»   دین و اندیشه  »   همکارِ شیطان را بشناسید!
۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ , ساعت ۰:۳۷

همکارِ شیطان را بشناسید!

بر آنیم تا در این مجال، قطعاتی کوتاه و بلند از کتاب وحی را با نگاهی گزیده به انعکاس آن در ادبیات پارسی، پیشکش طالبان حق و جوینگان حقیقت کنیم.

بر آنیم تا در این مجال، قطعاتی کوتاه و بلند از کتاب وحی را با نگاهی گزیده به انعکاس آن در ادبیات پارسی، پیشکش طالبان حق و جوینگان حقیقت کنیم.
آیه 53 سوره‌ی اسرا
«وَقُل لِّعِبَادِی یَقُولُواْ الَّتِی هِیَ اءَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطَنَ یَنزَغُ بَیْنَهُمْ إِنَّ الشَّیْطَنَ کَانَ لِلاِْنسَانِ عَدُوّاً مُّبِیناً»
وبه بندگانم بگو: سخنی گویند که نیکوتر است، چرا که شیطان (با سخنان ناموزون) میان آنان فتنه وفساد می کند. همانا شیطان همواره برای انسان، دشمنی آشکار بوده است.

* خداوند، آفریدگار بهترین هاست؛ (احسن کلّ شی ءٍ خلقه)، (سجده، 7) (فاحسن صورکم)، (غافر، 64) (احسن تقویم) للّه (تین، 4) از ما نیز بهترین ها را می خواهد؛ بهترین عمل، (لیبلوکم ایّکم احسن عملا) (هود، 7) بهترین سخن (یقولوا التّی هی احسن) وبهترین حرفها را پیروی کردن. (فیتّبعون احسنه) (زمر، 18)

* گویا مسلمانان در نحوه‌ی برخورد با کفّار و نیشخندهای آنان و نحوه‌ی مقابله به مثل، سؤالاتی داشتند که آیه با ((قل)) پاسخ داده است، چرا که گاهی بدگویی به بت های کفّار، آنان را گستاخ می کرد که آنان نیز به خداوند ناسزا گویند.

* ((کلام احسن)) شامل هر نوع سخن شایسته است، همچون: سلام، دعا، ارشاد، اظهار محبّت، امربه معروف و نهی از منکر، ذکر خدا، توبه و استغفار و امثال آن.
* در دعوت به کلام نیکو، باید خود نیکو سخن بود. (یقولوا التی هی احسن)

* کلام و گفتار خوب، زمینه ساز محبّت، و سخن ناروا، زمینه ساز انواع وسوسه های شیطانی است. آری سخن نیکو، زمینه‌ی وسوسه را می زداید. (یقولوا التی هی احسن انّ الشیطان ینزغ …)
* لازمه‌ی عبودیّت، خوش گفتاری با دیگران است. (لعبادی، یقولوا التی هی احسن)

* شیطان، همواره دشمن انسان بوده و در دشمنی لحظه ای درنگ نکرده است. (کان الشیطان للانسان عدوّا)
* القای دشمنی میان مردم، کار شیطان است و کسی که چنین کند، همکار شیطان است. (ینزغ بینهم)

* شیطان در فتنه گری ودشمنی با انسان، بسیار جدّی است. (عدوّا مبینا)

 

باشگاه خبرنگاران

آخرین مطالب این بخش دین و اندیشه

شهادت امام حسن عسکری (ع)، چنان بازتاب گسترده‌ای در سامرا داشت، که عموم مردم پس از مطلع شدن از شهادت ایشان، به سمت منزل امام حسن عسکری (ع)، روانه شدند. پس از شهادت و انجام امور غسل و کفن پیکر مطهرشان،...
دانلود نرم افزار قرآن کریم برای موبایل ( گوشی های اندروید ) با ترجمه فارسی نرم‌افزار همراه نمونه در برگیرنده متن کامل قرآن کریم به همراه ترجمه حضرت آیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و دوره کامل تفسیر نمونه (27 جلدی) است.   امکانات ویژه این...
احکام روابط زن و شوهر در ماه رمضان جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی با همسر، ملاعبه‌ی با او و یا هر طریقی دیگری (مثل: استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و ...)، مانند...
برخی از بانوان، شل حجابی خود را اینطور توجیه می کنند که چون بسیاری از زنان، بدحجاب تر از ما هستند؛ بنابراین پوشش و آرایش ما که چند درجه از بدحجاب ها کمتر است اصلاً به چشم مردان نمی آید...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب