»   اخبار اجتماعی  »   هشدار وزیر بهداشت درباره افزايش ابتلاي زنان به ايدز
۱۱ آذر ۱۳۹۱ , ساعت ۱۱:۵۱

هشدار وزیر بهداشت درباره افزايش ابتلاي زنان به ايدز

وزیر بهداشت گفت: فعالیت خود را در زمینه کاهش ایدز از طریق جنسی باید متمرکز کنیم؛ چرا که سهم انتقال جنسی 5 تا 8 درصد کل موارد بود اما امروز به 21 درصد رسیده است و نرم‌افزار تخمینی ایدز نشان می‌دهد در سال 90، حدود 93هزار و 250 بیمار مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد.

اردبیل نیوز: هشدار نسبت به موج سوم ايدز در كشور و افزايش انتقال آن از طريق تماس‌هاي جنسي محورهاي اصلي اظهارنظرهاي مسوولان وزارت بهداشت در همايش روز جهاني ايدز را تشكيل داد. آنچنان كه وزير بهداشت اعلام كرده در حال حاضر 92 هزار بيمار مبتلا به ايدز در كشور وجود دارد كه اگر اين آمار مورد اشاره مرضيه وحيد‌دستجردي را در كنار پيش‌بيني‌هايي درباره آغاز موج سوم ايدز قرار دهيم نتيجه نگران‌كننده‌اي حاصل مي‌شود.

نگراني ابراز شده در اين باره توسط مقامات وزارت بهداشت بيشتر به افزايش ابتلاي زنان به ايدز از طريق تماس جنسي مرتبط است.

بر اساس استدلالات مسوولان، اين امر مي‌تواند شيوع ايدز را تسريع و تشديد كند. علیرضا مصداقی‌نیا، معاون بهداشتی وزیر بهداشت مي‌گويد كه طی سال‌های 65 تا 90 انتقال ایدز از طریق تماس جنسی از 8/10 درصد به 1/21 درصد افزایش یافته است که باید فکري اساسی برای آن کرد. همچنين در حاشيه برگزاري مراسم روز جهاني ايدز كه ديروز برگزار شد، وزير بهداشت از عدم تامين ارز دارويي گلايه كرد. به گفته وي تاخير در پرداخت ارز مورد نياز به منظور تامين داروي كشور مشكلاتي را ايجاد كرده است.

همه‌گيري ايدز در كشور از زندان‌ها شروع شد

وزیر بهداشت نسبت به احتمال وقوع موج سوم ایدز به دلیل تغییر الگوی ابتلای آن به سمت انتقال جنسی تا 5سال آینده هشدار داد و گفت: حدود ۹۳ هزار فرد مبتلا به HIV در کشور داریم.
به گزارش خبرگزاري فارس، مرضیه وحید‌دستجردی در اين زمينه، افزود: به‌رغم اینکه فکر می‌کنیم راه طولانی برای کنترل ایدز را باید طی کنیم؛ اما این مسیر و دستیابی به اهداف آن سخت نیست چرا که تاکنون توانسته‌ایم فلج اطفال را حذف کنیم و در جهت حذف سرخک حرکت کنیم.

وی ادامه داد: 30سال است که جهان دست به گریبان بیماری ایدز است، 65میلیون نفر را گرفتار کرده است و 30 میلیون نفر فوت کرده‌اند که این اتفاق بر اثر یک بیماری رقم کمی نیست به خصوص اینکه اکثر مبتلایان در سنین جوانی هستند. وزیر بهداشت گفت: در سال 65 اولین مورد ابتلا به ایدز در کشور گزارش شد و سپس در سال 74 و 75 همه‌گیری در زندان‌ها رخ داد و تا سال 83 روند رو به رشدی در زمینه ابتلا از طریق این روش وجود داشت که این روند هم خوشبختانه رو به کاهش رفته است.

وحید دستجردی افزود: آنچه مهم است و باید به آن بپردازیم افزایش ابتلای زنان به ایدز است که از 5/4درصد به 5/8درصد رسیده است؛ البته شاید دلیل این افزایش موارد شناسایی بوده است. وی تاکید کرد: مساله امروز ما شیوع بیشتر ایدز بر اثر مسائل جنسی است به طوری که طبق بررسی‌ها در سال‌های گذشته میزان ابتلا از راه جنسی 5/10درصد بود، اما امروز به 21درصد رسیده است. بنابراین اقدام ویژه‌ همگانی می‌طلبد تا در زمینه آموزش وارد عمل شویم.

وحید دستجردی موضوع نگران‌کننده ابتلای زنان به ایدز و از طریق روابط جنسی را عاملی برای شعله‌ور شدن موج سوم ایدز در کشور دانست و گفت: اعتیاد به مواد محرک و آمفتامین‌ها را امروز شاهد هستیم که باعث اختلال در روابط جنسی می‌شوند. وی افزود:‌ این معتادان ایمنی خود را از دست داده و راه‌های پیشگیری را برای ابتلا به ایدز انجام نمی‌دهند و رفتارهای پرخطری از آنها سر می‌زند که می‌تواند منشأ موج سوم ایدز شود.

90 درصد مبتلايان به ايدز مرد هستند

وزیر بهداشت طبق آخرین آمار به دست آمده تصریح کرد: در سال گذشته 24هزار و 735 مورد بیمار مبتلا به ایدز گزارش شد که 6/90 درصد آن مردان و 4/9درصد زنان هستند. 4هزار و 881 نفر فوتی و 46درصد افراد مبتلا را گروه سنی 25 تا 34 تشکیل می‌دهند. وی ادامه داد: از کل موارد ابتلا به ایدز از سال 65 تا امروز می‌توان علت افزایش 6/69 درصدی ایدز را به دلیل تزریق مشترک دانست. 5/10درصد را از راه جنسی و 9/17درصد را انتقال نامشخص گزارش کرد.

وزیر بهداشت گفت: فعالیت خود را در زمینه کاهش ایدز از طریق جنسی باید متمرکز کنیم؛ چرا که سهم انتقال جنسی 5 تا 8 درصد کل موارد بود اما امروز به 21 درصد رسیده است و نرم‌افزار تخمینی ایدز نشان می‌دهد در سال 90، حدود 93هزار و 250 بیمار مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد.

شکایت از دولت را سرچهارراه‌ها نمی‌بریم

وزیر بهداشت همچنين در حاشيه مراسم روز جهاني ايدز در رابطه با مشکلات ارز دارویی، گفت: فقط یک سوم ارز مورد نیاز دارویی کشور اختصاص یافته ولی بانک مرکزی قول جبران داده است، شکایت از تاخیر دولت در تخصیص اعتبارات را در دولت مطرح می‌کنیم و نمی‌توانیم این شکایت‌ها را سر چهارراه‌ها مطرح کنیم.

مرضیه وحید دستجردی افزود: امسال 5/2میلیارد دلار ارز برای دارو و خدمات پزشکی نیاز داشته‌ایم که از این مقدار 975 میلیون دلار اختصاص یافته است در واقع یک سوم رقم مورد نیاز در اختیار دارو قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دو سوم از اعتبارات محقق شده به دارو و بقیه به ملزومات پزشکی داده شده است که متاسفانه همین میزان نیز در شهریور به وزارت بهداشت داده شده است. وحید دستجردی گفت: این فاصله 6 ماهه برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است که البته بانک مرکزی قول داده آن را جبران کند و امیدواریم این 5/2میلیارد دلار در اختیار شرکت‌های بهداشتی و دولتی قرار گیرد.

اختصاص 8/2 میلیارد تومان برای افراد مبتلا به ایدز

علاوه براين، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتبارات اختصاص يافته به مبتلايان به ايدز، گفت: برای برخورداری مبتلایان به ایدز از تسهیلات حوزه تعاون ۲ میلیارد و 800 میلیون تومان در سال جاری به این منظور اختصاص داده‌ایم.

عبدالله عمادی در همایش روز جهانی ایدز گفت: برای انجام حمایت‌های اجتماعی با ادارات مرتبط هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم و به این منظور با بانک توسعه تعاون اعتباراتی را ایجاد کرده‌ایم تا در زمینه اعطای وام اشتغال به مبتلایان به ویروس ایدز اقداماتی را انجام دهد.

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...
تفریح یا دورهمی اجتماعی؛ در کافه‌های امروز تهران چه می‌گذرد؟ روزنامه شهروند - مطهره خردمندان: خانه فنجان‌ها وطعم‌ها. فضایی با ۶پنجره بزرگ شیشه‌ای که تصویر خیابانی بدون هیاهو را قاب گرفته است. نوری ملایم و زرد روی میز و صندلی‌‎های‌‌ چوبی‌...

4 دیدگاه برای هشدار وزیر بهداشت درباره افزايش ابتلاي زنان به ايدز

 1. رقیه
  0

  من عاشق خبرای اجتماعی شمام

 2. محسن
  0

  من عاشق خبرای اجتماعی شمام

 3. حسن
  0

  پس مجله شبانه چی شد؟

 4. حسن
  0

  ممنون میشم خبرهای اجتماعی بیشتر تو سایت بزارید


 • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

  کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

  دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
  جدیدترین ترانه ها


 • آخرین مطالب