»   اخبار شهرستان ها  »   نگاهی به شخصیت شیخ مفید از عالمان برجسته اسلام
۹ آذر ۱۳۹۱ , ساعت ۱۶:۴۶

نگاهی به شخصیت شیخ مفید از عالمان برجسته اسلام

شیخ مفید بی گمان یكی از نوابغ و نوادر جهان اسلام و عالم تشیع است كه به لحاظ دانش سرشار و استحكام منطق در شرح و بسط علوم دینی از جایگاه والایی نزد علما برخوردار است. بدین سبب نهم آذر در تقویم كشورمان به عنوان روز گرامیداشت شیخ مفید نام گذاری شده است.

اردبیل نیوز: ابوعبدالله محمدبن محمدبن نعمان بن عبدالسلام بن جابربن نعمان معروف به شیخ مفید و ابن المعلم از تاثیرگذارترین دانشمندان شیعه در قرن چهارم هجری در روستایی در نزدیكی بغداد دیده به جهان گشود و پس از 77 سال عمر بابركت و تالیف كتاب های ارزشمند و تربیت شاگردان نامدار بنا بر روایتی در سال 413 هجری قمری در زادگاهش روی در نقاب خاك كشید.

مورخان نوشته اند این عالم پرهیزكار در دوران خفقان و غربت تفكرات شیعی به لحاظ احاطه در علوم دینی در مجامع علمی چنان خوش درخشیده كه در میان علما به عنوان (امام المتكلمین) شناخته شده است.

در باب ارادت و اشتیاق شیخ مفید به ائمه معصوم (ع) و امام غایب (عج) نیز روایات متعددی بیان شده است كه هریك حكایت از تعلق خاطر و عشق درونی وی به ساحت مقدس امام پرده نشین و تاییدات و عنایات ایشان نسبت به وی می باشد.

شیخ مفید در دوران مجاهدت در تحصیل علم و دانش با درك محضر 50 عالم ربانی در شاخه های متعدد علوم اسلامی سرآمد دوران شد و تراوش های ذهنی و حاصل آموخته هایش در قالب بیش از 200 كتاب مهم منتشر شده كه امروزه حدود 150 جلد كتاب از آن دانشمند عالم اسلام به یادگار مانده است.

علما عقیده دارند كه بسیاری از آثار شیخ مفید توسط شاگردان وی و دانشمندان متاخر شیعه مورد شرح ، تكمیل یا تلخیص قرار گرفته است و امروزه به عنوان منابع معتبر علوم و معارف اهل بیت پیامبر (ع) شناخته می­شوند.

كتاب ‘الاختصاص’ یكی از تالیفات این دانشمند شیعی است كه روایاتي از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را شامل می شود و نیز مطالبی در باره تاریخ اسلام ، چهره‏هاي برجسته دوران پیامبر (ص) ارزش علم و مقام دانشمندان را در برمی گیرد.

به نظر علمای اسلامی شیخ مفید از جمله نخستین عالمانی است كه به مقوله ولایت فقیه به عنوان یك نظام الهی نگریسته و با نگاهی عالمانه به تحكیم مبانی آن پرداخته است.

دانشمندان دینی معتقدند مرحوم شیخ مفید اختیارات ولی فقیه را مطلقه دانسته و در كتاب ‘امر به معروف و نهی از منكر’ بحث ولایت و تصدی فقیه را بر اقامه و اجرای حدود شرع و حتی جهاد با كفار الزامی شمرده است.

آثار برجای مانده از شیخ مفید گویای آن است كه این فرهیخته دینی پشتیبانی مردم از ولی فقیه را واجب می داند و البته علمای بعدی نیز در راستای تقویت و تحكیم این نظریه تلاش ها و تالیفات زیادی داشته اند.

ابن معلم یا شیخ مفید از منظر علمای شیعه و سنی نیز مورد ستایش قرار گرفته و مقامات علمی و معنوی وی همواره مورد توجه خواص تشیع و تسنن بوده طوری كه علامه‌ حلی‌ از علمای بزرگ شیعه در باره شخصیت علمی شیخ مفید نوشته است ‘شیخ مفید معروف‌ به‌ (ابن‌المعلم) از بزرگترین‌ مشایخ‌ شیعه ‌ ،رئیس‌ و استاد آنها بود و دانشمندانی‌ كه‌ بعد از وی‌ آمده‌اند از دانش‌ او استفاده‌ نموده‌اند و فضل‌ و دانش‌ او در فقه‌ و كلام‌ و حدیث‌ مشهورتر از آن‌ است‌ كه‌ به‌ وصف‌ آید’.

علامه حلی افزوده است: او موثق‌ترین‌ و داناترین‌ علمای‌ عصر خود بود و ریاست‌ علمی‌ و دینی‌ طایفه‌ شیعه‌ امامیه‌ در زمان‌ او به‌ وی‌ منتهی‌ شد.

اهمیت و احترام شیخ مفید در حوزه علوم اسلامی به حدی است كه اولین كنگره جهانی هزاره شیخ مفید به همت حوزه علمیه قم و جامعه مدرسین فروردین 1372 با شركت بیش از250 نفر از محققان ، اندیشمندان و متفكران كشورهای اسلامی و غیراسلامی در ایران برگزار شد.

مقام‌ معظم‌ رهبری‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ در پیامی‌ مهم و‌ علمی‌ به‌ این كنگره‌ جهانی‌ نوشته بودند: هزار سال‌ پیش‌ از این‌ در یكی‌ از روزهای‌ پر حادثه‌ بغداد میدان آشنان ، بر مردمی‌ كه‌ بخاطر واقعه‌ای‌ غم‌انگیز در آن‌ انبوه‌ شدند ، تنگ‌ آمد و هزاران‌ چشم‌ بر مردی‌ كه‌ مرگش‌ حادثه‌ای‌ بزرگ‌ بود گریست‌ و دهها هزار نفر بر جنازه‌ انسان‌ والایی‌ نمازگزاردند كه‌ 50‌ سال‌ چون‌ مشعلی‌ تابناك‌ بخش‌ گسترده‌ای‌ از جهان‌ اسلام‌ را با دانش‌ و معرفت‌ خود روشن‌ كرده‌ و در كرانه‌ دجله‌ بغداد ، دجله‌ای‌ دیگر از علم‌ و معرفت‌ راه‌ انداخته‌ بود.

ایشان تصریح كرده اند: شیخ‌ مفید در سلسله‌ علمای‌ امامیه‌ فقط یك‌ متكلم‌ و فقیه‌ سرآمد برجسته‌ نیست‌ بلكه‌ فراتر از این‌ وی‌ موسس‌ و سرحلقه‌ جریان‌ علمی‌ رو به‌ تكاملی‌ است‌ كه‌ در دو رشته‌ كلام‌ و فقه‌ تا امروز در حوزه‌های‌ علمی‌ شیعه‌ امتداد یافته‌ و ویژگی های‌ اصلی‌ و خطوط اساسی‌ آن‌ همچنان‌ پابرجا مانده‌ است‌.

نهم آذر روز گرامیداشت شیخ مفید انگیزه و مجالی برای محققان است كه با چراغ تفكر به كاوش زندگانی و آثار انسان های مفیدی بپردازند كه گذشت قرن ها قدری از عظمت آنها نكاسته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

3 دیدگاه برای نگاهی به شخصیت شیخ مفید از عالمان برجسته اسلام

 1. مجتبی
  0

  من عکس دارم از اردبیل میخوام براتون بفرستم بزارید تو سایت.

 2. احمدی
  0

  سلام . من براتون خبر بفرستم میزارید تو سایت؟

 3. احمدی
  0

  تشکر از تمام شما عزیزان


 • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

  ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

  دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
  جدیدترین ترانه ها
 • آخرین مطالب