مشکلات ازدواجی بیشتر و پیچیده تر می شود حل آنها نیز مشکل تر می شود تا جایی که یک نماینده مجلس پیشنهاد تاسیس وزارتخانه ازدواج و طلاق را داده است.

ابراهیم نکو، نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس با اعلام خبر پيشنهاد تاسيس وزارتخانه ازدواج و طلاق گفت: امروز ما در خصوص مسئله ازدواج و طلاق، خیلی غافل شده ایم و همین غفلت منجر به افزایش میزان طلاق نسبت به ازدواج شده و این آمار برای یک کشور اسلامی‌خوشایند نیست.

وي ضمن تاکید بر راه اندازی چنین وزارتخانه ای اظهار داشت: متاسفانه در خصوص مسئله ازدواج و طلاق تاکنون هیچ سازمان یا وزارتخانه ای به‌طور مستقل نتوانسته اند اقدامی‌در راستای جلوگیری از میزان طلاق‌های بی رویه داشته باشند.

نكو با اشاره به اینکه در این خصوص لوایحی تنظیم و به مجلس ارائه خواهد شد، افزود: در زمینه مسئله طلاق و ازدواج طرح جامع و کارشناسی شده تنظیم و به مجلس ارائه خواهد شد که وزارتخانه و سازمانی با عنوان وزارتخانه طلاق و ازدواج تشکیل شود.

هر چند شاید این پیشنهاد کمی عجیب به نظر برسد اما در هر حال برایوضعیت فعلی ازدواج و طلاق در جامعه باید تدبیری اساسی اندیشید و راهکارهای بلند مدت را برای فرهنگ سازی اسلامی ازدواج اجرایی کرد چرا که اگر این مهم انجام نشود به زودی چیزی از بنیان خانواده در کشور باقی نخواهد ماند.

 

هشت صبح

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب