»   محرم, یک خبر ویژه  »   نگاهی به آیین شبیه خوانی روز عاشورا در شهرستان آستارا
۲۳ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۳۸

نگاهی به آیین شبیه خوانی روز عاشورا در شهرستان آستارا

همزمان با عاشورای حسینی گروه های کثیری از عاشقان اهل بیت در شهرستان آستارا با برپایی آیین های شبیه خوانی ، واقعه دشت کربلا را برای عزاداران ترسیم می کنند.

آیین سنتی شبیه خوانی روز عاشورا در شهرستان آستارا در میادین و یا مقابل مساجد شهر توسط افرادی خبره در ظهر عاشورا با شکوه خاصی به اجرا در می آید.

مراسم شبیه خوانی در مناطق آذری زبان امروزه به دو شیوه ثابت و سیار به اجرا در می آید.

در عزاداری های عاشورا گروه های شبیه خوانی سیار در حالی که در نقش های خود بر اسب نشسته اند ، با عبور از خیابانهای شهر صحنه های کربلا را روایت می کنند که این رسم کمتر در شهرستان آستارا به اجرا در می آید.

در برخی از شهرها و روستاها نیز میدانی بزرگ به عنوان نمادی از میدان جنگ مهیا شده و افرادی در نقش یاران و اهل بیت امام حسین(ع) در یک گوشه و لشگریان عمر سعد در گوشه ای دیگر نشسته و به ترتیب با ورود اصحاب امام به کارزار حماسه کربلا و در نهایت با شهادت امام حسین(ع) و آتش زدن خیمه ها شبیه خوانی به پایان می رسد.

یکی از نویسندگان هنرهای نمایشی در این باره می گوید: شبیه خوانی معمولا توسط عده ای از عزاداران معتقد و با استعداد انجام گرفته و بازیگران آن به دو دسته تقسیم می شوند.

موافق خوان ها که معمولا نقش امامان معصوم و اصحاب اباعبدالله الحسین(ع) را اجرا می کنند، گویش آنها ادبی و موزون بوده و به صورت منظوم سخن می گویند و مطالب خود را به صورت آهنگین روی دستگاه ماهور و گوشه های آن ادا می کنند.

محمد سیمزاری گفت: مخالف خوانها دسته دیگری از شبیه خوانها هستند که نقش عمرسعد ، شمر و لشگریان یزید را شامل می شوند و مطالب خود را معمولا به صورت نثر و با صدای بلند ، خشن و خوفناک ادا می کنند.

وی می افزاید: موسیقی بویژه ابزارهایی مانند طبل و شیپور نقس اساسی در ایجاد شور و هیجان در شبیه خوانی دارد.

وی می گوید: متون کلامی و نسخه هایی که مورد استفاده شبیه خوانها و تعزیه گردان ها قرار می گیرد؛ اغلب نثرها و نظم هایی هستند که از گذشته به دست امروزی ها رسیده و سینه به سینه منتقل شده اند.

به گفته وی سرآیندگان اشعار تعزیه کاملا مشخص نیستند اما نکته مهم این است که مطالب و تاریخ واقعه کربلا به طور دقیق در شبیه خوانی ها مشاهده می شود و گروه اجرا معمولا حساسیت ویژه ای در مورد اینکه تعزیه اجرا شده حتما منطبق بر واقعیت های حادثه کربلا باشد ، به خرج می دهند.

به گزارش ایرنا ، هرچند برخی محققان علاقمند در سال های اخیر اقدام به پژوهش در مورد تعزیه و جمع آوری اسناد در این زمینه کرده اند ، اما این نگرانی وجود دارد که این هنر اصیل مردمی رفته رفته عظمت خود را از دست بدهد.

جمع آوری و حفظ متون مختلف شبیه خوانی ، ارائه آموزش های ابتدایی به شبیه خوانها و مهمتر از همه حفظ بافت سنتی شبیه خوانی وظیفه ای است که ارگان های هنری و فرهنگی کشور در حفظ و بسط این هنر مردمی می توانند بر عهده بگیرند.

به نظر می رسد که برگزاری آیین شبیه خوانی از زمان صفویه و با تاثیر از اجرای این آیین در شهر اردبیل به شهر آستارا منتقل شده باشد چرا که اردبیل به عنوان خاستگاه مذهب تشیع در دوران حکومت صفویه و به علت نزدیکی به شهر آستارا می تواند سبب ساز رونق این آیین در این خطه از کشورمان باشد.

 

آخرین مطالب این بخش محرم  , یک خبر ویژه

آخرین اخبار رسیده از جلسه شورای‌عالی کار حکایت از این دارد که اعضای کارگری و وزیر کار، شورای عالی کار و کار فرمایان با افزایش حدود 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97 توافق کردند و این موضوع در...
سخنگوی خانواده هاوکینگ اعلام کرد که «استیون هاوکینگ»، وارث کرسی تدریس آیزاک نیوتن در دانشگاه کمبریج، درگذشت. او که از روی ویلچر خود به کاوش ناشناخته‌های عالم می‌پرداخت، هنگام مرگ ۷۶ سال داشت. هاوکینگ یکی از معدود دانشمندان بزرگی بود که...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
شرکت اپل قصد دارد سه مدل جدید از تلفن های هوشمند خود را در سال جاری میلادی روانه بازار کند. به گزارش پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» یکی از این تلفن های هوشمند بزرگترین آیفونی خواهد بود که تاکنون عرضه شده است. تلفن...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها