»   اخبار سیاسی  »   واکنشهای بین المللی به انتخاب زنگنه
۱۴ مرداد ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۳۳

واکنشهای بین المللی به انتخاب زنگنه

معرفی بیژن نامدار زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی دولت یازدهم با واکنشهای مثبت جامعه بین المللی و رسانه های خارجی روبرو شد.

به گزارش پرتال خبری اردبیل نیوز خبرگزاری رویترز درباره انتخاب زنگنه نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم تحلیف خود کابینه ای متشکل از تکنوکراتهای باتجربه را معرفی کرد و گفت: امیدوار است اعتمادسازی با قدرتهای خارجی به حل مناقشه هسته ای و کاهش تحریمهای بین المللی کمک کند.

روحانی تصمیم گرفته بیژن نامدار زنگنه به پست وزارت نفت که به مدت هشت سال در دوران دولت اصلاحات آن را برعهده داشت بازگردد.

رویترز نوشت: اگرچه زنگنه در دوران اصلاحات وزیر نفت بود اما وی یک تکنوکرات بی طرف است که گمان می‌رود از حمایت رهبر ایران نیز برخوردار باشد.

زنگنه در دوران صدارت خود بر وزارت نفت به جذب میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی در بخشهای حیاتی نفت و گاز ایران کمک کرد که البته این سرمایه گذاریها قبل از اعمال تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران صورت گرفت.

شبکه خبری ان بی سی آمریکا نیز گزارش داد: در میان انتخابهای کلیدی روحانی در کابینه پیشنهادی باید به محمد جواد ظریف دیپلمات کارکشته ایرانی در سازمان ملل برای وزارت خارجه و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت سابق ایران برای بازگشت به این سمت اشاره کرد.

کابینه پیشنهادی روحانی عمدتا متشکل از تکنوکراتهای اصلاح طلب یا میانه رو است که بسیاری از آنها در دولتهای خاتمی و رفسنجانی حضور داشته اند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: بیژن نامدار زنگنه یکی از انتخابهای کلیدی روحانی برای کابینه است.

روزنامه نیویورک تایمز درباره انتخابهای روحانی برای کابینه خود نوشت: تحلیلگران میگویند: روحانی با انتخاب افراد باتجربه و قدیمی دوران رفسنجانی به دنبال سالهای معتدل تر گذشته برای حل مشکلات کنونی و برنامه ریزی برای آینده است. نادر کریمی تحلیلگر سیاسی گفت: بیشتر وزرای کلیدی در دوران هاشمی رفسنجانی حضور داشته اند.

براساس گزارش این روزنامه، در مراسم تحلیف روز یکشنبه هاشمی رفسنجانی بارویی خندان در کنار رئیس جمهور جدید نشسته بود.

یکی از نزدیکان هاشمی، بیژن نامدار زنگنه است که برای وزارت نفت پیشنهاد شده است.

وی تا حد زیادی به عنوان معمار نوسازی صنعت نفت ایران نگریسته می‌شود که تاکنون شرکت‌های نفتی خارجی زیادی وی را به کار دعوت کرده اند.

روزنامه جاکارتا گلوب نیز به نقل از علیرضا نادر تحلیلگر یک موسسه تحقیقاتی در ویرجینیا نوشت: روحانی تکنوکراتها را برای کابینه خود انتخاب کرده است.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم یکی از افرادی است که اعتقاد دارد: « مسایل و آموزه های دینی را نباید به این راحتی خرج احزاب، گروه های سیاسی و شخصیت های بازیگر در عرصه سیاسی کرده تا...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان...
هدف ترامپ منزوی کردن سپاه است | آمریکا تحریم کند، شرکت‌های زیادی عقب‌نشینی می‌کنندمحمد اکبری: در حال حاضر پس از ارجاع برجام به کنگره از سوی ترامپ، بسیاری از سوالات در مورد برجام و آینده آن به نحوه برخورد آینده اروپا...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب