»   دین و اندیشه  »   نقش دانشگاه در ارتقای فرهنگ جامعه/ مهاجرت اساتید مشرق زمین به آمریکا و اروپا
۳۰ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۹:۲۷

نقش دانشگاه در ارتقای فرهنگ جامعه/ مهاجرت اساتید مشرق زمین به آمریکا و اروپا


پروفسور “مایکل آلن گلسپی” استاد فلسفه و علوم سیاسی در دانشگاه دوک آمریکا در خصوص نقش دانشگاه در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه به خبرنگار مهر گفت: هم دانشگاههای سنتی و هم دانشگاههای مدرن به عنوان ابزار و وسیله ای برای حفظ و گسترش فرهنگ و تمدن بوده اند.


مؤلف “نیهلیسم بعد از نیچه” تأکید کرد: دانشگاهها در حقیقت جایی هستند که علم و معرفت انباشته می شوند و تعابیر قدیم از علم و معرفت مورد تفسیر جدید قرار می گیرند.


وی در ادامه یادآور شد: همچنین دانشگاه جایی است که علوم و معارف جدید کشف می شوند. در این محیط است که تعاملات فکری رخ می دهد. تعملات فکری در محیط دانشگاه سریعتر و جلوتر از بقیه جامعه است.


مؤلف “بنیان تاریخ” تصریح کرد: به طوری که می توان گفت محیط دانشگاهی و آکادمیک جلوتر از بقیه جامعه حرکت می کند و فرهنگ حاکم بر آن جلوتر از فرهنگ عمومی جامعه است.


گلسپی در ادامه یادآور شد: دانشگاههای مدرن برای اولین بار در آلمان به وجود آمدند. بعد ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای اروپایی از آن تقلید کردند.


برنده جایزه لئواشتراس در پایان تصریح کرد: مشرق زمین نقش مهمی در توسعه و گسترش آموزش دانشگاهی داشته است. در حال حاضر نیز شرق نقش مهمی در آموزش دانشگاهی دارد. در حال حاضر بسیاری از دانشجویان و اساتید شرقی به دانشگاههای آمریکا و اروپایی مهاجرت می کنند.

مایکل گلسپی استاد فلسفه و علوم سیاسی در دانشگاه دوک آمریکا است. حوزه‌های تخصصی او فلسفه سیاسی، فلسفه قاره‌ای مدرن و تاریخ فلسفه سیاسی است. وی همچنین در حوزه‌های نظریه‌های سیاسی، ایده‌آلیسم آلمانی و اگزیستانسیالیسم صاحبنظر است. گلسپی صاحب آثار و کتابهای بسیاری در حوزه فلسفه و اندیشه سیاسی است.هگل، هایدگر، بنیان تاریخ و “نیهیلیسم قبل از نیچه” از جمله کتابهای او هستند.

آخرین مطالب این بخش دین و اندیشه

معاون دادستان مشهد از بازداشت ۶۰ زن و مرد در یک مهمانی در این شهر خبر داد. حسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایرنا گفت: «پس از هماهنگی قضایی و رعایت موازین شرعی و قانونی، مکان مورد نظر توسط ماموران...
شهادت امام حسن عسکری (ع)، چنان بازتاب گسترده‌ای در سامرا داشت، که عموم مردم پس از مطلع شدن از شهادت ایشان، به سمت منزل امام حسن عسکری (ع)، روانه شدند. پس از شهادت و انجام امور غسل و کفن پیکر مطهرشان،...
دانلود نرم افزار قرآن کریم برای موبایل ( گوشی های اندروید ) با ترجمه فارسی نرم‌افزار همراه نمونه در برگیرنده متن کامل قرآن کریم به همراه ترجمه حضرت آیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و دوره کامل تفسیر نمونه (27 جلدی) است.   امکانات ویژه این...
احکام روابط زن و شوهر در ماه رمضان جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی با همسر، ملاعبه‌ی با او و یا هر طریقی دیگری (مثل: استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و ...)، مانند...