»   محرم, یک خبر ویژه  »   نگاهی به آیین شبیه خوانی روز عاشورا در شهرستان آستارا
۲۳ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۳۸

نگاهی به آیین شبیه خوانی روز عاشورا در شهرستان آستارا

همزمان با عاشورای حسینی گروه های کثیری از عاشقان اهل بیت در شهرستان آستارا با برپایی آیین های شبیه خوانی ، واقعه دشت کربلا را برای عزاداران ترسیم می کنند.

آیین سنتی شبیه خوانی روز عاشورا در شهرستان آستارا در میادین و یا مقابل مساجد شهر توسط افرادی خبره در ظهر عاشورا با شکوه خاصی به اجرا در می آید.

مراسم شبیه خوانی در مناطق آذری زبان امروزه به دو شیوه ثابت و سیار به اجرا در می آید.

در عزاداری های عاشورا گروه های شبیه خوانی سیار در حالی که در نقش های خود بر اسب نشسته اند ، با عبور از خیابانهای شهر صحنه های کربلا را روایت می کنند که این رسم کمتر در شهرستان آستارا به اجرا در می آید.

در برخی از شهرها و روستاها نیز میدانی بزرگ به عنوان نمادی از میدان جنگ مهیا شده و افرادی در نقش یاران و اهل بیت امام حسین(ع) در یک گوشه و لشگریان عمر سعد در گوشه ای دیگر نشسته و به ترتیب با ورود اصحاب امام به کارزار حماسه کربلا و در نهایت با شهادت امام حسین(ع) و آتش زدن خیمه ها شبیه خوانی به پایان می رسد.

یکی از نویسندگان هنرهای نمایشی در این باره می گوید: شبیه خوانی معمولا توسط عده ای از عزاداران معتقد و با استعداد انجام گرفته و بازیگران آن به دو دسته تقسیم می شوند.

موافق خوان ها که معمولا نقش امامان معصوم و اصحاب اباعبدالله الحسین(ع) را اجرا می کنند، گویش آنها ادبی و موزون بوده و به صورت منظوم سخن می گویند و مطالب خود را به صورت آهنگین روی دستگاه ماهور و گوشه های آن ادا می کنند.

محمد سیمزاری گفت: مخالف خوانها دسته دیگری از شبیه خوانها هستند که نقش عمرسعد ، شمر و لشگریان یزید را شامل می شوند و مطالب خود را معمولا به صورت نثر و با صدای بلند ، خشن و خوفناک ادا می کنند.

وی می افزاید: موسیقی بویژه ابزارهایی مانند طبل و شیپور نقس اساسی در ایجاد شور و هیجان در شبیه خوانی دارد.

وی می گوید: متون کلامی و نسخه هایی که مورد استفاده شبیه خوانها و تعزیه گردان ها قرار می گیرد؛ اغلب نثرها و نظم هایی هستند که از گذشته به دست امروزی ها رسیده و سینه به سینه منتقل شده اند.

به گفته وی سرآیندگان اشعار تعزیه کاملا مشخص نیستند اما نکته مهم این است که مطالب و تاریخ واقعه کربلا به طور دقیق در شبیه خوانی ها مشاهده می شود و گروه اجرا معمولا حساسیت ویژه ای در مورد اینکه تعزیه اجرا شده حتما منطبق بر واقعیت های حادثه کربلا باشد ، به خرج می دهند.

به گزارش ایرنا ، هرچند برخی محققان علاقمند در سال های اخیر اقدام به پژوهش در مورد تعزیه و جمع آوری اسناد در این زمینه کرده اند ، اما این نگرانی وجود دارد که این هنر اصیل مردمی رفته رفته عظمت خود را از دست بدهد.

جمع آوری و حفظ متون مختلف شبیه خوانی ، ارائه آموزش های ابتدایی به شبیه خوانها و مهمتر از همه حفظ بافت سنتی شبیه خوانی وظیفه ای است که ارگان های هنری و فرهنگی کشور در حفظ و بسط این هنر مردمی می توانند بر عهده بگیرند.

به نظر می رسد که برگزاری آیین شبیه خوانی از زمان صفویه و با تاثیر از اجرای این آیین در شهر اردبیل به شهر آستارا منتقل شده باشد چرا که اردبیل به عنوان خاستگاه مذهب تشیع در دوران حکومت صفویه و به علت نزدیکی به شهر آستارا می تواند سبب ساز رونق این آیین در این خطه از کشورمان باشد.

 

آخرین مطالب این بخش محرم  , یک خبر ویژه

پس از افشای ارسال نامه از طرف رئیس سی آی إی برای سردار قاسم سلیمانی توسط آیت الله گلپایگانی آقای مایک پمپئو رئیس سی آی إی مجبور شد اعتراف کند که چنین نامه ای را ارسال کرده و در آن...
مهاجم شماره 10 تیم ملی ایران که در آستانه تجربه دومین جام جهانی پیاپی خود است، این روزها به گلزن اول سوپرلیگ یونان و باشگاه المپیاکوس تبدیل شده است.انصاریفرد در دیدار برابر آپولون نیز در شرایطی از سوی سرمربی این...
هواپیمای ناوگان دولتی بلغارستان بهمراه نخست وزیر و هیئت همراه اجازه عبور از حریم هوایی ایران را نیافتند.به گزارش سایت خبری ملکانه به نقل از رادیو- داریک، ایران اجازه نداد تا هواپیمای نخست وزیر بلغارستان که قصد سفر به عربستان...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب