»   فرهنگی و هنری  »   همه اسناد موجود در کشور را به آرشیو ملی منتقل کنید
۲۵ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۶:۰۹

همه اسناد موجود در کشور را به آرشیو ملی منتقل کنید


به گزارش خبرنگار مهر همایش بین‌المللی اسناد ایرانی صبح امروز دوشنبه 25 آذر با حضور جمعی از پژوهشگران داخلی و خارجی و نیز سفرای برخی کشورهای حوزه آمریکای لاتین در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.


محمد رجبی، رئیس کتابخانه ، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در این برنامه ابتدا از کتابخانه ملی به عنوان یک کتابخانه مادر و مرکز در کشور یاد کرد و گفت: به دلایل مختلف بسیاری از اسناد به جای اینکه در آرشیو ملی ایران نگهداری شوند، در مراکز دیگر نگهداری می‌شوند. ما البته در مدت اخیر چندین مجموعه سند به آرشیو ملی ایران اهدا کردیم که یکی از آنها مجموعه 70 هزار سند مربوط به خانواده متین دفتری است و دیگری  30 هزار سند مربوط به خانواده فرمانفرما.


وی افزود: غیر از ما اسناد زیادی در آستان قدس رضوی، کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، فیلمخانه ملی ایران و آرشیو صدا و سیما نگهداری می‌شود که به عقیده من همه این اسناد باید به نحوی در اختیار آرشیو ملی ایران قرار گیرند.


به گفته رئیس کتابخانه مجلس در این مجموعه نزدیک به 300 هزار سند اهدایی و 16 میلیون سند مربوط به مجلس نگهداری می‌شود که مهم‌ترین آن مشروع مذاکرات مجلس شورای ملی از دوره محمدعلی شاه تا روز پایانی حکومت پهلوی است.


رجبی از قصد کتابخانه مجلس برای تدوین مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان قانون اساسی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان ملل متحد و مجموعه‌های فرهنگی آن مانند یونسکو در آینده نزدیک خبر داد و گفت: امیدواریم مشروح مذاکرات مجلس سنا تا پایان سال جاری آماده ارائه شود.


وی افزود: در سال آینده هم مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی با همکاری خود مجلس تدوین خواهد شد.


رئیس کتابخانه مجلس همچنین از انتشار 40 عنوان کتاب در حوزه سندپژوهشی در این مرکز خبر داد و گفت: در اردیبهشت 1393 همایش بررسی مجالس نوزدهم و بیستم شورای ملی در کتابخانه مجلس برگزار خواهد شد. ما همچنین قصد داریم کتب دولتمردانی را هم که اهل قلم بوده‌اند، چاپ کنیم.


در ادامه این برنامه رهایی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ارائه گزارشی از وضعیت فعلی این دانشگاه پرداخت.


آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب