»   اخبار سیاسی  »   واکنشهای بین المللی به انتخاب زنگنه
۱۴ مرداد ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۳۳

واکنشهای بین المللی به انتخاب زنگنه

معرفی بیژن نامدار زنگنه به عنوان وزیر پیشنهادی دولت یازدهم با واکنشهای مثبت جامعه بین المللی و رسانه های خارجی روبرو شد.

به گزارش پرتال خبری اردبیل نیوز خبرگزاری رویترز درباره انتخاب زنگنه نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم تحلیف خود کابینه ای متشکل از تکنوکراتهای باتجربه را معرفی کرد و گفت: امیدوار است اعتمادسازی با قدرتهای خارجی به حل مناقشه هسته ای و کاهش تحریمهای بین المللی کمک کند.

روحانی تصمیم گرفته بیژن نامدار زنگنه به پست وزارت نفت که به مدت هشت سال در دوران دولت اصلاحات آن را برعهده داشت بازگردد.

رویترز نوشت: اگرچه زنگنه در دوران اصلاحات وزیر نفت بود اما وی یک تکنوکرات بی طرف است که گمان می‌رود از حمایت رهبر ایران نیز برخوردار باشد.

زنگنه در دوران صدارت خود بر وزارت نفت به جذب میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی در بخشهای حیاتی نفت و گاز ایران کمک کرد که البته این سرمایه گذاریها قبل از اعمال تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران صورت گرفت.

شبکه خبری ان بی سی آمریکا نیز گزارش داد: در میان انتخابهای کلیدی روحانی در کابینه پیشنهادی باید به محمد جواد ظریف دیپلمات کارکشته ایرانی در سازمان ملل برای وزارت خارجه و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت سابق ایران برای بازگشت به این سمت اشاره کرد.

کابینه پیشنهادی روحانی عمدتا متشکل از تکنوکراتهای اصلاح طلب یا میانه رو است که بسیاری از آنها در دولتهای خاتمی و رفسنجانی حضور داشته اند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: بیژن نامدار زنگنه یکی از انتخابهای کلیدی روحانی برای کابینه است.

روزنامه نیویورک تایمز درباره انتخابهای روحانی برای کابینه خود نوشت: تحلیلگران میگویند: روحانی با انتخاب افراد باتجربه و قدیمی دوران رفسنجانی به دنبال سالهای معتدل تر گذشته برای حل مشکلات کنونی و برنامه ریزی برای آینده است. نادر کریمی تحلیلگر سیاسی گفت: بیشتر وزرای کلیدی در دوران هاشمی رفسنجانی حضور داشته اند.

براساس گزارش این روزنامه، در مراسم تحلیف روز یکشنبه هاشمی رفسنجانی بارویی خندان در کنار رئیس جمهور جدید نشسته بود.

یکی از نزدیکان هاشمی، بیژن نامدار زنگنه است که برای وزارت نفت پیشنهاد شده است.

وی تا حد زیادی به عنوان معمار نوسازی صنعت نفت ایران نگریسته می‌شود که تاکنون شرکت‌های نفتی خارجی زیادی وی را به کار دعوت کرده اند.

روزنامه جاکارتا گلوب نیز به نقل از علیرضا نادر تحلیلگر یک موسسه تحقیقاتی در ویرجینیا نوشت: روحانی تکنوکراتها را برای کابینه خود انتخاب کرده است.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها